Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції державних фінансів 2011 » Звір Т.І. «Ідеальна піраміда Мейдоффа – символ сучасної фінансової моделі світу»
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
16-01-2012, 12:05

Звір Т.І. «Ідеальна піраміда Мейдоффа – символ сучасної фінансової моделі світу»

Категорія: Сучасні тенденції державних фінансів 2011

УДК 336
© Звір Т.І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка

«Ідеальна піраміда Мейдоффа – символ сучасної фінансової моделі світу»

У розпал світової фінансової кризи 11 грудня 2008 в США зазнала краху найбільша фінансова піраміда, яку створив і очолив відомий фінансист, 70-річний Бернард Мейдофф - колишній голова ради директорів біржі NASDAQ і засновник інвестиційної компанії Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Його називали фінансовим генієм, піонером електронної торгівлі на біржі, щедрим благодійником, а його компанія вважалася найбільш стабільною, надійною та привабливою для інвесторів з цілого світу. До недавнього часу Bernard L. Madoff була маркет-мейкером з 350 акцій на біржі NASDAQ OMX.
Але в світову економічну історію Мейдофф увійде як фінансовий шахрай, організатор наймасштабнішої (понад 50 млрд.$ збитків за оцінками самого Мейдоффа) фінансової «схеми Понці», яка протрималась на ринку понад 40 років. Повний список жертв фінансової піраміди Берні Мейдоффа викладений на 162 сторінках і містить майже 13 тисяч імен і назв юридичних осіб (був опублікований 4 лютого 2009 р. в США ). За рахунок коштів отриманих від ліквідації хедж-фонду Мейдоффа покрито лише 946 млн. із загального збитку в 50 млрд. доларів.
Бернард Мейдофф народився  29 квітня 1938 в Нью-Йорку в єврейській родині. Він навчався у престижній школі Far Rockaway, а в 1960 р. закінчив коледж Хофстра в Нью-Йорку та отримав ступінь бакалавра політичних наук . На 5000 $, які він заробив працюючи під час навчання, Мейдофф заснував невелику брокерську компанію Madoff Investment Securities, яка пізніше перетворилась у сімейний бізнес. До роботи в компанії були залучені брат Пітер Мейдофф, племінники Роджер і Шейна, дружина Руф, а також обидва сини Марк та Ендрю.
Мейдофф брав активну участь у роботі Національної асоціації дилерів цінних паперів (NASD), його фірма була однією з п'яти компаній, причетних до створення торгової системи NASDAQ Stock Marke. Його по праву вважають одним із засновників фондової біржі NASDAQ, на якій проводились операції з цінними паперами високотехнологічних та ІТ-компаній, а його компанія «Bernard L. Madoff Investment Securities LLC була одним із 25 найбільших учасників торгів цієї біржі. На початку 90-х рр.. Мейдофф став головою ради директорів NASDAQ і до свого арешту залишався членом комітету з призначень.
Також він очолював створений у 1983р. хедж-фонд «Madoff Securities International», штаб-квартира якого розташовувалася в Лондоні, і був одним із засновників і членом ради директорів корпорації «International Securities Clearing» , що займалася фінансовим клірингом, безготівковими розрахунками між компаніями і державами.
Крім того Мейдофф активно займався благодійністю, очолював сімейний благодійний фонд «Madoff Family Foundation», який фінансував медичні дослідження методів боротьби з раком та цукровим діабетом, входив до рад директорів багатьох освітніх установ та європейських благодійних організацій, брав участь в політичних передвиборчих компаніях, зокрема підтримував членів Демократичної партії, був членом елітних клубів.
Ділова репутація Мейдоффа була бездоганною, не підлягала сумніву, його вважали стовпом Уолл стріт, йому довіряли найбагатші та найвідоміші люди світу. Власне репутація Мейдоффа як «фінансового гуру» й заклала основу велетенської фінансової піраміди і стала його «голубою безпрограшною фішкою». На офіційному сайті хедж-фонду Бернарда Мейдоффа можна прочитати наступне: "В епоху безликих організацій, якими володіють інші, такі ж безликі організації, Bernard L. Madoff Investment Securities змушує згадати про світанок фінансової системи: на наших дверях висить табличка з ім'ям власника". Це підтверджує, що засновник і власник 75% акцій хедж-фонду свідомо будував бізнес на довірі. Не дивлячись на застереження фінансових аналітиків, які вказували на непрозорість інвестиційної діяльності, недоступність фінансової звітності, нульову волативність та нереальну дохідність фонду ні самим вкладникам, ні контролюючим органам не спало на думку поставити під сумнів операції фінансиста.
Madoff Securities завдяки стабільно високій прибутковості в середньому 12-13% річних змогла залучити значні кошти крупних інвесторів з багатьох країн світу. Серед клієнтів фірми були відомі хедж-фонди, великі страхові та банківські установи, пенсійні та благодійні фонди різних країн світу, світові знаменитості. Всього у 2008 р. в управлінні Мейдоффа перебувало 17 млрд.доларів »[2]. Так, вклади хедж-фонду Fairfield Sentry Ltd склали 7,3 млрд.доларів, Kingate Global Fund Ltd - 2,8, Tremont Holdings Іспанська банківська група Banco Santander повідомила про можливі збитки у розмірі 3,1 млрд.доларів. Вклад банку HSBC оцінюється в 1 млрд.доларів, Royal Bank of Scotland - в 600 млн.дол., а збитки французького банку BNP Paribas складуть 460 млн.дол.. Серед благодійних фондів найбільші збитки поніс бостонський благодійний фонд Robert I. Lappin Charitable Foundation, який був змушений припинити свою діяльність, оскільки всі свої кошти вклав в фонд Мейдоффа. Серед учасників піраміди був також благодійний фонд Wunderkinder видатного режисера Стівена Спілберга [2]. Вони сподівались, що Мейдофф завдяки своїм зв’язкам та впливу у фінансових і політичних колах на найвищому рівні, маючи доступ до інсайдерської інформації, зможе вигідно розмістити їх активи на біржі, зберегти та примножити капітали. Мейдофф пояснив вкладникам, що буде проводити операції з акціями найбільших компаній зі списку Standard & Poors 100 та їх опціонами ( цінні папери, які надають опцію купити акцію згодом за погодженою ціною), але він жодного разу не розкрив інформацію про результати діяльності своєї управляючої компанії Fairfield Sentry, яка стала відгалуженням Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Обрана ним в якості легенди складна інвестстратегія з поділом страйку (split-strike conversions) могла правдоподібно пояснити досягнення настільки високих прибутків для багатьох сотень клієнтів .
Своїх клієнтів Бернард Мейдофф обирав особисто, тим самим культивуючи «елітність» свого клубу для багатих (допускався інвестиційний вклад в сумі не менше 20 млн.доларів). Крім того фондом принципово не надавався он-лайн доступ клієнтів до їх рахунків. Інформація про операції з коштами та отримані інвестиційні доходи надсилалась клієнтам електронною поштою у вигляді простих таблиць Exel за певний період.
Під час розслідування виявилось, що, насправді, фонд Мейдоффа взагалі не проводив жодних реальних операцій на біржі понад 13 років, а операції, вказані у звітах клієнтів повністю вигадані, угоди про здійснення цих операцій підроблені. Наприклад, Мейдофф вирішував, що у вересні 2008 року всі активи клієнтів повинні зрости на 1% і розраховував, акції яких компаній, коли і за якою ціною слід було придбати, щоб отримати запланований дохід. Так як Мейдофф використовував тільки "блакитні фішки" для портфелів своїх клієнтів, було нескладно отримати трейдерські дані за тривалий період. З цією метою використовувався пакет технічних послуг в Stratus Technologies (Stratus спеціалізується на наднадійних системах для індустрії цінних паперів), придбаний для брокерської компанії Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Інформація про угоди та котирування акцій на момент закриття торгів на біржі щоденно надходила трейдерам хедж-фонду через мережу компанії. Далі у вигадані угоди вписувались потрібні реальні ціни, які котирувались на біржі в певний торговий день. Для реєстрації угод використовувалось застаріле комп’ютерне обладнання IBM AS/400, яке не дозволяло формувати звіти про проведені угоди в автоматичному режимі. Вся інформація заносилась вручну і могла корегуватися. Пізніше умовно отриманий дохід розподілявся пропорційно між усіма учасниками піраміди і заносився у їхні звіти. Фактично ж кошти клієнтів поступали на звичайний рахунок у банку, який Мейдофф використовував для приватних потреб, виплати комісійних за залучення нових клієнтів, виплати інвестиційного доходу старим клієнтам. У Мейдоффа все було фальшивим: як самі операції, дохід від них, так і документи, що їх легалізували.
На початку грудня 2008 р. у приватній розмові з синами Мейдофф повідомив, що не зможе повернути кошти клієнтам у сумі біля 7 млрд. $ і що весь його бізнес з фінансового консалтингу є суцільною брехнею за схемою Понці, в якій ті, хто вклав свої гроші першими, одержували дохід за рахунок надходжень від більш пізніх учасників. Саме сини повідомили ФБР про шахрайство свого батька.
29 червня 2009 Мейдофф за свою аферу був засуджений судом Нью-Йорку до 150 років тюремного ув'язнення з повною конфіскацією майна. А 11 грудня 2010 року він пережив родинну драму. Його старшого сина Марка було знайдено повішеним у своєму будинку в Нью-Йорку. 
Безперечно «ідеальна піраміда Мейдоффа» стала можливою в умовах:
· надвиробництва фінансових коштів в глобальному масштабі. Існування основного інструменту фінансових пірамід, а саме ринку акцій чи цінних паперів, вартість яких значно коливається, призводить до отримання спекулятивних штучно роздутих надприбутків. Щоденний обсяг операцій на світовому валютному ринку сьогодні сягає майже 2 трлн.доларів [1].
· наявності критичної маси вільних, не пов'язаних фінансових коштів і відсутність реальних проектів для інвестицій. За експертними оцінками «лише 5—7% загальної суми біржових операцій пов’язані з реальною економікою, а решта — спекулятивні трансакції. Їхні потоки пришвидшувалися останнім часом темпами в 15—20% на рік. Банки почали дедалі більше перетворюватися на інститути обслуговування спекулятивних потоків»[1]. Гроші почали втрачати свою реальну цінність, підтверджену конкретними матеріальними активами і набувати ознак віртуальності.
· найнижчої ефективності органів, покликаних контролювати фінансовий ринок. За даними комісії з цінних паперів і бірж (OIG SEC) США протягом 16 років було проведено 6 перевірок компанії Мейдоффа, але жодного разу не було здійснено повного компетентного розслідування. Зокрема у 1992 р. фінансові аналітики звертали увагу SEC на те, що компанія Мейдоффа пропонує своїм клієнтам 100% гарантію збереження вкладів і надзвичайно високий відсоток дохідності у короткий термін, а також не відкриває свою бухгалтерську і фінансову звітність, а отже проявляє ознаки фінансового шахрайства. Під час слідства були виявлені надто тісні зв’язки між компанією Мейдоффа та організаціями з фінансового регулювання та нагляду США. Так, до 2006 р. племінниця Мейдоффа Шейна (Shana Madoff) працювала в Комісії по регулюванню фінансових ринків (FINRA), яка кожних два роки перевіряла компанію Madoff Securities. Також вона підтримувала близькі стосунки з заступником керівника SEC Еріком Суонсоном (Eric Swanson)і навіть одружилась з ним в 2007 р., коли проводилась чергова перевірка діяльності Madoff Securities. Більшість аналітиків сходяться на думці, що піраміда Мейдоффа змогла проіснувати так довго лише завдяки лояльному ставленню до компанії фінансових контролюючих державних інститутів США. Негативне відношення суспільства до корупції у фінансовій сфері виразилось у масовій акції «Захопи Уолл стріт», яка відбувається у найбільших фінансових центрах світу.
Крім того, по суті бізнес з управління портфельними інвестиціями мало чим відрізняється від піраміди. ЇЇ основу складають приватні інвестори-непрофесіонали, які намагаються вигідно вкласти свої заощадження. Середню ланку складають фідер-фонди (feeder funds - "фонди-годівниці"), які працюють з відносно невеликими сумами (до мільйона доларів). Вони збивають великі суми(не менше 5 млн. доларів) і переправляють їх на вершину піраміди у хедж-фонди, які гарантують стабільну прибутковість. Від банального "МММ" все це відрізняється тим, що гроші клієнтів дійсно вкладаються в ліквідні активи. Стабільність піраміди залежить не стільки від припливу коштів клієнтів, скільки від безперервного зростання ціни інвестиційного портфеля. Це принцип роботи біржі: інвестори можуть заробити на біржі лише у випадку безперервного росту вартості акцій, що в свою чергу можливе тоді, коли все нові інвестори вкладають свої кошти. У випадку відтоку капіталів вартість акцій знижується і інвестори автоматично втрачають свої заощадження.
Деякі аналітики саме в цьому шукають оправдання для Мейдоффа, наголошуючи, що в якийсь момент його хедж-фонд внаслідок падіння на ринку акцій не зміг забезпечити обіцяну ним дохідність і Мейдофф, щоб не втратити свого авторитету фінансиста допустив виплату доходу за рахунок нових інвестиційних поступлень, тобто його бізнес перетворився на класичну піраміду. Щоб надолужити втрати, він почав вкладати кошти клієнтів у все більш ризикованіші операції в надії виграти більше, ніж програв. Але підйому на ринку все не було. Більше того світова фінансова криза зумовила паніку на ринках, інвестори почали сумніватися у надійності цінних паперів та спробували перевести свої активи у більш ліквідні. В результаті фонд Мейдоффа отримав проблеми з ліквідністю та зазнав краху.
З усього вищесказаного можна зробити наступний висновок: «піраміда Мейдоффа» стала символом глобальної фінансової кризи, квінтесенцією існуючих проблем моделі сучасної фінансової системи світу. Світові фінансові ринки переживають зараз кризу довіри, разом з тим потребують формування кардинально нової системи якісної адекватної оцінки існуючих ризиків та системи регулювання глобальних фінансових та економічних процесів.

Література:
1.Гальчинський А. Світова грошова криза: витоки, логіка трансформацій - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://dt.ua/ECONOMICS/svitova_groshova_kriza_vitoki,_logika_transformatsiy-55355.html
2.Мейдофф Бернард - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.lenta.ru/lib/14193613/
3.Мировая экономика: новости, статьи, статистика - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ereport.ru/
4.Нізамов Є. Минуле та сучасне фінансових пірамід - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.ufin.com.ua/analit_mat/strah_rynok/102.htm
5.Скобликов Е. Кризис и законы финансовых пирамид - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://crisis-blog.ru/world/krizis-i-zakony-finansovyx-piramid.html
6.Финансовые пирамиды - [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://finfact.org/piramidy
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.
<
Lala

19 января 2012 13:26

Информація до коментаря
  • Група: Гости
  • ICQ: --
  • Реєстрація: --
  • Публікацій: 0
  • Коментарів: 0
"Під час розслідування виявилось, що, насправді, фонд Мейдоффа взагалі не проводив жодних реальних операцій на біржі понад 13 років, а операції, вказані у звітах клієнтів повністю вигадані, угоди про здійснення цих операцій підроблені" - Браво, Мейдофф!!! А от діти в нього чесні, "здали" батька(( ....ЕХ=)))))))))

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^