Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Панасевич Д. Вплив діяльності державних регуляторів на обсяг валютообмінних операцій та “прозорість” національної економіки
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2983
  • Автор: pdimax
  • Дата: 11-12-2011, 18:58
 (голосов: 0)
11-12-2011, 18:58

Панасевич Д. Вплив діяльності державних регуляторів на обсяг валютообмінних операцій та “прозорість” національної економіки

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Панасевич Д., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфС-53с

Вплив діяльності державних регуляторів на обсяг валютообмінних операцій та “прозорість” національної економіки

Більшість з людей вже звикли до постійних змін у державі, а тому і певній її нестабільності. За доволі короткий період (останні 2 роки) владою було прийнято декілька надзвичайно важливих законів (збірок законів), які так чи інакше вплинули на життя та діяльність як кожного з нас так і держави (різних її верств населення) загалом. Мова йде, зокрема, про “славнозвісний” Податковий кодекс, “нещадний” до соціальнонезахищених Пенсійний кодекс, а також Митний кодекс, що був прийнятий у новій редакції. Це лише на перший погляд “все, що робиться – те на краще”. Нажаль всі ми добре знаємо, що наша держава в цьому плані виняток і кожен новий закон має під собою дві сторони : одна – офіційна (позитивна) - можновладці наперекір намагаються запевнити нас, що кожен новий закон це шлях до нашого добробуту та процвітання країни. Проте є і друга “сторона медалі”, - суспільна (в основному, - негативна), яка полягає в тому, що під такими красивими словами зазвичай ховається зовсім не тяга до покращення життя людей, а просте бажання пролобіювати власні інтереси, а також інтереси певного обмеженого і зацікавленого кругу осіб. Що з цього виходить напевно і говорити на слід. Нажаль, як би це не було сумно, але пересічні люди в цій грі опиняються простими “пішаками” і як найчастіше буває в таких випадках несуть від таких діянь лише втрати на додачу до небажаних проблем.

Здавалось би на цьому з реформами можна було б покінчити, але “нагорі” вирішили по-іншому. Так на додачу до вже існуючих проблем та незручностей додалась ще одна. Я маю на увазі доволі просту за своєю суттю, але від того не менш неприємну Постанову Національного банку України “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України” №278 від 11 серпня 2011 року (закон вступає в силу з 23 вересня 2011 року). Якщо говорити простою мовою, то цим нормативно-правовим документом було введено необхдність пред’являти паспорт при купівлі чи продажі іноземної валюти на суму до 50 тис. грн., а при проведенні операцій понад зазначену суму працівник банку також має зафіксувати серію і номер паспорта (іншого документа, який засвідчує особу), дату видачі і орган, який його видав, місце проживання (реєстрації), ідентифікаційний номер особи (за наявності). Як відому раніше документи вимагали лише при перевищенні вказаної суми. І тут на чиновників посипались шквали нарікань з боку невдоволеного населення. Спробуємо розібратись в чому ж тут справа ? Як завжди розглянемо думки з цього приводу обох сторін.

Отож, офіційна сторона, тобто Національний банк України пояснив введення вимоги рекомендацією Міжнародної організації з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом (FATF), тобто в певній мірі зменшення розміру тіньового сектору економіки, а також скорочення доларизації економіки. «Наші очікування - що буде скорочена кількість готівкового обігу в іноземній валюті, а це за собою спричинить і скорочення гривневого обігу», - сказала директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Національного банку України Олена Щербакова.
В цих словах безсумнівно прослідковується певний позитив, адже як відомо наша країна займає одне з перших місць за таким показником як обсяг тіньової економіки, а це в свою чергу ознає “зарплата в конвертах”, приховування доходів, хабарі і т. д. Проте, як виявилось такі “правильні” теоретичні пориви на практиці виявились ажніяк не такими ефективними. Чому ? Відповідь дуже проста : даний закон як і багато інших йому подібним є недопрацьованим. В результаті його дія на сьогоднішній день формально поширюється на ту категорію населення, яка або ж здійснює валютообмінні операції на невелику суму (для власних потреб), або ж на суб’єктів господарювання (малий та середній бізнес), які просто змушені проводити такі операції в міру характеру своєї господарської діяльності (експорт/імпорт сировини та (або) готовою продукції за кордон, міжнародні компінії і т. п.). Одним словом це та частина населення, яка і раніше в принципі не намагались приховувати свої фінанси (робітничий клас). З кожного правила існують звичайно ж винятки, але і так ясно, що від цього нововведення страждатимуть перш за все “прості смертні”, які не вчиняють жодних маніпуляцій чи протизаконних дій. А от власне ті на кого і була спрямована ця постанова як і раніше братимуть участь в нечесній “грі”. Це в першу чергу представники великого бізнесу, а також наближені до влади суб’єкти господарювання, які знаходяться під їх “покровительством”.

Як би там не було, та такого невдоволення і можна було чекати, оскільки з’вилась суттєва кількість перепон на “порожньому місці”. Зокрема, теперь доводиться робити ряд дій, що створюює суттєві незручності людям. Так, необхідно, по-перше, постійно носити з собою паспорт (а це погодьтеся небезпечно хоча б з погляду безпеки – можна просто-напросто його загубити). Крім того в обмінному пункті тепер слід вистояти чергу, що пов’язано зі збільшенням часу необхідного для проведення однієі операції (працівнику потрібно перевірити паспорт і зробити його ксерокопію). Час в цьому випадку може зіграти суттєву роль, адже як відомо час – це гроші. І на кінець з останнього речення випливає ще один делікатний момент. Не завжди (а частіше ніколи) клієнту хочеться розповсюджувати приватну інформацію про себе стороннім особам (якими є працівники банку/обмінного пункту чи кантора), яка міститься в паспорті, - він би краще волів щоб такі дані були конфіденційними і не потрапляли в різні небажані місця (наприклад, в органи Державної податкової служби чи ін.), - це погодьтесь якось псхологічно некомфортно розголошувати все “на публіку”.

Результат – закриття деяких канторів, які з технічних причин тепер вже не можуть виконувати вимоги регулятора (НБУ). Врешті решт, як відомо попит породжує пропозицію. Це я до того, що скориставшись таким станом подій зацікавлені особи (міняйли) одразу відкрили свої незаконні “точки”, де без особливих проблем можна було б легко обміняти валюту (щоправда клієнт в цьому випадку не отримував квитанції, яка підтверджувала б факт проведення валютообмінної операції, а також не гарантувалась справжність грошей). Такі установи працювали без жодних дозвільних документів, а тому деякі х них були в досить короткий період були викриті і закриті органами податкової міліції, - повідомляє сектор взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю ДПА у Львівській області.

Та й взагалі прийняття цього нормативно-правового документу є недопустимим не тільки з морально-психологічних принципів (такі дії влади є абсолютно безпідставними щодо більшості населення), а й зі сторони закону так як, ним обмежуються права і свободи громадян, а це прямо суперечить Консититуції України (а ми все таки держава, яка позиціонує себе як правова та демократична і як не кажіть та стараємось “рухатись в Європу”) , відповідно і є абсолютно недопустимим.
Таку мою думку розділяє і лідер політичної партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк, який підкреслив, що мотивація прийняття цієї постанови абсолютно незрозуміла. Він прокоментував це так : «Окрім того, щоб створити черги біля обмінних пунктів і контролювати кожну фізичну особу, яка обмінює національну валюту, вона нічого не вирішує. Цим документом не створена система захисту конфіденційної інформації про особу, зокрема адреса, дата і місце народження. Тобто прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання та паспортні дані всіх, хто здійснює обмінну операцію, може легко бути отримана будь-якими особами - в тому числі злочинцями», - підкреслив А. Яценюк. «Ця постанова ускладнює валюто-обмінні операції, найважливіше, провокує перехід цих операцій в тінь. Якщо її прийняли для мінял і створення чорного ринку обміну валют – то вона дійсно ефективна», - підкреслив він.

Також він зазначив, що ця постанова не стримає вірогідне падіння курсу гривні. «Курс треба рятувати не постановою, яка зобов’язує людей пред’являти паспорти, а зваженою економічною і фінансовою політикою», - наголосив він. До того ж збирання, зберігання, використання та поширення інформації про фізичну особу, в тому числі конфіденційної інформації про фізичну особу, здійснюється лише на підставі закону. Разом з цим, постанова НБУ №278 не є законом, що призводить до порушення закріплених в Конституції України та законі «Про інформацію» прав та законних інтересів осіб. Національний банк не має права вимагати від банків виконання операцій та інших дій, не передбачених законами України.

Крім того такі “маніпуляції” можуть дещо відлякати потенційно важливих для держави осіб, таких як, наприклад, інвестори, туристи та і просто гості-відвідувачі (вболівальники Євро-2012), що в свою чергу не тільки не принесе бажаних результатів, а й суттєво погіршить ситуацію в національній економіці (оскільки такий відтік спричинить зменшення наповнення бюджетів різних рівнів, а особливо місцевих). Представники влади одразу ж поспішили спростувати такі заяви. Так, віце-прем’єр Борис Колесніков зазначив : «Всі країни Східної Європи з 1992-го до 2000-го року такі заходи проводили і в будь-якому обмінному пункті Праги, Варшави вимагали паспорти і тільки після цього міняли валюту. Так що я не думаю, що це призведе до якихось наслідків для Євро-2012». Ми ж можемо тільки поспівчувати тим майбутнім відвідувачам України, які змушені будуть терпіти такі незручності (та ще й при тому, що вони тратять чи принаймі хотіли б потрати свої кошти на території нашої країни).

Отож можна із впевненістю сказати, що дана постанова в міру своєї недопрацьованості, а звідси і неефективності (вона не забезпечує виконання покладених на неї завдань, а лише погіршує загальний економічний “клімат” всередині держави), а також через свій незаконний характер (Конституція України прямо зазначає, що не допускається прийняття законів та інших рішень, які будь-яким чином звужують наявні права і свободи громадян) в своєму початковому вигляді пактично повністю провалилася. Доказом моїх думок можуть слугувати слова О. Щербакової, яка офіційно зазначила, що у перший день здійснення операцій з пред'явленням документів їх обсяг порівняно з попереднім днем істотно скоротився. Так, якщо у четвер, 22 вересня, обсягом пропозиції валюти на готівковому ринку становив 69 млн. дол., а попит - 222 млн. дол., то у п'ятницю, 23 вересня, пропозиція валюти залишалася приблизно на тому самому рівні - 52 млн. дол., а попит скоротився до 98 млн. дол.

На сьогоднішній день ситуація дещо покращилася. Національний банк України відкоригував правила та вніс постановою №364 зміни до чинної процедури валютно-обмінних операцій для фізичних осіб. Тепер продаж валюти банкам (фінустановам) на суму до 150 тис. грн здійснюватиметься за умови пред’явлення клієнтом (резидентом чи нерезидентом) будь-якого документа, що посвідчує особу. У квитанції зазначатимуться лише дані ідентифікації клієнта, який здійснив продаж іноземної валюти. Копіювання сторінок документа, що посвідчує особу клієнта, в цьому випадку забороняється. Продаж готівкової іноземної валюти банками (фінустановами) одній особі в один операційний день у сумі, що не перевищує в еквіваленті 150 тис. грн, здійснюватиметься за умови пред’явлення клієнтом документа, що засвідчує особу та підтверджує його резидентність. До того ж касир банку (фінустанови), перевіривши резидентність клієнта, зобов’язаний заповнити відповідну квитанцію про здійснення валютообмінної операції та забезпечити збереження копій сторінок документа, на підставі якого проведена ідентифікація особи. Ці копії засвідчуються відбитком штампу каси банку (фінустанови), пункту обміну валюти. Дані про особу, отримані у процесі обслуговування клієнтів під час здійснення валютно-обмінних операцій, є банківською таємницею з відповідним режимом їх зберігання, передбаченим главою 10 Закону України “Про банки і банківську діяльність”. Вимоги, встановлені щодо пред’явлення документів, які посвідчують особу, під час проведення валютно-обмінних операцій не поширюються на операції, які здійснюються через банкомати самообслуговування. Розчаровує лише той факт, що вищезазначені зміни є лише тимчасовим заходом спрощення правил порядку валютообмінних операцій, і діятимуть в період з 28 жовтня 2011 року до 1 вересня 2012 року (як кажуть посадовці це ніби то тільки на час проведення чемпіонату Європи з футболу Євро-2012, - це має бути “подарунок” для іноземців).
Незважаючи на такі покращення обсяг купівлі-продажу іноземної валюти в останні місяці 2011 року знизився. Про це свідчить інформація НБУ, де зазначається, що попри те, що традиційно у грудні українці купують більше валюти перед святами, аніж звичайно протягом року, вже за перший тиждень останнього місяця року спостерігається істотне зменшення попиту, що свідчить про збалансованість ситуації на готівковому ринку.. Також у повідомленні НБУ говориться про те, що улистопаді місяці середньоденний попит на готівкову іноземну валюту зменшився порівняно з жовтнем на 4%. Водночас, середньоденні надходження інвалюти від нерезидентів у листопаді збільшилися, порівняно з жовтнем на 5,5%.
Що ж інформація як завжди суперечлива (НБУ намагається запевнити нас, що все гаразд, тоді як реальні факти говорять самі за себе і не потребують коментарів). Висновки зі всього сказаного вище робіть самі…

Список використаної літератури :

1. Офіційний сайт Національного банку України : http://www.bank.gov.ua ;
2. Інформаційний інтернет-портал Zaxid.net : http://zaxid.net/news/showTagNews.doobmin_valyut&tagId=45086 ;
3. Постанова правління НБУ №278 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України” від 11.08.2011 р. (вступила в дію з 23.09.2011 р.) : http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z1050-11 ;
4. Постанова правління НБУ №364 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” від 11.10.2011 р. : http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z1214-11.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2019 (1)
Ноябрь 2019 (26)
Октябрь 2019 (141)
Сентябрь 2019 (1)
Апрель 2019 (6)
Декабрь 2018 (18)
^