Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Нетак О.Б. Оптимізація частки акцій у вільному обігу
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2449
  • Автор: netak.oleksiy
  • Дата: 15-11-2011, 23:10
 (голосов: 0)
15-11-2011, 23:10

Нетак О.Б. Оптимізація частки акцій у вільному обігу

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Нетак О.Б., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Оптимізація частки акцій у вільному обігу

Акції у вільному обігу у фінансовому світі називають ще Free Float або Public Float. Це частка акцій, яка обертається на ринку з широким колом інвесторів. На основі цього показника розраховуються індекси провідних бірж світу (MSCI, FTSE, S&P ,STOXX). Обчислення Free Float теоретично є дуже простим. Беремо кількість акцій випущених у вільний обіг компанією і віднімаємо кількість акції інсайдерів. У світі діє прозора систему купівлі-продажу акцій. Тобто є можливість в реальному часі подивитись, яка доля акцій належить інсайдерам , а яка стратегічним інвесторам. (на http://finance.yahoo.com/ або http://money.msn.com/ )На основі цього можна самостійно обрахувати відсоток акцій, які перебувають у вільному обігу. Однак, в Україні це зробити не так просто. Це зумовлено тим, що законодавчо не встановлена суть показника «акцій у вільному обігу», а також тим, що даними про стратегічних інвесторів , інсайдерів володіють самі біржі і не розголошують їх. ПФТС і UX обраховує free float від всіх емітованих акцій певної компанії віднімає:
• Кількість акції що знаходяться у власності держави
• Кількість Акції що знаходяться у власності емітента
• Кількість що знаходяться у стратегічних інвесторів
• Кількість що знаходяться у власності менеджменту та трудового колективу підприємства
• Кількість що знаходяться у перехресному володінні [1].
Проаналізуємо кількість акцій у вільному обігу на основі даних ПФТС. ПФТС для обчислення свого індексу обирає акції певних компаній і відповідно до них встановлюється кількість free float у відсотках (рис.1).

Нетак О.Б. Оптимізація частки акцій у вільному обігу

Виходячи з даних гістограми можна вивести середні показник free float і порівняти його з показниками інших країн. Для України він становить 8,489%. Для провідних компаній Росії -28,59% , для Польші - 37,2 %. Для провідних країн світу цей показник наближається до 100%, а саме США в – 91,5%, у Франції – 84,7%, Великобританії – 76,2%, Німеччині – 64,3%. Виходячи з наведеного вище можна зробити висновок, що показник free float для України є досить низьким . Серед причин такої малої частки free float можна виділити наступні:
• Мала кількість професійних учасників ринку ;
• Велика частка акцій вище перелічених компаній належить державі;
• Через високий ризик інших акцій, стратегічні інвестори задля диверсифікації ризику вкладають кошти в акції «кошику»[3].
Для оптимізації, а саме збільшення частики акції у вільному oбігу потрібне прoведення докорінних перетворень на ринку цінних паперів, вжиття цілого комплексу законодавчих, нормативно – правових та інших заходів із метою розв’язання актуальних проблем його рoзвитку, забезпечення провідної ролі на фондовому ринку та у процесах інвестування економіки країни. Нeoбхідно створити умови для залучення ліквідних цінних паперів та концентрації угод з цінними паперами на фондових біржах, сфoрмувати чітку та стабільну системи гарантій прав iнвесторів та власників, запровадити цілісну та оптимально структуровану систему обліку прав власності[4].

Список використаних джерел:
1 Сайт Фондової біржі ПФТС. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.pfts.com
2. Закон України»Про цінні папери та фондовий ринок». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3480-15
3. Фондові індекси та порядок їх розрахунку. Стаття/В. М. Родіонов [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/rzp/162.htm
4. Сайт державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ssmsc.gov.ua/fund/analytics

Посилання: Оптимізація, Акції, 2011, Free Float, Вільний обіг

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
Февраль 2022 (1)
Декабрь 2021 (4)
^