Стратегічні орієнтири » Якість фінансових послуг та інструментів » Хиж І.П. Проблеми споживчого кредитування в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3579
  • Автор: Хиж І.П.
  • Дата: 15-11-2011, 23:31
 (голосов: 0)
15-11-2011, 23:31

Хиж І.П. Проблеми споживчого кредитування в Україні

Категорія: Якість фінансових послуг та інструментів

УДК 336
© Хиж І.П., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфС-51с

Проблеми споживчого кредитування в Україні

Споживче кредитування в Україні набирає обертів, водночас зростає і обсяг боргів. Та це не зупиняє вітчизняні банки, кредитні спілки та ломбарди, які нарощують обсяги надання кредитів не завжди платоспроможним позичальникам.
Проблеми споживчого кредитування висвітлені в працях таких науковців як О.І. Барановський, Г.М. Гамидова, О.В. Васюренко, А.В. Соколова, В.К. Мамутов, В.Н. Василенко, А. Улановський.
Споживчий кредит – це кредит, який надається фізичним особам на придбання споживчих товарів тривалого користування та послуг. Сутнісна ознака споживчого кредиту – кредитування кінцевого споживання. Споживчий кредит дає змогу населенню споживати товари і послуги до того, як споживачі спроможні їх оплатити. Тим самим споживчий кредит забезпечує підвищення життєвого рівня споживачів. У макроекономічному плані споживчий кредит збільшує сукупний платоспроможний попит на предмети споживання і послуги, що стимулює розширення обсягів їх виробництва [3]. Одним з основних недоліків споживчого кредиту є зростання обсягів боргів. Головними параметрами споживчого кредиту є: доступність кредиту, величина відсоткової ставки, строки надання і погашення, здатність позичальника повернути кредит. Найпоширенішими видами споживчого кредитування в Україні є експрес-кредитування, або кредити на невідкладні потреби та автокредитування.
Основною проблемою споживчого кредитування залишається висока вартість кредитів для фізичних осіб. Часто банки надають кредити належним чином не перевіривши фінансовий стан позичальника. Варто зазначити, що у 2008 році, коли значного поширення набуло кредитування без довідок про доходи, це призвело до масових невиплат через зростання безробіття і скорочення заробітних плат, і як наслідок, до кризи у банківському секторі та економіці загалом. Сьогодні Україна знову зустрілася з цією проблемою. Банки та інші фінансові установи за рахунок низької фінансової культури громадян отримують завищені прибутки, а об’єм споживчого кредитування зростає. Мінімізація ризиків банківського споживчого кредитування має здійснюватись силами самих банків шляхом застосування активних методів впливу на ймовірність неповернення позик і відсотків за ними у бік зменшення [2]. З боку держави перші кроки уже зроблено, Верховна Рада України ухвалила закон, який забороняє надання споживчих кредитів в іноземній валюті на території України.
Позитивно вплинути на розвиток споживчого кредитування можуть такі заходи: врегулювання нормативів споживчого кредитування із сторони НБУ; удосконалення механізму здешевлення кредитів; запровадження заходів, які б не давали змогу банкам надавати споживчі кредити населенню без належної перевірки їх фінансового стану.
Література:
1. Ачкасов М.В. Споживчі кредити / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.consumerinfo.org.ua /must know/ quality /581 / 4134.
2. Кривенко Н.М. Розвиток банківського споживчого кредитування в Україні / [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.udau. edu. ua/library.php.
?pid=1038.
3. Лагутін В.Д. / Кредитування: теорія і практика: Навч. посіб. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2002. – 215 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^