Стратегічні орієнтири » Ринок цінних паперів України 2011 » Стефаник І.В. Коносамент та його види у морському перевезенні вантажів
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 4970
  • Автор: Habble
  • Дата: 26-12-2011, 20:51
 (голосов: 0)
26-12-2011, 20:51

Стефаник І.В. Коносамент та його види у морському перевезенні вантажів

Категорія: Ринок цінних паперів України 2011

УДК 336
© Стефаник І.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-47с

Коносамент та його види у морському перевезенні вантажів

Україна, як морська держава, має вісім портів, мала потужну суднобудівельну й ремонтну інфраструктуру, яка дісталася від Радянського союзу. Але з його розпадом, в нашій країні розпочалися ринкові перетворення, що призвело до приватизації в сфері морського транспорті Україні. З’явилась конкуренція, змінилися морська інфраструктура і законодавство і закономірно змінилося законодавство, яке регламентує даний вид діяльності З приєднанням України до Міжнародної морської організації і міжнародних конвенцій вимагається врахування міжнародних правил перевезень, які вимагають укладення договорів перед здійснення акту морського перевезення вантажів.
Якщо прослідкувати історично-правові корені договору морського перевезення вантажів, то можна побачити, що він формувався як зобов’язання сторін економічного характеру на довірі сторін, їх ризику і майновій відповідальності. Його розвиток здійснювалася у контексті правового регулювання морської торгівлі, забезпечення береговою інфраструктурою та правовими засобами зменшення ризику від морської стихії.
Серед вчених, які піднімали і досліджували проблеми і перспективи розвитку і становлення коносаменту, можна назвати наступних визначних особистостей: А.В. Коструба, О.І. Шаповалова, М.І. Брагинський, П. Гуйван, О. Куріленко, Д.І. Мейера, М.М. Огаркова, Г.Ф. Шершеневич, В.М. Хвостова, І. Утехіна, А.С. Яковлева, та інші.
З появою стабільних вантажопотоків та стабілізацією ринків з’явилось лінійне сполучення, виникли чартерні перевезення та перевезення за коносаментом, який став новим витком у розвитку договорів на морське перевезення вантажів. Відповідно під впливом провідних морських держав стали узагальнюватися норми про морські перевезення вантажу, що сприяло їх регулюванню поза цивільними кодексами. Водночас, стало формуватися правове становище вантажовідправника, власника судна, тобто перевізника, та вантажоотримувача.
На даний час, при перевезеннях морським вантажним транспортом коносамент є одним із основних інструментів в правочинах, пов'язаних з використанням морських суден. Коносамент є письмовим документом, який видається капітаном судна або агентом перевізника. Він встановлює факт навантаження на борт судна, а також підтверджує зобов'язання перевізника перевезти вантаж у порт призначення і видати його відповідній особі. Коносамент уособлює і «замінює» собою вантаж, що дає змогу його держателю розпоряджатися вантажем.
Відмінності коносаментів полягають у невеликих, але важливих нюансах, які обумовлені у визначеннях коносаментів, - від чого походять види коносаментів і на що вони впливають. Нижче розглянемо найпоширеніші види морських коносаментів.
Бортовий коносамент — засвідчує, що прийняті до перевезення вантажі дійсно завантажені на судно.
Пайовий коносамент — товаророзпорядчий документ, що видається перевізником або вантажоодержувачем з підтвердженням капітаном судна. Використовується в разі часткового продажу вантажоодержувачем товару до того, як він прийняв поставку. Пайовий коносамент — це розпорядження про передачу певної частини вантажу, що перевозиться в порту призначення іншій особі.
Застрахований коносамент — являє собою поєднання транспортного документа зі страховим полісом і є доказом як прийому вантажу до перевезення, так і його страхування, застосовується при перевезенні вантажів у контейнерах.
Іменний коносамент — складається на ім'я певного вантажоодержувача. За іменним коносаментом вантаж передається в порту призначення тому одержувачу, який вказаний в коносаменті. Видати вантаж іншій особі можна лише на підставі угоди, оформленої з дотриманням правил, встановлених для передачі боргової вимоги.
Коносамент на пред'явника — передається в обмін на вантаж шляхом простого вручення.
Лінійний коносамент — видається судноплавною компанією або від її імені та покриває перевезення на судах, що курсують за регулярними маршрутами відповідно до встановленого і опублікованого розкладу.
Коносамент із застереженнями, тобто "нечистий" або "брудний" — це коносамент, в якому зроблено позначки про пошкодження вантажу та / або упаковки.
Місцевий коносамент — з посиланням на наскрізний коносамент, по якому вантаж прийнято до перевезення. Місцеві коносаменти мають службове значення для звітності лінії, порту і не є товаророзпорядчими документами.
Ордерний або оборотний коносамент — за ним, вантаж передається за "наказом" вантажовідправника, або за "наказом" вантажоодержувача. Можлива ситуація, коли такий наказ здійснює банківська установа за допомогою передавального напису того, чиїм "наказом" він складений. Якщо в ордерному коносаменті не зазначено, що він складений за "наказом" одержувача, то вважається, що він складений за "наказом" відправника. "Наказ" - позначка про ту особу, якій передається вантаж. Припустимо, одержувач не може працювати з вантажем в порту призначення, в цьому випадку вантаж приймає експедитор, який і буде цією особою.
Прямий коносамент — коносамент, що покриває відвантаження між безпосередніми портами завантаження і розвантаження на одному і тому ж судні.
Збірний або вантажний коносамент — коносамент на декілька вантажів, призначених для різних вантажоодержувачів.
Наскрізний коносамент — передбачає перевантаження вантажу на інше судно в проміжному пункті і покриває все перевезення вантажу від порту завантаження до місця кінцевого призначення. Такі перевезення можливі, коли у перевізника наявні декілька регулярних ліній в різних напрямках або, як інший варіант, за домовленістю між двома перевізниками. Вантаж приймається в порту відправлення і доставляється до порту перевалки, аж потім за маршрутом мандрує в кінцевий пункт призначеня. Зазвичай перевізники, що спільно перевозять вантаж по наскрізного коносаменту, наперед обумовлюють свої взаємні зобов'язання — кожен перевізник відповідає тільки за ту ділянку маршруту, на якій він здійснює перевезення. При наскрізному коносаменті важлива наявність чітких позначок про передачу вантажу від одного перевізника до іншого.
Букінг-нот — це договір фрахту, за яким окремі партії вантажу закріплюють для чергового рейсу лінійного судна, що перевозить вантажі за розкладом. Регулярні вантажні лінії завчасно реєструють вантажі для чергового рейсу або рейсів.
Ставка фрахту — це базова ставка фрахту зі змінами та доповненнями станом на дату укладення чартеру. В основному вона залежить від роду вантажу, відстані і напряму перевезення. Якщо розмір фрахту не передбачений тарифом, то ставка фрахту встановлюється за згодою сторін, або визначається в договорі між сторонами.
Фідерне судно — це невелике судно, здатне курсувати у порівняно мілких водах. Ці судна допомагають при перевантаженні контейнерів, які прийшли на лінійному судні, і завданням кожного такого судна є збирання контейнерів по своєму маршруту.
Лінійне судно — здійснює рейси за розкладом між визначеними портами. Зазвичай на лінійних вантажних судах відвантаження товарів здійснюється дрібними партіями. На кожну партію видається окремий коносамент. На лінійному судні можуть перебувати контейнери з різними портами призначення.
Крім того задля покращення обігу коносамента та ширшого його використання необхідними є дії щодо вдосконалення національного законодавства за такими напрямами:
— розробка нових законодавчих актів, які б уніфікували обіг коносамента, вдосконалення та розвиток, а також внесення певних доповнень та змін до чинних законодавчих актів;
— удосконалення роботи стосовно запровадження і внесення норм міжнародного права в національну правову систему;
— розробка нових видів коносаментів і покращення діючих
Отже, коносамент — документ, що видається перевізником вантажу його відправнику, що засвідчує прийняття вантажу до перевезення і містить зобов’язання доставити вантаж до пункту призначення і передати його одержувачу. За своєю суттю коносамент є договір про перевезення вантажу і відноситься до цінних паперів. Коносаменти бувають: цінними, із зазначенням імені одержувача вантажу; ордерних, що містять вказівку про видачу вантажу за наказом відправника або одержувача; "на пред’явника", згідно з яким вантаж видається пред’явнику коносамента.
Будь-яке підприємство, яке має бажання і потребу перевезти свій товар за допомогою морського судна, повинен розглянути різновиди коносаментів, як невід’ємної частини договору перевезення. Видача коносамента здійснюється на будь-який товар, незалежно від того, яким способом здійснюється перевезення: з наданням окремих приміщень судна, всього судна або без такої умови.

Список використаних джерел
1. Особливості суб’єктного складу договору морського перевезення вантажу // Правова держава. – 2002. - № 4. – С.25-29.
2. Право власності в Україні: Навчальний посібник. / Под ред. О.В. Дзери, Н.С. Кузнецової. – К.: Юрінком інтер, 2000. – 816с;
3. http://omega-parts.com.ua/konosament/
4. http://ved-service.com/vidy-konosamentov.htm
5. http://radnuk.info/komentar/gky/gky-rozdil6/85-gk-gl32/1598--307---.html
6. http://libfor.com/index.php?newsid=758
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^