Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Вітюк Н.В. Депозитарна діяльність в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1672
  • Автор: yfnfkz
  • Дата: 15-11-2011, 23:14
 (голосов: 0)
15-11-2011, 23:14

Вітюк Н.В. Депозитарна діяльність в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Вітюк Н.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Депозитарна діяльність в Україні

Як краще зберегти гроші? Існує багато варіантів куди можна вкласти гроші для отримання прибутку, і одним з таких способів є вкладення коштів на депозит в банку.
Не можна сказати, що за останній рік люди стали більш прихильними до банківських вкладень. Втім, за статистикою НБУ, депозитів в країні порівняно з 2010 роком побільшало майже на третину. І це незважаючи на те, що відсоткова ставка на них значно зменшилася: приміром, якщо за гривневі депозити торік пропонували 20-23%, то нині в середньому – 10-13%.
Але той, хто вирішує покласти хоча б невелику суму на депозит, все одно стикається з тисячами пропозицій та має всі шанси загубитися серед них. Тим паче, що ситуація в українській та й світовій економіці щодня змінюється і несе чимраз нові ризики для тих, хто наважився зберігати кошти.
Єдиного погляду щодо того, в якій валюті здійснювати депозит, немає. Так само як і немає стовідсоткової впевненості в жодній з можливих грошових одиниць. Втім, як свідчить статистика, українці схильні до того, аби вкладати гроші саме в гривні, вважаючи її найбільш надійною. 2011 року кількість гривневих депозитів щонайменше в 13 разів перевищує здійснені в іноземній валюті. Окрім того, ставка за гривневими депозитами також є на декілька відсотків вищою.
На мою думку, суму, яку кладете на депозит, доцільно ділити між валютами: 40% – у гривневий, решту можна поділити між доларом і євро
Найбільшим ризиком, який варто врахувати, здійснюючи вкладення коштів до фінансової установи, є вірогідність так званого «просадження» української економіки, – каже фінансовий експерт Євген Житарюк. Вже сьогодні відбувається зменшення експорту до Європи, скажімо, продуктів металургії, через те що в країнах Єврозони зараз є деякі проблеми. Тому можливий дуже серйозний спад нашої економіки, який позначиться і на вартості гривні, і на фінансовому становищі кредитних установ.
Звичайно, кладучи гроші на депозит, людина найперше хоче заробити. Але насправді висока відсоткова ставка не є показником надійності вкладень. Зважаючи на ситуацію на ринку, ті банки, які пропонують високий відсоток, ймовірно, мають проблеми з фінансуванням, а отже менш надійні.
Завжди варто зважати на середню ринкову ставку і не спокушатися на ті пропозиції, в яких вона вища. Також депозит надійніше відкривати у великих відомих банках. До них належать не лише фінансові установи з першої трійки лідерів. Є хороші, надійні банки серед 20-30 лідерів ринку. Окрім того, варто переглянути показники фінансової звітності (які є доступними): якщо банк має збитки, – в ньому вже можна сумніватися.
Нещодавно Нацбанк разом із відомим вітчизняним інформагентством запустив програму, через яку можна дізнатися середню ринкову вартість депозитів за різними валютами та термінами вкладень. Її складено досить грамотно, тому можна орієнтуватися на ці дані.
Отже в якій валюті найкраще вкладати гроші в банк? Якщо мета заробити і тільки заробити – краще за гривневий внесок все ж таки не знайти. Ставки банків по внесках в національній валюті найвищі – до 10-13% річних. Проте з врахуванням інфляції (цього року очікується не менше 11%) заробіток все ж таки виходить вельми скромний. Трохи більші ставки пропонують кредитні союзи, проте зв’язуватися з ними вельми небезпечно – потрібно або страхувати внесок в надійній страховій компанії, або вибирати вже дуже великий союз, яких не дуже-то і багато.
Якщо ж мета – просто зберегти гроші від інфляції або, наприклад, накопичити на поїздку за кордон, краще зупинити вибір на депозиті в євро. Ставки по ньому скромні – максимум 8- 9,5% річних, але курс євро активно росте. Зараз він складає $1,43 за євро, тоді як на початку року був на рівні $1,32. По відношенню до гривні з початку року курс євро виріс на 8,9%. Таким чином, той, хто в січні вклав гроші на депозит в європейській валюті, заробив у результаті за рахунок зростання курсу не менше за тих, хто вклав гроші в гривнях. Правда, наступного року прогнози по зростанню курсу євро скромніші.
Цікаво, в якій валюті зберігають свої заощадження провідні фінансисти? Директор економічних програм центру Разумкова Василь Юрчишин довірять долара. На його думку, жителі України традиційно довіряють американській валюті. Тим більше все, що відбувається на світових ринках, не особливо сильно позначається на фінансовому житті країни. Юрчишин переконаний, що продавати долари він не буде, навіть якщо щось «захитається істотно». Адже курс валюти може незабаром повернуться на колишню позначку.
Голова правління Правекс-Банку Наталя Зубрицька зауважує, що третина грошей добре розмістити в доларах, третина – у євро, а третина – у гривні. Якщо курси валют будуть змінюватися, то ризикувати доведеться лише третій власних заощаджень. Ціни повільно, але вірно ростуть на дорогоцінні метали, тому Зубрицька рекомендує не забувати і про «металеві» вклади. Саме такий підхід до власних заощаджень допоможе вкладникові забезпечити найкраще співвідношення прибутковості та надійності.

Список використаних джерел:
1. Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» від 10 грудня 1997 р. № 710/97-ВР.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^