Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Савчук Т.І. Аналіз іпотечного кредитування в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
18-11-2011, 23:11

Савчук Т.І. Аналіз іпотечного кредитування в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Савчук Т., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфС-51с

Аналіз іпотечного кредитування в Україні

Іпотечний ринок є одним з найвагоміших механізмів ринкової економіки, а іпотека є суттєвим фактором її розвитку. Оскільки, це один із ефективних способів спрямування потужних інвестиційних потоків у найперспективніші її сектори. Також, іпотека стимулює розвиток будівництва, будівельної індустрії, аграрного виробництва тощо, які створюють сприятливі умови для розвитку всієї економіки.
В останні роки іпотека в Україні стрімко розвивалася, але зараз переживає не найкращий період. Вітчизняний ринок іпотечного кредитування відновлюється дуже повільно. Хоча сьогодні готовність прокредитувати громадян на купівлю житла вже декларують майже 40 банків, реальні обсяги видачі таких позик дуже незначні.
На ринку уже є пропозиції з початковим внеском 10 - 20% і строком фінансування до 20 років. Однак пом’якшення умов кредитування практично не позначається на динаміці іпотечного портфеля.
Згідно з даними НБУ, за січень - серпень 2011 року обсяг кредитів на придбання нерухомості зменшився майже на 4,5 мільярда гривень, нових іпотечних кредитів населенню було видано всього на 2,2 мільярда гривень.
У цілому з початку кризи іпотечний портфель банків скоротився вже на чверть. Станом на 1 січня 2011 року його розмір склав 92,8 млрд. грн.
Одною з основних причин, які стримують позичальників, є надзвичайно високі відсоткові ставки за кредитами. Хоча вони поступово й знижуються, проте для більшості потенційних покупців житла залишаються непідйомними. Згідно ж з даними Держкомстату, за підсумками серпня середня офіційна заробітна плата штатних працівників в Україні становила 2694 гривень. А, до прикладу, щоб оформити іпотеку на 60 тисяч доларів під 15% річних, позичальникові треба заробляти щомісяця 14 тисяч гривень.
Сьогодні середньостатистичний рівень процентної ставки на ринку іпотечного кредитування України для купівлі житлової нерухомості становить 18,17% річних. Максимальний термін кредитування найчастіше не перевищує 10-15, правда зустрічаються ще окремі банки, готові кредитувати і на 30 років. Частка участі банку в придбанні квартири або будинку не може перевищувати 80%. Тобто п’яту частину коштів позичальник має забезпечити за рахунок власних коштів. Виключення цього правила зустрічаються лише в тих випадках, коли клієнт згоден купити житло в багатоповерхівці або котеджному містечку, з власниками якого фінорганізація підтримує спеціальні партнерські умови.
Лідерами серед банків-іпотечних кредиторів є такі: Укрсиббанк – 18,0%; Райффайзен Банк Аваль – 12,1%; Укрсоцбанк – 11,7%; ОТП банк – 11,4%; Надра банк – 6,8% . Їхня частка складає 60%.
Регіональна структура іпотечного ринку упродовж останніх років характеризувалася високим рівнем концентрації. Переважна частина припадає на регіони з активним розвитком первинного та активним вторинним ринками житла. Крім цього, це регіони з високим рівнем ділової активності та промислових потужностей. За різними даними, основна частка припадає на Київ, а також: Київську, Донецьку, Дніпропетровську, Полтавську, Запорізьку, Луганську та Харківську області. Зокрема, на них припадає близько 62% загальних обсягів іпотечних кредитів.
За даними експертів, середні розміри заборгованості з іпотечних кредитів становлять: на придбання життя – 288,8 млн. грн., з кредитів на будівництво житла – 454,2 млн. грн., на купівлю землі – 621 млн. грн.
Науковцями, що провели аналіз сучасного стану розвитку іпотечного ринку України було виділено ряд проблем, які стримують процес ефективного його розвитку, а саме:
1 відсутність законодавчих актів, що регулюють питання створення єдиної державної системи реєстрації прав власності на нерухоме майно та їх обмежень, запровадження в господарський обіг іпотечний цінних паперів, створення бюро кредитних історій іпотечного кредитування;
2 неадекватність системи фахової підготовки спеціалістів цього напряму і відсутня система підвищення кваліфікації таких спеціалістів;
3 недостатня державна підтримка щодо створення підґрунтя для виникнення спеціалізованих фінансових інститутів щодо кредитування і мобілізації додаткових ресурсів населення;
4 неспроможність банківської системи працювати за міжнародними схемами реінвестування;
5 недовіра населення до українських банків;
6 відсутність принципових засад, що повинні визначати правове регулювання вторинного тинку іпотеки.

Посилання: Іпотека, аналіз

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Сентябрь 2020 (14)
Июнь 2020 (3)
Май 2020 (109)
Апрель 2020 (6)
Март 2020 (6)
Декабрь 2019 (1)
^