Стратегічні орієнтири » Чинники формування інститутів фінансового ринку » Галак В.В. Суть американських депозитарних розписок та їх використання в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2615
  • Автор: Galak
  • Дата: 11-01-2012, 19:17
 (голосов: 0)
11-01-2012, 19:17

Галак В.В. Суть американських депозитарних розписок та їх використання в Україні

Категорія: Чинники формування інститутів фінансового ринку

УДК 336
© Галак В.В., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-48с

Суть американських депозитарних розписок та їх використання в Україні


Депозитарна розписка США – це випущений американським депозитарієм сертифікат, який засвідчує володіння іноземними цінними паперами, що емітовані на внутрішньому ринку відповідної країни у вигляді простих акцій, тобто іноземний інвестор дістає можливість стати власником акцій будь-якої країни, отримавши розписки на них.
Насправді для позначення американської депозитарної розписки і американської депозитарної акції використовується термін «американська депозитарна розписка» (скорочено АДР). Американська депозитарна розписка може підтверджувати права на п'ятдесят американських депозитарних акцій, що представляють право власності на п'ятсот акцій іноземного приватного емітента. У цьому прикладі однією депозитарну акцію доводиться десять іноземних акцій.
У фінансовому ринку США використовують два варіанти діяльності іноземного емітента:
1) випуск цінних паперів у вигляді американських депозитарних акцій;
Випуск депозитарних акцій є складним і дорогим проектом виходу на американський ринок. Це пов’язано з тим, що емітент повинен повністю відповідати вимогам американського права, що стосується реєстрації емісії, розкриттю інформації щодо компанії, статутного капіталу та фінансової звітності.
2) випуск цінних паперів у вигляді американських депозитарних розписок.
Програми випуску депозитарних розписок мають менші вимоги до звітності та реєстрації, а витрати на їх виконання є порівняно невисокими.
Попит на американські депозитарні розписки існує практично на всіх світових ринках та щорічно зростає на 30-40%. Вони входять у лістинг бірж і електронних торговельних систем таких фінансових центрів як Нью-Йорк, Токіо, Лондон, Берлін, Сінгапур, Франкфурт-на-Майні.
Bank of New York, Citibank, J.P. Morgan та Bankers Trust Company є спеціальними монопольними банками, які займаються наданням депозитарних послуг та обслуговуванням програм випуску АДР.
Проаналізувавши ситуацію, можна зробити такі висновки про відношення різних структур до АДР.
1)Серед банків:
– Bank of New York – банк-депозитарій усіх проектів;
– ING Barings, Приватбанк, Перший український міжнародний банк – банки зберігачі;
2) Серед юридичних фірм-консультантів:
– Baker & McKenzie (“Укрнафта”, “Дніпроенерго”, “Нижньодніпровський трубопрокатний завод”, “Стірол”)
– Lawrence Graham (“Азовсталь”).
3) Серед підприємств: ВАТ "Укрнафта", яка здійснила програму АДР першого рівня, оскільки другий та третій рівні АДР для українських компаній є недоступними.
Реалізація програми АДР першого рівня українським підприємством складається з таких етапів:
- отримання згоди акціонерів на акції яких будуть випускатися АДР та вибір юридичної фірми-консультанта, підготовка підприємством за участю консультантів необхідних документів для подання в Комісію з цінних паперів США (SEC)
- надання усіх документів, які підготовлено у SEC та отримання підтвердження або відхилення заявки;
- надання українською компанією документів у банк-депозитарій і обговорення з ним договору щодо надання депозитарних послуг;
- підприємство за пропозицією банку-депозитарію на конкурсних засадах вибирає зберігача та укладає з ним договори щодо відкриття рахунку в цінних паперах та грошового рахунку;
- перереєстрація акцій у реєстрі акціонерів підприємства з рахунків власників на рахунок депозитарного банку як номінального утримувача.
В наш час все більше українських підприємств готуються до виходу на фінансовий ринок США шляхом випуску депозитарних розписок. Це зумовлено тим, що програми АДР дають можливість створювати позитивний імідж підприємств України на світовому ринку. Продаж депозитарних розписок на розвинутих фондових ринках світу є серйозним сигналом для стратегічних інвесторів. Проте головною причиною інтересу українських компаній є те, що реалізація програм АДР дає змогу вирішити проблему недооцінки акцій українських підприємств та встановити їхню реальну ціну.
Можна зробити висновки про те, що американські депозитарні розписки є фінансовими інструментами, використання яких є дуже вигідним для багатьох установ. Хоча в Україні практика реалізації програм АДР знаходиться на стадії становлення та розвитку, вже помітним позитивний досвід зростання їхньої популярності, який майбутньому дозволить українським компаніям увійти в процес міжнародної інтеграції і скористатися її перевагами.

Список використаних джерел


1. Закон України "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні"
2. Васильєва В.В. Фінансовий ринок: Навч. посіб./ В.В. Васильєва , О.Р. Васильченко - К.: Центр учбової л-ри, 2008.- 368 с.
3. Богдан Т.П. Депозитарні розписки як фінансовий інструмент та об’єкт інвестування в акції іноземних емітентів/ Т.П. Богдан // Фінансовий ринок України. – 2008. - № 3 (53). – С. 8-9.
4. Ходаківська В.П., Бєляєв В.В. Ринок фінансових послуг: теорія і практика. Навчальний посібник.- Київ.: ЦУП, 2002.-616 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2023 (6)
Январь 2023 (27)
Декабрь 2022 (6)
Ноябрь 2022 (19)
Октябрь 2022 (83)
Июнь 2022 (30)
^