Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Козак О.О. Фінансові піраміди – шахрайство в рамках закону
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
16-11-2011, 22:39

Козак О.О. Фінансові піраміди – шахрайство в рамках закону

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Козак О.О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-42с

Фінансові піраміди – шахрайство в рамках закону


Постановка проблеми. Економічна діяльність будь-якої країни спрямовується перш за все на забезпечення внутрішньої та зовнішньої безпеки населення, його впевненості у перспективі ведення своєї господарської діяльності. Роки незалежності України супроводжувалися шаленим розвитком довірчих товариств, інвестиційних компаній, трастів та фінансових пірамід. Причиною популярності фінансових пірамід серед українців - бажання швидкого збагачення серед населення , при тому нічого не роблячи. Фінансова піраміда - специфічна злочинна технологія, що використовується для вчинення шахрайств у сфері діяльності небанківських фінансових установ. Вона використовується для заволодіння коштами громадян під прикриттям діяльності кредитних спілок, інвестиційних компаній, довірчих товариств, фондів фінансування будівництва житла тощо. Діяльність фінансових пірамід в Україні ніяк законодавчо не врегульована. Основні тенденції розвитку фінансових пірамід в Україні та шляхи уникнення їх негативного впливу для населення стали основою для написання статті.
Аналіз та напрями дослідження. Теоретичним підґрунтям для дослідження проблем протидії шахрайству у фінансових пірамідах є праці С. І. Аненкова, Б. В. Волженкіна, В. І. Гаєнка, Л. Д. Гаухмана, А. І. Гурова, В. Д. Ларічева, П. С. Матишевського, М. І. Панова, В. Я. Тація, І. Я. Фойницького, М. П. Яблокова, С. А. Яні та інших вітчизняних і зарубіжних учених. Загальні питання у сфері шахрайства у фінансовій сфері розслідували А. Ф. Волобуєва, О. Ф. Долженкова, В. В. Лисенка.
Метою нашого дослідження є оцінка стану, розвитку та способів запобігання шахрайству наших громадян з боку організаторів фінансових пірамід.
Перші піраміди були створені у XVIII столітті, а в тому вигляді до якого ми звикли - на початку ХХ століття у США. Фінансова піраміда — це організація, членство в якій набувається на умовах внесення певних платежів, внесків чи іншої оплати і дозволяє отримувати прибуток членам організації в залежності від кількості залучених ними учасників. Такі організації є ієрархічними - члени організації входять в певні групи, якими керують керівники, що отримують прибутки від членів своєї групи. Найвищий керівник отримує прибутки від внесків всіх учасників.
В Україні функціонує близько трьох видів фінансових пірамід. По-перше, піраміди які набувають вигляду банківських установ, куди люди вкладають кошти і отримують величезні відсотки ( їх запевняють в цьому) До прикладу, учасникам МММ обіцяють прибуток у 20% на місяць, пенсіонерам - 30%, а прибутковість за рік, становила б 240-360%. По-друге, фінансові піраміди, які пропонують так звані дешеві кредити. По-третє, он-лайн брокери, які діють через інтернет-мережу (NewPRO— створена інтернет піраміда, яка надає шанс швидкого заробітку)
Фінансовими пірамідами з шахрайством яких довелось спіткнутися жителям України були: ЗАТ «Український будівельний Селенга», ЗАТ «Український національний будівельний селенга», АТ «Ініс – траст», «Саламандра», МММ, - від якої постраждало 10 – 15 млн. населення та зникло понад 57,3млн.$. Відродження останньої та відеозвернення засновника – Сергія Мавроді ми могли спостерігати з початком 2011 року. Також слід згадати про справу щодо «Еліта – центр», коли ошукали 1 759 осіб, на суму понад 100 млн.$. На сьогодні в Україні діє достатньо багато пірамід при такому типі організацій, які є абсолютно законодавчо неврегульованими. Вони існують в різних формах товариств, надають різного роду інформаційні послуги, їхні договори є такі, що подати на них до суду дуже важко.
Існує декілька основних ознак, за якими можна розпізнати фінансову піраміду. Якщо офіційний рівень інфляції в державі 12%, а кредит пропонують взяти менше ніж під 12%.У довгостроковому періоду, на який ви берете цю позику, рівень інфляції буде якщо не вищий, то такий самий. Отже, якщо вам дають кредит зі ставкою нижчою від інфляції, то фактично компанія працює в мінус, що має одразу ж має насторожити. По-друге, якщо дають високі відсотки за депозитами. В банках, зазвичай, є середньозважена депозитна ставка. Різниця між відсотками депозиту і кредиту - це і є дохід банку. Якщо ми бачимо 30% депозиту, то уявіть собі, який має бути кредит. Це теж дає підставу задуматись.
Висновки. Аналіз структури та розвитку фінансових пірамід на території України дає підстави зробити наступні висновки, щодо уникнення негативних наслідків діяльності фінансових пірамід.
По-перше, боротьбу з діяльністю фінансових пірамід потрібно розпочинати на державному рівні : з нормалізації законодавчої бази, з ліквідації прогалин в ній. Також необхідно боротися з фінансовою безграмотністю населення. Потрібно організувати широкомасштабну кампанію, яка б пояснювала населенню, хто в рамках закону має право залучати грошові кошти населення: банки, які отримали ліцензію НБУ і входять до системи страхування внесків, керуючі компанії, що працюють на фондовому ринку. Є ще один спосіб, за допомогою якого можна зруйнувати фінансову піраміду, причому на стадії її будівництва - це жорсткий контроль над рекламою фінансових послуг, що надаватимуться населенню. Перед вкладанням коштів у різноманітні компанії, спершу необхідно вивчити репутацію цієї компанії і правдивість наданої нею інформації: розміщення офісу, керуючих осіб Успішні компанії зазвичай фігурують в одній або навіть декількох асоціаціях. Ще однією порадою є не вірити обіцянкам про гарантовану прибутковість інвестицій. Шахраї вміють маніпулювати людською жадібності гарантуючи прибутковість і в 20, і в 50, і в 100 відсотків річних. Не слід вірити щедрим винагородам за залучення додаткових вкладників та довіряти компанії, яка залучає кошти за договором позики та іншим екзотичним угодами. Необхідно звернути увагу на те, як компанія приймає гроші вкладників. Більшість сумнівних компаній приймають вклади від громадян через різноманітні системи інтернет-платежів та переказів. Проте солідна фірма не буде залучати кошти від фізичних осіб подібним чином. Більш того, чесні компанії намагаються уникати приймати готівку і в своїх власних офісах.

Список використаних джерел:
1.Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг : Закон України : від 12.07.2001 р. № 2664–ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 1. – Ст. 1.
2.Волженкин Б. В. Мошенничество / Волженкин Б. В. – СПб., 1998. – 36 с.
3.Чернявський С. С. Фінансовешахрайство: методологічні засади розслідування :монографія / Чернявський С. С. – К., 2010. – 624 с.
4.Кротков А. П. Все великие аферы, мошенничества и финансовые пирамиды: от Калиостро до Мавроди / Кротков А. П. – М., 2009. – 256 с.

Посилання: Козак О.О. Екф-42с. Фінансові піраміди – шахрайство в рамках закону.

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
^