Стратегічні орієнтири » Фінансові професії 2011 » Борбуляк О.В. Професія фінансового аналітика
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2007
  • Автор: violetflover
  • Дата: 23-12-2011, 00:39
 (голосов: 0)
23-12-2011, 00:39

Борбуляк О.В. Професія фінансового аналітика

Категорія: Фінансові професії 2011

УДК 336
© Борбуляк О.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-48с

Професія фінансового аналітика


В умовах сьогодення, коли роль ринку постійно зростає і існує необхідність у щоденному виборі: інвестувати чи не інвестувати в дане підприємство; продавати, купувати чи продовжувати зберігати цінні папери, щоб дійти висновку самому, потрібно вивчити гору інформації, а часто й не вистачає необхідного досвіду, тому потрібна допомога людини, яка обізнана з середовищем фінансового ринку, вміє аналізувати фінансову інформацію, тобто, фінансового аналітика.
Під терміном аналітик розуміють фахівця, що здатний до аналітичних досліджень та узагальнень в певній сфері діяльності, досконало володіє методами аналізу, зазвичай здатний прогнозувати процеси й розробляти перспективні програми розвитку [1].
Відповідно до загально сформованої думки, фінансовий аналітик – це особа, основною частиною діяльності якої є здійснення аналізу для внутрішніх і зовнішніх користувачів, тобто, допомагають прийняти рішення, яким чином краще інвестувати їхні кошти.
На практиці часто припускають помилку, не роблячи різниці між фінансовим і інвестиційним аналітиком, оскільки діяльність обох пов’язана з цінними паперами.
Щодо останнього, то суть його аналізу полягає в тому, що після дослідження ринку, він каже, куди краще вкладати і скільки. Щодо фінансового, то він, крім того, здійснює ще й аналіз фінансового стану підприємства і може поставити під сумніви доцільність витрат в даний момент. Ідеальним результатом для обох є підвищення ринкової вартості підприємства [2].
Варто зауважити, при здійсненні свого аналізу, кожен фінансовий аналітик враховує як мікроекономічні, так і макроекономічні чинники, тобто, беруться до уваги зовнішні фактори, наприклад, можливі зміни курсу валют, ціни на нафту і їхній вплив на дане підприємство.
Фінансові аналітики можуть працювати в пенсійних фондах, хедж-фондах, інвестиційних фондах, фондових біржах, банках, інвестиційних банках і страхових компаніях, допомагаючи цим компанія чи їхнім клієнтам приймати інвестиційні рішення. Фінансові аналітики, що працюють у сфері комерційного кредитування, здійснюють аналіз балансу, вивчають фінансові звіти і інформацію для оцінки фінансових ризиків. Щодо фондових ринків і інвестиційних банків, то там переглядаються фінансові звіти і аналізуються ціни на сировину, продажі, витрати, податкові ставки, визначення вартості компанії і майбутніх планованих доходів. В будь-якому з цих інститутів, фінансові аналітики проводять зустрічі з керівництвом, з метою отримання кращого розуміння перспектив компанії і визначення ефективності фінансового менеджменту.
Після зробленої роботи і прийнятих висновків, вони роблять звіти і презентації, де рекомендують – продавати, купувати чи зберігати цінні папери.
Типи аналітиків. Першим, є аналітик зі сторони купівлі (buy-side). Він працює у величезних інституційних інвестиційних фірмах або фондах спільного інвестування, хедж-фонди чи інвестиційних компаніях. Вони здійснюють рекомендації на фондовому ринку за рахунок їхніх роботодавців. Їхня увага зосереджена на конкретних секторах чи цінних паперах, що цікавлять інвестиційні фірми. Їхні звіти є внутрішнього призначення в основному. Другим є аналітик зі сторони продаж (sell-side). В основному вони працюють брокерами-дилерами в інвестиційних банках, а саме в роздрібних інвестиційних підрозділах для продажу інвестицій, як правило надаються безкоштовно для клієнтів брокерської фірми. Їхні звіти в основному, детальніші, ніж в buy-side. Останнім типом є незалежні аналітики. Ці аналітики не пов’язані з жодною інвестиційною чи брокерською фірмою. Вони здійснюють об’єктивні і неупереджені оцінки. Вони не отримують плати від компаній і від продажу звітів.
Часто в даній професії трапляються різні види конфліктів. Перший – відносини з інвестиційними банками, впливає на самих аналітиків. Як відомо, банки можуть здійснюють андеррайтинг, також вони можуть виступати посередником між інвесторами і емітентами цінних паперів. Тобто, коли компанія здійсню ipo(перше публічне розміщення акцій), вона звертається до банку за послугами і для пошуку інвесторів.
Аналітик стикається з такими труднощами:
- якщо аналітик конкретного цінного паперу здійснює аналіз для банку на який зазвичай працює, він буде схильний дати рекомендацію, що пропозиція буде успішною;
- інвестиційні банки, як і решта бізнесу, намагаються збільшувати прибуток за рахунок приваблювання клієнтів, тобто позитивні звіти роблять наявних клієнтів щасливими, полегшуючи угоди, адже ті думають, що і їм так пощастить, що варто погоджуватися на послуги даного банку.
Наступним конфліктом є брокерські комісії. Брокери отримують кошти як комісійні від угод купівлі-продажу за рахунок клієнтів, хоча вони не стягують коштів за наукові доповіді, які вони надають, проте вони є прибуткові організації. Метою їх роботи є створення інтересу покупця до конкретних акцій, з якими можна укласти велику кількість угод.
Компенсація аналітика. Коли компенсація аналітика пов’язана з виконаною ними оцінкою, наступний конфлікт неминучий. Компенсації, що базуються на ряді нових інвестиційно-банківських угод зі звіту аналітика чи зростання рентабельності можуть спричинити тонкий, можливо ненавмисний, тиск на оцінку аналітика [3].
Яким чином можна визначити об’єктивність ? У більшості випадків про конфлікт інтересів йтиметься у відмові від відповідальності близько кінця звіту. Відмова розкриває тип відносин, що має компанія з даною структурою і яким чином здійснюється оплата. Проте, це не означає, що у відмові повністю розкриті зв’язки між даними структурами.
CFA (англ. Chartered Financial Analyst) — сертифікований фінансовий аналітик. Сертифікат професіонала в сфері інвестиційної діяльності.
Більшість роботодавців світу в інвестиційній сфері високо оцінюють цей сертифікат. Для отримання сертифікату потрібно скласти три рівні іспитів (кожен один раз в рік, крім першого, котрий можна складати двічі на рік), мати відповідну освіту та досвід роботи. Навчання та іспити проводяться англійською мовою.

Список використаних джерел:

1. Економічна енциклопедія. Київ: ВЦ «Академія», 2000 — 2002.
2. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.clickad.com.ua/finansovyj-analityk-nova-profesiya-dlya-novoji-ekonomiky.php
3. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.investopedia.com/articles/basics/03/041703.asp#axzz1hF9JpPuv
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2019 (17)
Октябрь 2019 (141)
Сентябрь 2019 (1)
Апрель 2019 (6)
Декабрь 2018 (18)
Ноябрь 2018 (49)
^