Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Возняк Ю.Б. Складське свідоцтво як різновид цінних паперів
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
2-12-2011, 11:41

Возняк Ю.Б. Складське свідоцтво як різновид цінних паперів

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Возняк Ю.Б., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-44с

Складське свідоцтво як різновид цінних паперів

Складське свідоцтво являє собою особливий різновид цінних паперів, що засвідчує укладення договору складського зберігання між товарним складом та поклажодавцем. За своєю суттю воно є доказом письмового укладення договору зберігання, хоча саме зберігання товару оформляють самостійним договором. Висновок письмової форми договору вважається визнаним тільки у разі видачі складського свідоцтва або квитанції. При цьому квитанція цінним папером не вважається, а свідоцтво - вважається. Відповідно при врученні складського свідоцтва здійснюється передача прав, засвідчених у ньому. Така передача підлягає реєстрації в реєстрі складських свідоцтв. Так як складське свідоцтво є цінним папером, то воно повинно містити ряд обов'язкових реквізитів. До них відноситься найменування та місцезнаходження товарного складу, номер свідоцтва, присвоєний реєстром даного складу, найменування організації або ім'я фізичної особи, яка є товаровласників, і його місцезнаходження, найменування прийнятого на зберігання товару, його кількість в одиницях, з зазначенням товарних місць товару і т. п. характеристики. Також повинен бути вказаний термін зберігання, дата видачі товару, сума винагороди та порядок оплати.

Відповідно до договору товарний склад дає зобов'язання зберігати товари, які передав йому товаровласник, і повернути їх в цілості за певну винагороду. Обов'язок виплачувати винагороду лежить на поклажодавцеві, але не на власника складського свідоцтва. Держатель складського свідоцтва має право повністю розпоряджатися товаром і вимагати товар зі складу в будь-який час за наявності свідоцтва. Якщо він не забрав товар зі складу у встановлений термін, тобто не пред'явив свідоцтво до погашення, то товар повертається зберігачем товароволодільцю. Навіть у цьому випадку обов'язок сплатити всі витрати на подальше зберігання лежить на товаровласників. У випадку, якщо він відмовляється прийняти товар, то зберігач має повне право продати його, а виручені гроші передати товароволодільцю за мінусом суми за зберігання і витрат на реалізацію товару.

Існує два різновиди складських свідоцтв: просте і подвійне складське свідоцтво. Просте складське свідоцтво являє собою цінний папір, що видається на пред'явника. Товар, переданий на зберігання за таким свідоцтвом, може бути предметом застави, поки триває термін його зберігання. Подвійне складське свідоцтво є іменним цінним папером, передача якої здійснюється за допомогою індосаменту. Таке свідоцтво складається з двох частин: складське свідоцтво та варант, тобто заставне свідоцтво, при цьому кожна з цих частин може існувати окремо, і буде самостійною цінним папером. У заставу за подвійним складським свідоцтвом передається варант. Забрати товар зі складу можна тільки при наявності обох частин свідоцтва. Держатель складського свідоцтва, яке було відокремлене від подвійного, може вільно розпоряджатися товаром, але не може забрати його зі складу до покриття кредиту, який видали за заставним свідоцтвом. На складському свідоцтві робиться відмітка про заставу, договір застави є при цьому підставою відділення варанта, без якого вона вважається неправомірним.

Посилання: Складське свідоцтво

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^