Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Війтович С. Кредитування сільськогосподарських підприємств в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-05-2011, 16:11

Війтович С. Кредитування сільськогосподарських підприємств в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Війтович С., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-61з

Кредитування сільськогосподарських підприємств в Україні

Сучасний етап розвитку кредитних відносин характеризується започаткуванням з 2000 року процесу відновлення кредитного забезпечення аграрного сектора з урахуванням специфіки його виробництва та ринкових умов. Про погіршення умов і можливостей залучення кредитних засобів в аграрний сектор свідчить і скорочення в 2009 році на 44% - до 6,37 млрд. грн. виділених грошових коштів на витрати Мінагрополітики з державного бюджету. В зв'язку з цим значно зростає необхідність пошуку учасниками аграрного ринку альтернативних інструментів фінансової підтримки.
В умовах відсутності кредитних ресурсів аграрний сектор приречений на знищення. Виникає необхідність законодавчо врегулювати комплекс заходів щодо банківських кредитів шляхом внесення змін до Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Сільськогосподарські підприємства Львівської області незалежно від організаційно-правових форм, характеризуються низькими економічними показниками і загалом є неконкурентоспроможними. Це особливо притаманне тваринницькому підкомплексу, у багатьох підприємствах якого зменшено обсяги виробництва продукції, а результати господарювання за іншими видами – низькі. Керівники цих підприємств головним джерелом своїх проблем вважають нестабільність цін на зернові і продукцію скотарства, особливо м’ясного. Водночас досвід роботи успішних підприємств свідчить, що розвиток тваринництва, і зокрема молочного скотарства, забезпечує значні й регулярні грошові надходження, що є суттєвим джерелом фінансових ресурсів.
Сучасне сільськогосподарське кредитування представлене двома сегментами — організованим кредитуванням і неформалізованим. Перший вид, регулювання якого має публічно-правовий характер, забезпечується діяльністю банків та інших фінансово-кредитних установ. До неформалізованих позикових відносин, що діють на основі приватноправового регулювання, належать різні форми комерційного кредитування — авансування майбутніх поставок товарів, відстрочення платежів, взаємне кредитування у рамках господарських формувань та вексельний обіг. Основними видами, які набули широкого застосування в економічній практиці, є: банківський, комерційний, державний, лізинговий, іпотечний, споживчий (об'єднані поняттям національного кредиту) і міжнародний (зовнішньоекономічний) кредит.
Упродовж 2003—2009 років загальні обсяги наданих аграріям кредитів зросли майже учетверо, у тому числі на пільгових засадах — усемеро. Напрями кредитування агросфери визначаються головними потребами її розвитку, насамперед необхідністю оновлення спеціальної техніки та сезонного поповнення інших видів виробничих ресурсів. Перевірка ефективності використання коштів державного бюджету на виконання програми підтримки сільськогосподарських товаровиробників у 2006 році, здійснена Рахунковою палатою України, засвідчила, що з точки зору залучення таких кредитних ресурсів програма є ефективною, проте недосконалість чинного механізму здешевлення кредитів призвела, зокрема, до того, що кількість сільсько¬господарських підприємств, які фактично їх отримали, істотно менша від запланованої. Так, за короткостроковими кредитами при плані у 8000 підприємств фактично отримали кредити лише 5182, а за довгостроковими, відповідно, 2420 і 1089. Відомо, що відносно менші можливості доступу до кредитів комерційних банків порівняно з великими сільськогосподарськими підприємствами мають вітчизняні фермери. Кредити, надані останнім, наприкінці 2006 року становили трохи більше 4 % від загальних обсягів, отриманих агросферою кредитних ресурсів, що в цілому відповідає масштабам фермерського виробництва у структурі загального випуску галузі.

Посилання: оцінка, аналіз сільськогосподарських підприємств

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
Апрель 2022 (1)
Март 2022 (1)
^