Стратегічні орієнтири » Фінансові професії 2011 » Борбуляк О.В. Професія фінансового аналітика
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1735
  • Автор: violetflover
  • Дата: 23-12-2011, 00:39
 (голосов: 0)
23-12-2011, 00:39

Борбуляк О.В. Професія фінансового аналітика

Категорія: Фінансові професії 2011

УДК 336
© Борбуляк О.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-48с

Професія фінансового аналітика


В умовах сьогодення, коли роль ринку постійно зростає і існує необхідність у щоденному виборі: інвестувати чи не інвестувати в дане підприємство; продавати, купувати чи продовжувати зберігати цінні папери, щоб дійти висновку самому, потрібно вивчити гору інформації, а часто й не вистачає необхідного досвіду, тому потрібна допомога людини, яка обізнана з середовищем фінансового ринку, вміє аналізувати фінансову інформацію, тобто, фінансового аналітика.
Під терміном аналітик розуміють фахівця, що здатний до аналітичних досліджень та узагальнень в певній сфері діяльності, досконало володіє методами аналізу, зазвичай здатний прогнозувати процеси й розробляти перспективні програми розвитку [1].
Відповідно до загально сформованої думки, фінансовий аналітик – це особа, основною частиною діяльності якої є здійснення аналізу для внутрішніх і зовнішніх користувачів, тобто, допомагають прийняти рішення, яким чином краще інвестувати їхні кошти.
На практиці часто припускають помилку, не роблячи різниці між фінансовим і інвестиційним аналітиком, оскільки діяльність обох пов’язана з цінними паперами.
Щодо останнього, то суть його аналізу полягає в тому, що після дослідження ринку, він каже, куди краще вкладати і скільки. Щодо фінансового, то він, крім того, здійснює ще й аналіз фінансового стану підприємства і може поставити під сумніви доцільність витрат в даний момент. Ідеальним результатом для обох є підвищення ринкової вартості підприємства [2].
Варто зауважити, при здійсненні свого аналізу, кожен фінансовий аналітик враховує як мікроекономічні, так і макроекономічні чинники, тобто, беруться до уваги зовнішні фактори, наприклад, можливі зміни курсу валют, ціни на нафту і їхній вплив на дане підприємство.
Фінансові аналітики можуть працювати в пенсійних фондах, хедж-фондах, інвестиційних фондах, фондових біржах, банках, інвестиційних банках і страхових компаніях, допомагаючи цим компанія чи їхнім клієнтам приймати інвестиційні рішення. Фінансові аналітики, що працюють у сфері комерційного кредитування, здійснюють аналіз балансу, вивчають фінансові звіти і інформацію для оцінки фінансових ризиків. Щодо фондових ринків і інвестиційних банків, то там переглядаються фінансові звіти і аналізуються ціни на сировину, продажі, витрати, податкові ставки, визначення вартості компанії і майбутніх планованих доходів. В будь-якому з цих інститутів, фінансові аналітики проводять зустрічі з керівництвом, з метою отримання кращого розуміння перспектив компанії і визначення ефективності фінансового менеджменту.
Після зробленої роботи і прийнятих висновків, вони роблять звіти і презентації, де рекомендують – продавати, купувати чи зберігати цінні папери.
Типи аналітиків. Першим, є аналітик зі сторони купівлі (buy-side). Він працює у величезних інституційних інвестиційних фірмах або фондах спільного інвестування, хедж-фонди чи інвестиційних компаніях. Вони здійснюють рекомендації на фондовому ринку за рахунок їхніх роботодавців. Їхня увага зосереджена на конкретних секторах чи цінних паперах, що цікавлять інвестиційні фірми. Їхні звіти є внутрішнього призначення в основному. Другим є аналітик зі сторони продаж (sell-side). В основному вони працюють брокерами-дилерами в інвестиційних банках, а саме в роздрібних інвестиційних підрозділах для продажу інвестицій, як правило надаються безкоштовно для клієнтів брокерської фірми. Їхні звіти в основному, детальніші, ніж в buy-side. Останнім типом є незалежні аналітики. Ці аналітики не пов’язані з жодною інвестиційною чи брокерською фірмою. Вони здійснюють об’єктивні і неупереджені оцінки. Вони не отримують плати від компаній і від продажу звітів.
Часто в даній професії трапляються різні види конфліктів. Перший – відносини з інвестиційними банками, впливає на самих аналітиків. Як відомо, банки можуть здійснюють андеррайтинг, також вони можуть виступати посередником між інвесторами і емітентами цінних паперів. Тобто, коли компанія здійсню ipo(перше публічне розміщення акцій), вона звертається до банку за послугами і для пошуку інвесторів.
Аналітик стикається з такими труднощами:
- якщо аналітик конкретного цінного паперу здійснює аналіз для банку на який зазвичай працює, він буде схильний дати рекомендацію, що пропозиція буде успішною;
- інвестиційні банки, як і решта бізнесу, намагаються збільшувати прибуток за рахунок приваблювання клієнтів, тобто позитивні звіти роблять наявних клієнтів щасливими, полегшуючи угоди, адже ті думають, що і їм так пощастить, що варто погоджуватися на послуги даного банку.
Наступним конфліктом є брокерські комісії. Брокери отримують кошти як комісійні від угод купівлі-продажу за рахунок клієнтів, хоча вони не стягують коштів за наукові доповіді, які вони надають, проте вони є прибуткові організації. Метою їх роботи є створення інтересу покупця до конкретних акцій, з якими можна укласти велику кількість угод.
Компенсація аналітика. Коли компенсація аналітика пов’язана з виконаною ними оцінкою, наступний конфлікт неминучий. Компенсації, що базуються на ряді нових інвестиційно-банківських угод зі звіту аналітика чи зростання рентабельності можуть спричинити тонкий, можливо ненавмисний, тиск на оцінку аналітика [3].
Яким чином можна визначити об’єктивність ? У більшості випадків про конфлікт інтересів йтиметься у відмові від відповідальності близько кінця звіту. Відмова розкриває тип відносин, що має компанія з даною структурою і яким чином здійснюється оплата. Проте, це не означає, що у відмові повністю розкриті зв’язки між даними структурами.
CFA (англ. Chartered Financial Analyst) — сертифікований фінансовий аналітик. Сертифікат професіонала в сфері інвестиційної діяльності.
Більшість роботодавців світу в інвестиційній сфері високо оцінюють цей сертифікат. Для отримання сертифікату потрібно скласти три рівні іспитів (кожен один раз в рік, крім першого, котрий можна складати двічі на рік), мати відповідну освіту та досвід роботи. Навчання та іспити проводяться англійською мовою.

Список використаних джерел:

1. Економічна енциклопедія. Київ: ВЦ «Академія», 2000 — 2002.
2. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.clickad.com.ua/finansovyj-analityk-nova-profesiya-dlya-novoji-ekonomiky.php
3. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.investopedia.com/articles/basics/03/041703.asp#axzz1hF9JpPuv
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
^