Стратегічні орієнтири » Фінансові професії 2011 » Мольтер З.І. Особливості діяльності кредитного експерта
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
21-12-2011, 22:18

Мольтер З.І. Особливості діяльності кредитного експерта

Категорія: Фінансові професії 2011

УДК 336
© Мольтер З.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка

Особливості діяльності кредитного експерта

Професія кредитний експерт в наш час є досить поширеною. Діяльність кредитного експерта полягає у винаході нових ефективних схем кредитування, наприклад, кредити під заставу ювелірних виробів, до зарплати, на нагальні потреби, без початкового внеску і т. д. Також він розраховує ставки, вигадує знижки, аналізує пропозиції конкурентів на ринку. Те ж автокредитування кредитний експерт може реалізувати різними способами: від довгої процедури оформлення під середні відсотки до «кредиту за годину», але з більш високою процентною ставкою.
Помилково вважати цю професію кабінетною. Тому що мало розробити програму, її потрібно ще запустити. Наприклад, якщо мова йде про товарні кредити, потрібно налагодити зв'язки з магазинами або автосалонами, зацікавити їх своєю пропозицією.
Кредитні експерти працюють за різними напрямками кредитування: одні відповідають за всі банківські програми споживчого кредитування, інші - іпотечного, треті - кредитування малого бізнесу.
Роботу кредитний експерт може отримати в банках, лізингових компаніях, ломбардах, торгових організаціях і т. д. Особистими якостями особи, яка працює у цій сфері є посидючість, вдумливість, аналітичний склад розуму, відповідальність [2].
Кар'єру цієї професії можна зробити швидко. Банки зацікавлені не тільки в продавцях, але й в менеджерах, здатних керувати командами кредитних інспекторів у торгових точках і відділеннях банку. Перспективність цієї професії - це директор кредитного відділу, стратег, який визначає кредитну політику банку, що відповідає за цілий спектр програм. Заробітня плата кредитного експерта в середньому $1000-1500.
Профільною освітою експерта в сфері кредитування є вища економічна за спеціальністю «Фінанси і кредит» зі спеціалізацією «банківська справа».
Перед тим, як прийняти рішення щодо надання кредиту, кредитний експерт проводить ретельну фінансово-економічну експертизу діяльності позичальника. Аналіз здійснюється за такими основними напрямами:
- оцінка якості менеджменту;
- ситуація підприємства на ринку факторів виробництва та збуту продукції;
- фінансовий стан потенційного позичальника;
- оцінка кредитного забезпечення [5].
Менеджмент підприємства повинен усвідомлювати, що, окрім одержаного пакета документів, у процесі оцінки доцільності надання кредиту працівники банку проводять збір додаткової інформації про підприємство: вони можуть здійснити перевірку достовірності отриманих даних на місці, в т. ч. відвідати виробничі, складські та інші приміщення. Кредитний експерт, як правило, проводить співбесіду з керівником підприємства, його фінансовим директором, головним бухгалтером, іншими провідними менеджерами.
Оцінивши кредитний ризик, кредитний експерт оцінює узгоджує з потенційним позичальником рівень процентної ставки та умови погашення позички і сплати процентів. У вітчизняній практиці досить часто рішення про встановлення процентної ставки приймається за суб’єктивними критеріями, зокрема здатністю керівника підприємства презентувати свій бізнес та імідж, а також від уміння вести переговори з відповідними працівниками банку, його керівництвом. Типовою є ситуація, коли позичальники з порівняно однаковим рівнем кредитоспроможності, кредитною історією та кредитним ризиком отримують в одному й тому ж банку кредити за різними процентами [1].
Після проведення економічної та правової експертизи інформації про позичальника кредитний експерт складає відповідний висновок (резюме), в якому обґрунтовується економічна доцільність видачі кредиту, наводиться загальна інформація про якісні та кількісні параметри діяльності підприємства, якість і достатність кредитного забезпечення.
Остаточне рішення щодо надання кредитів позичальникам, незалежно від запрошуваного розміру кредиту, приймається колегіально (правлінням банку, кредитним комітетом, комісією і т. ін.) більшістю голосів та оформляється протоколом. При прийнятті відповідного рішення розглядається резюме кредитного експерта, висновок служби безпеки банку, акт оцінки кредитного забезпечення та висновок юридичних служб [3].
Тривалість розгляду кредитної заявки значною мірою залежить від строку, на який видається позичка, та кваліфікації відповідних працівників банку. Як правило, рішення приймається протягом 1—3 тижнів. Зрозуміло, що чим довшими є строки та більшою сума кредитування, тим ґрунтовнішим і тривалішим є кредитний аналіз [4].
У разі прийняття позитивного рішення щодо видачі кредиту банк оформляє відповідні документи, що регламентують кредитні взаємовідносини. До таких документів належать:
- кредитний договір (укладається між кредитором і позичальником тільки у письмовій формі);
- договори поручительства (гарантії);
- договори застави.
Надання кредиту здійснюється шляхом відкриття позичальнику позичкового рахунку та перерахування на нього відповідної суми коштів.
Кредитний експерт протягом усього строку дії кредитного договору підтримує ділові контакти з позичальником, забезпечує його консультативними послугами з питань ведення бізнесу та виконання договору. Фінансові та інші служби підприємств повинні створювати умови для проведення працівниками банку моніторингу та контролю за порядком використання кредиту та динамікою фінансового стану позичальника, а також періодично інформувати банк про хід виконання угоди.

Список використаних джерел:
1. Банківський нагляд. Гудзь Т. П.Посібник. Видавництво Ліра-К, 2009 р.
2. Фінансовий менеджмент банку. Навчальний посібник/І.В.Сало , О.А.Криклій – Для студентів економічних спеціальностей, аспірантів, викладачів – університетська книга, 2007.-320с.
3. Банківська справа: Навчальний посібник. Петрук О.М./ За ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинця, 2004.-461.
4. Маслова С. О. Ринок фінансових послуг: Навчальний посібник. -К.: Кондор, 2006. -190, с.
5. Кудряшов В. П. Фінанси: Навчальний посібник. -Херсон: ОЛДІ-плюс, 2006. -356 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^