Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Ілечко І.І. Рецесія світових економік та її вплив на фондовий ринок України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-11-2011, 23:36

Ілечко І.І. Рецесія світових економік та її вплив на фондовий ринок України

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Ілечко І.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Рецесія світових економік та її вплив на фондовий ринок України

Спад виробництва, стагнація і сповільнення економічного зростання, що в результаті може призвести до депресії, це все ознаки рецесії. Особливо потужну рецесію ми спостерігали у 2008 році.
Світова фінансова криза, що зародилась у США як криза ринку нерухомості та похідних фінансових інструментів, згідно з логікою глобалізації поширилася по світу, вдаривши і по українському фінансовому ринку.
Причинами скатування світової економіки до рецесії у 2008 році можна назвати:
По-перше, - це глобальність фінансів. За висновками багатьох експертів, динаміка фондового ринку обумовлюється не реальною цінністю представлених на ньому цінних паперів, що ґрунтується на споживчій цінності відповідних товарів та послуг, а спекулятивним попитом. Унаслідок цього на ринку під впливом навіть другорядних подій можуть миттєво з'явитися (або, навпаки, зникнути з ринку) десятки мільярдів доларів.
По-друге, - неминучість рецесії обумовлюється характером сучасного розподілу праці у світовій економіці.
Розвинені країни перевели до “третього світу” виробництва попередніх технологічних укладів і це призвело до зосередження найбагатших країн світу на розвиткові сфери послуг, що обслуговує переважно їхні внутрішні потреби. Зовнішні прояви такої трансформації — стрімке підвищення цін на енергоносії та продовольство.
По-третє, - наближення краху заснованої на доларі світової фінансової системи дедалі частіше штучно гальмується військово-політичними чи військовими заходами, що стало можливим у пострадянському однополюсному світі.
По-четверте, - події останніх десятиліть довели неефективність існуючих інститутів регулювання світової економіки. Це, насамперед, стосується Міжнародного валютного фонду та Світової організації торгівлі [1].
Фінансова криза діє за принципом «доміно» та має системний ризик. Дія світової фінансової кризи 2008 р. спричинила фондову кризу, кризу ліквідності, банківську та валютну кризи.
Розглянемо динаміку розвитку цього процесу в світі. Передусім, необхідно звернути увагу на фондовий ринок, що складає основу світової фінансової системи, яка зазнала найбільших потрясінь.
Першими на глобальний обвал відреагували азійські біржі. Індекс "Morgan Stanley Capital International Asia-Рacific", що враховує ситуацію на 14 ринках регіону, впав на 6,6% (найбільша величина з квітня 1990 р., коли лопнула «бульбашка» на японському фондовому ринку). Японський "Nikkei 225" опустився на 5,65%, гонконгзький "Hang Seng" і китайський "CSI 300" втратили більше 8%.
Масові розпродажі продовжилися в Європі: індекс "Dow Jones Stoxx 600" впав на 2,2%, британський "FTSE" – на 4,3%, французький "CAC 40" – на 2,75%. Російський індекс «РТС» впав більш ніж на 5,36% (нижче за позначку 1900 пунктів), а український індекс «ПФТС» через 20 хвилин після відкриття торгової сесії впав більш ніж на 7% [2].
Це все повною мірою відчула на собі економіка України. Протягом п'ятнадцятирічних переговорів щодо вступу до СОТ українська сторона зробила суттєві поступки нашим партнерам. Як результат, Україна має одну з найбільш відкритих економік у світі за рівнем захисту внутрішнього ринку.
Проте, пропорційно збільшувався вплив негативних процесів у глобалізованій світовій економіці на економіку України.
Інфляційні процеси в Україні сягнули тоді найбільших масштабів у Європі. За період з червня 2007 по травень 2008 р. споживчі ціни зросли на 31 відсоток. Україна повною мірою відчула вплив зростання цін на енергоносії та продовольство, роль так званої “імпортованої” інфляції [1].
Світові тренди дзеркально відбилися й на українському фондовому ринку, посилюючись під впливом внутрішніх негараздів української політичної та економічної ситуації.
Ситуація на українському фондовому ринку визначалася спекулятивними настроями, які, на думку експертів, не відповідали ані виробничо-фінансовому стану вітчизняних емітентів, ані реальній вартості їх балансових активів.
Ключовий український фондовий індекс ПФТС протягом поточного року знизився з позначки 1177 (28 грудня 2007 року) до 499 (8 вересня 2008 р.), тобто більше ніж удвічі, обсяги торгів — відповідно з 5415 до 843 млн. грн. (у 6,5 разів). Тільки протягом одного дня 5 вересня торги в ПФТС припинялися двічі, що відбувається у разі зниження котирувань 75% акцій більш ніж на 7%.
На динаміку індексу ПФТС впливали як негативні фактори, зокрема:
- політична нестабільність у державі;
- погіршення кон’юнктури для української продукції на зовнішніх ринках нестабільна ситуація на валютному ринку;
- зниження інвестиційної активності на високоризикових ринках;
- зниження рейтинговими агентствами (Fitch Ratings, Standard&Poor's, Moody's) суверенних рейтингів України, рейтингів українським банкам та органам самоврядування;
- публікація статистики щодо спаду промислового виробництва в Україні;
так і мали місце позитивні фактори :
- прийняття антикризового плану, який став головною умовою отримання кредиту МВФ;
- підписання Президентом України закону "Про акціонерні товариства" та закону про внесення змін до деяких законів, що стосуються недопущення (рейдерського) захоплення підприємств, установ або організацій;
- зміна умов торгівлі на ПФТС з метою стримування панічних настроїв пов’язаних з поширенням фінансової кризи.
У нашій країні причини фінансової кризи полягають у залежності фондового ринку від коштів нерезидентів, надмірній зовнішній заборгованості суб'єктів економіки, нестачі ліквідності в банківській системі [4].
Підсумовуючи вищенаведене, можна констатувати той факт, що світова фінансова криза прийшла до нас насамперед через відплив інвестицій і падіння фондового ринку. Через це фондовий ринок України в своєму розвитку не тільки зупинився, а й відкотився на декілька років назад.
Сьогодні світова економіка в поганому стані. Темпи зростання і в Америці, і в Європі різко впали. Навіть економічні гіганти третього світу дещо принишкли. Курси акцій на світових біржах від початку липня опустилися приблизно на 15%. Різко знизилась упевненість споживача.
Міжнародний валютний фонд вперше визнав імовірність рецесії світової економіки в 2012-му. Про це заявив директор Європейського департаменту МВФ Антоніо Борхес.
А за прогнозами рейтингового агентства "Фітч", зростання глобального господарства наступного року буде усього 2,5%. Ризик настання другої хвилі кризи в агенції оцінюють у 70%.
"Це вперше з 2008-го року, коли всі фінансові установи серйозно замислися над тим, що їх чекає в майбутньому. На жаль, трохи запізно. І тепер не зможуть самостійно вирватися із тієї прірви, в яку самі себе загнали", - констатує економіст Чері Купер [5].
Погіршення ситуації на світових ринках вже вплинуло на українську економіку.
Як повідомили в Держстаті, темпи зростання промислового виробництва у вересні 2011 року сповільнилися в півтора рази в порівнянні з серпнем — з 9,6% до 6,4%.
Також падіння темпів зростання в національному виробництві, політична нестабільність, висока інфляція та в цілому несприятливий інвестиційний клімат, з одного боку, антикризові заходи, прийняті керівництвом держави, та отримання кредиту МВФ, з іншого, спричинятимуть коливання українського фондового індексу в найближчій перспективі [3].
Експерти Міжнародного валютного фонду радять Європейському центробанку приготуватися до скорочення процентних ставок, а європейським лідерам - поспішити ввести антикризові заходи.
Усе це змушує по-новому оцінити перспективи зростання. Діючи в дусі 2008 року, світові лідери можуть прийняти узгоджену стратегію, щоб сприяти зростанню. Тут виділяються два пріоритети. По-перше, перегляд фіскальної і (в деяких місцях) монетарної політики. По-друге, радикальне впровадження реформ із пріоритетом пропозиції, від вільної торгівлі до різкого зменшення бюрократизму.
Сьогодні для України важливо втримати економіку від впливу негативних тенденцій світової економіки, кардинально переглянувши механізм функціонування фінансового сектора економіки, та укріпити позиції держави як на законодавчому, так і на виконавчому рівні.
Список використаних джерел:
1. Українська економіка напередодні світової рецесії /Петро Порошенко// УкрРудПром: Інформаційно-Аналітичний портал. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ukrrudprom.ua/digest/derffffdfg110908.html
2.Стан фондового ринку в період фінансової кризи і його подальший розвиток/К.В.Іванова//Актуальні проблеми економіки-№4(94). – 2009 – С.172-178 [Електронний ресурс]. - Режим доступу:
http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/APE/2009_4/172-178.pdf
3.Вітчизняну економіку торкнулась рецесія/Телеканал новин 24//Рідна країна : Світоглядний портал. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://ridna.ua/p/vitchyznyanu-ekonomiku-torknulas-retsesiya/
4.Огляд світової фінансової системи та ринку цінних паперів України/Україна Фінансова: Інформаційно-аналітичний портал Українського агентства фінансового розвитку. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/rzp/007.htm
5.Телеканал новин «24»: перший український цілодобовий новинний канал. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://24tv.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
^