Стратегічні орієнтири » Ринок цінних паперів України 2011 » Кривоніс Л. Функціонування та перспективи розвитку строкового ринку в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
21-12-2011, 22:07

Кривоніс Л. Функціонування та перспективи розвитку строкового ринку в Україні

Категорія: Ринок цінних паперів України 2011

УДК 336
© Кривоніс Л.А., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Функціонування та перспективи розвитку строкового ринку в Україні

Світовий механізм хеджування ризиків заснований на інфраструктурі термінового ринку, яка являє собою сукупність біржових майданчиків. Строковий ринок став повноцінною частиною світової фінансової системи, що означає його зближення і тісна взаємодія з іншими частинами системи. Тільки недавно експерти стали розуміти роль строкового ринку в сучасній економіці, адже його стан може служити одним їх показників просування економіки країни по шляху ринкових реформ.
Метою даної роботи є аналіз процесу становлення та розвитку організованого строкового ринку в Україні та визначення перспектив його функціонування.
Строковий ринок - це ринок, на якому укладаються строкові угоди. Строкової угодою буде договір між контрагентами про майбутню поставку предмета контракту на умовах, які обговорюються в момент укладання такої угоди. Прийнято вважати строковими такі операції, за якими розрахунки проводяться за період часу, що перевищує два дні від поточної дати. Крім базисного активу, для термінового інструменту визначаються обсяг, дата виконання і ціна виконання. На ринку термінових угод розрізняють: ринок форвардних угод, ринок угод «своп», ринок ф'ючерсних контрактів та ринок опціонів.
Слід зазначити, що строковий ринок різноманітний, механізми терміново ринку дозволяють його учаснику, поряд з простими угодами, проводити всілякі операції з великою кількістю інструментів, будувати і застосовувати індивідуальні стратегії в залежності від бажаного співвідношення ризик / прибутковість. Різноманіття стратегій строкового ринку дозволяє ефективно управляти своїм портфелем і розміром можливого ринкового ризику своєї позиції, що залучає на терміновий ринок різні категорії учасників. Він надає своїм учасникам справді широкі можливості. Найважливішими напрямами розвитку строкового ринку є вдосконалення його інфраструктури та поява нових інструментів, що сприятиме залученню нових учасників.[1]
Ринок ф’ючерсів та опціонів молодий не тільки в Україні. Відкриття такого сегменту як терміновий ринок ознаменувало початок нового етапу на шляху розвитку фондового ринку України. Нові інструменти при правильному використанні дадуть можливість трейдерам заробляти більше завдяки закладеному в них механізмі коротких продажів і фінансового важеля.
Торгівлю строковими контрактами слід аналізувати з позиції лідера фондового сектору – Української біржі. Старт термінового ринку на "Українській біржі" стався 27 травня 2010 року. В даний момент "Українська біржа" проводить торги ф'ючерсними контрактами на Індекс українських акцій (UX) і опціонними контрактами на ф'ючерс на Індекс українських акцій. У подальшій планах є запровадження торгів ф'ючерсними контрактами на різні базові активи (цінні папери, валюти, товарні активи та ін.)
З метою популяризації інструментів термінового ринку надана можливість участі у навчальних торгах ф'ючерсними і опціонними контрактами. Навчальні торги дозволяють укладати віртуальні угоди з ф'ючерсними і опціонними контрактами в режимі реального часу в умовах максимально наближеним до ринкових, без ризику фінансових втрат [3].
Щодо тенденцій строкового ринку в Україні, то слід зауважити, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зареєструвала правила торгівлі на строковому ринку ПАТ «Української біржі» та зразок ф’ючерсного контракту на індекс УБ. У першому півріччі 2011 року, після відкриття на Українській біржі секції строкового ринку, сума контрактів по деривативах помітно зросла ( з 0,26 млрд. грн.. у першому півріччі 2010 року до 11,00 млрд. грн. у першому півріччі 2011 року), що закладає передумови для розвитку строкового ринку в Україні [2].
Крім явних переваг, у торгів на терміновому ринку є і серйозні недоліки. В першу чергу вони пов'язані з тим, що в Україні законодавча база з торгівлі похідними інструментами ще не повністю врегульована. Все, що стосується інструментів термінового ринку, прописано в нормативних документах вельми суперечливо і на практиці викликає багато питань.
Терміновий ринок у всьому світі є одним з найпривабливіших для всіх категорій інвесторів. Невипадково обороти біржових торгів за строковими контрактами, як правило, в десятки разів перевищують обороти на ринку базисного активу. Тому можна бути впевненим, що інструменти термінового ринку будуть затребувані як серед професійних, так і серед приватних інвесторів України.
Отже, підвищений інтерес до ринку похідних інструментів зумовлений пошуком його учасниками найбільш ефективних схем вкладень, широкими можливостями термінового ринку для інвесторів, що переслідують зовсім різні цілі. Одні учасники - спекулянти - отримують прибуток на основі коливань цін, інші - хеджери - прагнуть уникнути ризику цінової нестабільності. Операції на терміновому ринку більше вигідні порівняно з операціями на ринку базисного активу (акції).
Список використаних джерел:
1.Долінський Л. Проблеми становлення строкової торгівлі в Україні. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.ufin.com.ua
2.Звіт державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом I півріччя 2011 року.
3.Офіційний сайт ПАТ «Українська біржа» [Електронний ресурс]. - Режим доступу: www.ux.ua
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Декабрь 2021 (4)
Ноябрь 2021 (6)
Октябрь 2021 (69)
Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
^