Стратегічні орієнтири » Ринок цінних паперів України 2011 » Мудрак І.І. Коносамент як різновид цінних паперів
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
28-12-2011, 00:08

Мудрак І.І. Коносамент як різновид цінних паперів

Категорія: Ринок цінних паперів України 2011

УДК 336
© Мудрак І.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с

Коносамент як різновид цінних паперів

Для здійснення постачання морським транспортом існує два види договорів: договори фрахтування та договори на основі коносамента.
Коносамент – це документ, котрий засвідчує факт відвантаження товару на певний транспорт, найчастіше морське судно. Він регулює правовідносини між одержувачем і перевізником вантажу, свідчить про прийняття перевізником вантажу. А також усі відомості про вантаж повинні бути наведені у коносаменті, що підтверджує зміст договору морського перевезення.
Існує декілька видів коносаменту:
- коносамент іменний – містить зазначення імені одержувача перевезеного вантажу;
- коносамент індосований - коносамент з відміткою про передання права володіння на вантаж, що перевозиться;
- коносамент наскрізний - видається при доставці вантажу з перевантаженням, тобто коли вантаж доставляється кількома транспортними засобами;
- коносамент на пред’явника – вантаж видається пред’явнику коносамента;
- коносамент «нечистий» - коносамент, у якому зроблені обмовки про стан товару (вантажу), що перевозиться.
- коносамент чартерний – видається при чартерних перевезеннях;
- коносамент «чистий» - коносамент,у якому перевізник не зробив зодних зауважень або претензій до кількості чи якості вантажу.
У коносаменті згідно правової бази повинні бути зазначені: назва судна, якщо вантаж прийнято до перевезення на визначеному судні; назва перевізника; місце одержання вантажу; назва відправника; місце призначення вантажу чи, при наявності чартеру, місце призначення або направлення судна; назва одержувача вантажу; назва вантажу його маркування, кількість, маса, зовнішній вигляд, стан i особливі властивості вантажу; час і місце видачі коносамента, кількість його примірників та підпис капітана або іншого представника перевізника.
Деякі науковці виділяють три функції, які виконує коносамент:
- доказ поставки товару на борт судна;
- доказ укладення договору перевезення;
- засіб передання прав на товар у дорозі іншій стороні шляхом передачі їй паперового документа.
Коносамент в ролі цінного паперу посвідчує перш за все певне майнове право, тобто є речовим документом, котрий визначає взаємовідносини
між власником коносамента й особою яка здійснила його випуск – зобов’язальний документ.
Правовідносини за коносаментом формують відносини вантажовідправника та його потенційного утримувача. Передача коносамента вантажовідправником третій особі має здійснюватися не за правилами передачі боргових зобов’язань, а шляхом виконання спеціального передавального надпису ­ індосаменту. Індосамент ­ це надпис, зроблений на зворотній стороні цінного паперу, метою якого є передача цінного паперу іншій особі.
Отже, коносамент – документ, що видається судновласником вантажовідправнику в посвідчення прийняття вантажу до перевезення морським шляхом.
Список використаних джерел:
1.Стаття Коструба А. В. "Особливості передачі майнових прав, які становлять зміст коносаменту, у правовідносинах про передачу майна у власність" - Електронний ресурс:[http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/UZTNU_law/uch_19_2l/kostruba.pdf].
2. Кузьмін Дн.Л., аспірант, Житомирський державний технологічний університет, стаття:"Документальне оформлення процесу постачання" - Електронний ресурс: [http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu_econ/2010_4/21.pdf]
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
Май 2022 (25)
^