Стратегічні орієнтири » Фінансові історії та біографії » Шморгай Н.М. Життєвий шлях Воррена Баффета
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-11-2011, 23:29

Шморгай Н.М. Життєвий шлях Воррена Баффета

Категорія: Фінансові історії та біографії

УДК 336
© Шморгай Н.М., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Життєвий шлях Воррена Баффета

Йому 81 рік, він найвідоміший портфельний менеджер, згідно з рейтингом журналу «Форбс», він входить до трійки найбагатших людей світу зі статком у 50 млрд. доларів, поступаючись лише Біллу Гейтсу і Карлосу Слім Елу. Його називають великим інвестором і його слово впливає на поведінку Wall Street не менше, ніж слово президента країни. Він любить запитати своїх аналітиків: «Якщо ви всі такі розумні, то чому я такий багатий?». На його думку, інвестиційні банкіри з Wall Street, «спеціально створені для того, щоб позбавити інвесторів грошей, а не заробити гроші для них».
Народився Воррен Баффет 30 серпня 1930 року в Омасі (штат Небраска, США) і з раннього дитинства захоплювався роботою свого батька – біржового брокера Говарда Баффета, а перші гроші хлопець самостійно заробив у 6-річному віці. Він за 25 центів купив в магазині свого діда упаковку Сoca-Сola, а потім продав кожну з шести пляшок по 5 центів. Таким чином, загальна виручка склала 30 центів, а прибуток Баффета – 5 центів. А перші кроки на фондовому ринку Баффет зробив у 11 років – він купив дві акції компанії Cities Service по 38 доларів за акцію. Незабаром їхня ціна впала до 27 доларів за штуку, а коли виросла до 40 доларів – негайно продав. За декілька наступних днів ціна злетіла до 200 доларів за акцію. Саме в такому юному віці, як згадує Воррен Баффет сьогодні, він засвоїв урок, навчився терпінню і став прихильником довгострокових вкладень.
До 13 років Воррен Баффет став найуспішнішим поштарем у своєму місті. Оптимізувавши маршрут за власною стратегією, він обходив за один ранок набагато більше адрес і заробляв більше грошей. Зрештою, його щомісячний дохід зрівнявся із зарплатою директора поштового відділення, а потім і вдвічі перевищив її. Вже через рік заощадження хлопця склали майже 1,5 тис. доларів, які він не забарився витратити, купивши земельну ділянку для здачі в оренду місцевим фермерам.
Та найуспішнішою виявилася ідея Баффета встановлювати гральні автомати у перукарнях міста. Він за копійки купував поламані автомати, здавав їх в ремонт, а потім встановлював у найбільш відвідуваних місцях. І, незважаючи на те, що хлопець чесно ділився заробленим з господарями закладів, його місячний прибуток становив 600 доларів.
У 1947 році він закінчив школу і вступив до Фінансової школи Уортон Пенсільванського університету (Wharton School of Finance at University of Pennsylvania), але не закінчив її і перевівся в Університет Небраски. У 1950 році він намагався вступити до Гарварду, але приймальна комісія університету відхилила його кандидатуру через «занадто юний вік». У 1950-1951 роках Баффет прослухав магістерський курс в Школі бізнесу Колумбійського університету, де одним з його вчителів був знаменитий економіст, акула інвестиційного бізнесу Бенджамін Грем. Саме він навчив Баффета сприймати фондовий ринок не як гру в рулетку, а як науку.
Грем вчив студентів ретельно аналізувати фінансову звітність компаній, не звертаючи уваги на напрямок їх діяльності, і на основі отриманих відомостей приймати рішення про купівлю або продаж акцій. Він, спираючись на власний досвід, стверджував, що кошти треба вкладати не в ті компанії, які популярні на біржі сьогодні, а в ті, акції яких продаються дешевше їх реальних активів. Однак, прослухавши весь курс, молодий Баффет прийшов до висновку, що треба чинити з точністю навпаки: «Яке мені діло до звітності компанії, коли я знаю, що її активи коштують дорожче, ніж продаються? Треба купувати не акції, а бізнес, що стоїть за ними!» Користуючись цим принципом, в майбутньому Воррен Баффет зумів заробити в кілька разів більше, ніж весь фонд Бенджаміна Грема.
Баффет став єдиною людиною, яка одержала від Грема вищу оцінку A і після закінчення університету, не бажаючи розлучатися зі своїм наставником, Воррен сказав Грему, що готовий працювати на нього безкоштовно, але той відхилив пропозицію. Баффет махнув рукою, повернувся додому, одружився, почав викладати в місцевому університеті, і тут сталося диво – телефонний дзвінок від Грема. Фінансовий гуру передумав і запросив Воррена на роботу. За шість років в його фірмі Воррен заробив 140 тис. доларів і вирішив відкрити власну справу. Баффет зрозумів, що готовий до самостійного плавання, і в 1957 році, повернувшись до рідної Омахи, створив своє перше інвестиційне товариство Buffett Associates. Семеро членів його сім'ї та друзів внесли свої частки в капітал, який склав 105 тис. доларів. Цікаво, що сам Баффет вклав у новий проект лише 100 доларів, а його власний статок став страховкою на випадок невдалого вкладення чужих грошей. Однак вже через півроку початковий капітал фірми зріс утричі.
Головним принципом роботи Баффета стає вкладання грошей в акції лише тих фірм, в яких ефективне управління. На відміну від свого вчителя Грема, він вивчав не тільки баланси підприємств, але також їх корпоративну структуру і біографії менеджерів. Також, на відміну від іншого знаменитого інвестора Джорджа Сороса, Баффет не цікавився короткостроковими спекуляціями. Він вкладав гроші тільки в ті компанії, які, на його думку, залишаться на ринку ще дуже і дуже довго. Така нехитра стратегія приносила і приносить досі дивовижні плоди. За п'ять років існування компанії Баффета акції, що перебували у володінні фірми, зросли на 251%, в той час як індекс Доу-Джонса (розраховується на основі цін акцій 30 найбільших компаній США, взятих по провідних галузях промисловості) піднявся всього на 74%. Ще через п'ять років акції Баффета коштували вже на 1156% дорожче, індекс Доу-Джонса за цей час зміг зрости лише на 122%.
Це був перший зліт Баффета. Стартовий майданчик для другого, куди більш масштабного, був закладений в 1969 році, коли вартість Buffett Associates досягла 102 млн доларів. Баффет несподівано розпустив фонд і продав всі його активи, зате придбав невелику текстильну компанію The Berkshire Hathaway (ВН), яка перебувала в той час у глибокій кризі. Її акції продавалися по 8 доларів за штуку, тоді як вартість чистих активів дозволяла продавати їх і по 20 доларів. Оцінити це зміг тільки Баффет, який за три роки викупив половину ВН. Однак, всупереч очікуванням інших акціонерів, він не став розвивати текстильне виробництво, а всі доходи компанії направляв на покупку цінних паперів. Саме в цей час американські страхові компанії отримали від законодавців величезні податкові пільги. Швидко оцінивши майбутню прибутковість цього бізнесу, Баффет поступово придбав у власність п'ять найбільших страхових фірм Америки і потрапив в точку. В результаті, коли йому ледь перевалило за сорок, він став власником 28-мільярдного статку.
Слідуючи своєму принципу, він поступово скуповував великі пакети акцій «хороших компаній». За інформацією журналу Business Week, вартість акцій Coca-Cola, куплених Баффетом за 1,3 млрд доларів, зараз становить 13,4 млрд доларів, пакет Gillette, що знаходиться у власності ВН, подорожчав з 600 млн до 4,6 млрд доларів. А витрачені на The Washington Post 11 млн доларів тепер перетворилися в 1 млрд.
Також варто зазначити, що Баффет передбачив крах американського ринку нерухомості, який він називає мильною бульбашкою. «Коли ціни на щось ростуть швидше, ніж витрати, що їх супроводжують, це може мати дуже серйозні наслідки», – аргументує він. А ще в 2003 році Баффет, стурбований зростаючим дефіцитом бюджету і зовнішньоторговельного балансу США, зрадив своєму правилу не займатися валютними спекуляціями і вклав гроші в 13 іноземних валют. Він передбачав, що долар буде падати, і долар впав. Восени 2004 року Баффет знову спрогнозував швидке падіння долара і порадив американцям вкладати гроші в євро. Реакція була негайною – світові центральні банки стали потроху диференціювати свої валютні резерви і в періоди зміцнення долара скуповувати євро.
За феноменальне ринкове чуття і безпомилкові економічні прогнози протягом десятиліть бізнесмен отримав прізвисько Оракул з Омахи. У вересні 2007 року The Berkshire Hathaway була названа журналом Barron's найбільш авторитетною і шанованою компанією планети, а в 2008 році Баффет посідав перше місце в списку найбагатших людей світу за версією Forbes.
Баффет – автор декількох навчальних посібників з теорії та практиці інвестування, що вже стали хрестоматійними. Щорічно він звертається до акціонерів своєї компанії з посланнями, в яких підводить підсумки минулого фінансового періоду. Ці звіти про виконану за рік роботу, написані живим і зрозумілим непідготовленому читачеві мовою, здобули популярність не тільки в США, а й за кордоном. У 2005 році літературний талант Баффета був відзначений нагородою Національної комісії з письменницьким творів для американських сімей, шкіл і коледжів.
Через спеціально створені фонди Баффет активно займається благодійною діяльністю і підтримує різні філантропічні організації. У червні 2010 року стало відомо про його намір передати близько 75 відсотків своїх статків (37 млрд. доларів) Фонду Білла і Мелінди Гейтс (Bill & Melinda Gates Foundation) для «вирішення серйозних світових проблем».

Список використаних джерел:

1. Електронний ресурс. [Режим доступу: http://www.denga.com.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=787]
2. Електронний ресурс. [Режим доступу: http://files.korrespondent.net/persons/buffet]
3. Електронний ресурс. [Режим доступу: http://lenta.ru/lib/14167953/]
4. Електронний ресурс. [Режим доступу: http://www.forbes.ru/ekonomika-slideshow/64606-top-20-bogateishih-lyudei-mira-2011/slide/3]
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^