Стратегічні орієнтири » Ринок цінних паперів України 2011 » Чуківський П.М. IPO як перспективний напрям здійснення інвестицій
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
21-12-2011, 22:29

Чуківський П.М. IPO як перспективний напрям здійснення інвестицій

Категорія: Ринок цінних паперів України 2011

УДК 336
© Чуківський П.М., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

IPO як перспективний напрям здійснення інвестицій


Важливість первинного публічного розміщення акцій (ІРО –initial public offering) зумовлена динамічними змінами філософії бізнесу, появою нових компаній, пошуками довготермінових та ефективних джерел фінансування. Розміщуючи акції на біржі, компанії переслідують одну мету – отримати якомога швидший доступ до переваг, які дає відкритий ринок. Якщо розглядати ситуацію докладно, то таких переваг є досить велика кількість, але всі вони виражаються в полегшенні доступу до інвестицій. Публічне розміщення акцій дозволяє здійснювати фінансування розвитку та поточної діяльності компанії за допомогою відносно дешевих ресурсів фінансового ринку.

Initial Public Offering (ІРО) — первинне публічне розміщення, коли компанія випускає свої акції на ринок й їх купує широке коло інвесторів. Чимало фахівців наголошують на тому, що ІРО є дуже важливим інструментом, що дозволяє виходити на ринки капіталу зокрема молодим компаніям та залучати значні фінансові ресурси.

Вперше акціонерні компанії запропонували свої акції на біржі приватним інвесторам, банкам та інвестиційним трастам ще на початку XVII ст. в Англії і Голландії. Та справжній розквіт класичних IPO припав на середину XIX ст., коли зародилося грюндерство — засновницька "лихоманка": масове і гарячкове заснування промислових, будівельних і торговельних акціонерних товариств, банків, кредитних і страхових компаній, що супроводжувався кредитною експансією та широкою емісією цінних паперів — акцій і облігацій, а також біржовими спекуляціями. У Німеччині, наприклад, розквіту грюндерства особливо сприяла виплата Францією 5-мільярдної контрибуції після франко-прусської війни 1870-1871 років. На початку 70-х років XIX ст. грюндерство набуло міжнародного характеру. Воно розвивалося в багатьох країнах, зокрема у США і царській Росії. У 1871-1873 рр. світова емісія цінних паперів досягла 40 млрд. франків.

Сучасна індустрія IPO в різних країнах розвивалася по-різному. В англосаксонських — США, Великобританія, Канада та ін., орієнтованих на фондовий ринок, як на джерело інвестицій, здійснюється основна частина IPO. На ці ринки прагнуть вийти й емітенти з інших країн, котрі не мають можливості залучати необхідний їм капітал на національних ринках. Крім того, в англосаксонських країнах вважається нормою вихід на ринок малих і середніх компаній. Загалом у цих країнах шляхом емісій акцій фінансується до 15-20% всіх інвестицій в основний капітал.

За різними оцінками, в Україні працюють над підготовкою до IPO 15–25 компаній, з них близько десяти мають шанс провести IPO або SPO (secondary market offering – вторинне розміщення акцій) уже цього року. Якщо ж говорити про вподобання підприємств СНД щодо майданчиків для розміщення акцій, попереду три фондові біржі: Лондонська, Франкфуртська та Варшавська. Популярність і лідерство лондонських майданчиків пояснюється, в першу чергу, високим і стабільним рівнем їх ліквідності, а також присутністю на них міжнародних інвесторів, що розуміють особливості бізнесу країн СНД.

Основними перевагами IPO як інвестиційного ресурсу є:
1. залучення суттєвого фінансового капіталу на довготерміновій основі,
2. об’єктивне оцінювання вартості підприємства,
3. забезпечення підвищеної ліквідності акцій компанії,
4. відсутність боргового тягаря.
5. підвищення кредитного рейтингу і престижу компанії.

На регульованому ринку є ще одна незаперечна перевага: розміщення акцій на основному фондовому майданчику країни, що входить до Євросоюзу, дозволяє вивести папери на основний ринок будь-якого іншого члена ЄС за спрощеною процедурою, що отримала назву "паспортизація". Таким чином, емітент розширює свої можливості торгівлі акціями без великих додаткових витрат. Отже, якщо компанія хоче отримати всі ці переваги, їй необхідно докласти максимум зусиль, щоб її IPO відбулося саме на основному майданчику.

Для того, щоб краще зрозуміти переваги IPO, варто також порівняти його з такими альтернативними джерелами залучення капіталу для здійснення інвестицій, як банківські кредити, бюджетні кошти і державні позики, нерозподілений прибуток, облігаційні позики (Таблиця 1).

Чуківський П.М. IPO як перспективний напрям здійснення інвестицій

Для виходу на IPO компанія повинна мати налагоджену структуру та менеджмент, достатній рівень капіталізації та прозорість фінансових потоків, підтверджених документально, а також чітке уявлення про стратегічні і тактичні плани розвитку, орієнтовані на зростання реальних інвестицій.
Серед переваг розміщення цінних паперів на міжнародних торгових майданчиках експерти «круглого столу», що був організований Лондонською фондовою біржею та МЮК Integrites влітку 2010 року, назвали можливість отримання великих премій до чистої вартості активів, крупних стратегічних інвесторів, високу ліквідність акцій, низькі ризики, поліпшення міжнародного іміджу компанії, сувору фінансову й операційну дисципліну на підприємстві, спричинену високими вимогами до звітності.

Важливим є те, що розвиток ринку IPO може посприяти зростанню економіки України, адже за допомогою IPO залучаються значні інвестиції, здійснюється активний рух капіталу в економіці, структурна перебудова, розвиток переробних і наукоємних галузей. Однак існують і вітчизняні реалії, які доводять, що в Україні не так багато підприємств, що теоретично можуть вийти на ІРО: деякі з них не відповідають вимогам ІРО, інші ж або не розуміють переваг цього процесу, або ж не бажають розкривати свої активи та перетворюватися на публічні, відкриті компанії.

Будь-яка компанія, що виходить на IPO, переслідує як мінімум дві цілі:
залучення інвестицій і перехід компанії на новий рівень управління за рахунок надання їй статусу публічного. Одночасно з цими цілями IPO можна розглядати як ефективну та довготермінову PR-акцію для компанії, адже сам факт підготовки до IPO дає компанії можливість докорінно змінити управління бізнесом, зробити його якіснішим і досконалішим.

Розглянувши первинне публічне розміщення акцій як спосіб залучення інвестицій, дослідивши переваги проведення IPO та відповідні вимоги інвестора, можна підсумувати, що використання потенціалу фондового ринку для підтримки зростання реальних інвестицій вимагає проведення з боку суспільства ретельного моніторингу.

Допоки основний дохід від публічного розміщення цінних паперів акціонери спрямовують на реструктуризацію заборгованості компаній або фінансування угод з придбання активів у їх колишніх власників, але однією з головних переваг IPO має стати приріст реального капіталу.

Список використаних джерел:
1. Благонравин М. Как сделать будущее прозрачным / Н. Благонравин // Эксперт Украина. – 2006. – №5 (56). – С.22–27.
2. Бронникова Т. План выхода на IPO: еще один убедительный повод для внедрения ERP / Т. Бронникова // CIO. –2006. – №8. – С. 15–18.
3. Гвардин C. Преимущества и недостатки публичного размещения акций / С. Гвардин // Финансовая газета. – 2007.– № 6. – С. 35–38.
4. Гулькин П. Г. Практическое пособие по первоначальному публичному предложению акций (IPO). - СПб:Аналитический центр "Альпари СПб", 2002. – 238 с.
5. Ларін М. ІРОдром для українських компаній / М. Ларін // Правовий тиждень. – 2010. – №29(207). – С. 14–15.
6. Петров В. Преимущества IPO перед прочими источниками инвестиций / В. Петров // Рынок ценных бумаг. –2005. – №15 – С. 23–25.
7. Таранченко З. Стратегия выхода на IPOдиум / З. Таранченко // Cтратегии. – 2006. – №11 – С. 32–33.

Посилання: IPO, первинна емісіяь цінні папери

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^