Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2012 » Кісіль Х.М. ФІНАНСОВІ ЗЛОЧИНИ НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ В ЄВРОПУ
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1534
  • Автор: Hrystuna
  • Дата: 9-11-2012, 09:32
 (голосов: 0)
9-11-2012, 09:32

Кісіль Х.М. ФІНАНСОВІ ЗЛОЧИНИ НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ В ЄВРОПУ

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2012

Злочини, що посягають на фінансову діяльність, були і досі залишаються проблемою великої складності для світового співтовариства і особливо для такої молодої та незалежної держави як Україна. Злочинність в фінансовій сфері постійно зростає, що може привести до зруйнування економіки країни і тому в останні роки законодавча база з даного питання значно збільшилася. Ось чому на даному етапі розвитку наша держава повинна приділяти велику увагу саме злочинам, які посягають на фінансову діяльність. В науці проблема фінансових злочинів і причин їх виникнення досліджується такими науковцями, як І.Балашов, В.Півоваров, С.О.Лук’яненко, І.М.Осика та інші.
Одним із актуальних питань щодо інтеграції в Європу є протидія цим фінансовим злочинам, відмивання грошей та злочини у транснаціональній сфері. Інтеграція нашої держави у світовий економічний простір практично неможлива без створення ефективної національної системи протидії легалізації кримінальних доходів.
Безумовно, одним із перших кроків на цьому шляху є адаптація законодавства України до законодавства країн Європейського Союзу.
Щодо законодавчих важелів, які використовує Україна для протидії відмиванню брудних грошей, то до них можна віднести Кримінальний кодекс, який передбачає карну відповідальність за діяльність, пов'язану з відмиванням доходів, отриманих злочинним шляхом. В Україні створений і постійно діє Координаційний комітет з боротьби з організованою злочинністю і корупцією. До його компетенції, крім зазначених у самій назві завдань, входить також боротьба з відмиванням брудних грошей.
Однак, у щорічному міжнародному рейтингу серед країн, Україна за "Індексом сприйняття корупції – 2010" посідає 134 місце серед 178 країн, а за "Індексом економічної свободи – 2011" – 164 з 179 країн, де отримала назву "задушеної економіки" [1]. За міжнародною організацією "Трансперенсі Інтернешнл" ("Transparency International") на 19 січня 2011 р., Україна отримала 2,4 з 10 можливих балів. Разом з Україною 134 позицію розділили: Азербайджан, Бангладеш, Гондурас, Нігерія, Філліпіни, Сьєрра-Леоне і Зімбабве. Група держав Ради Європи проти корупції (GRECO) на чолі з його президентом Драго Кос у Києві, зауважили, що Україна не бере в рахунок по передніх рекомендацій GRECO і не виконала жодних із 28 висновків, які затвердили у звіті міжнародні експерти для боротьби з корупцією в країні.
Рада Європи тепер сумнівається за доцільність розміщення коштів на Проекти антикорупційної UPAC України. Для цього пропонується закликати іноземних інвесторів для створення Альянсу бізнесу, уряд України і озвідку, які будуть реагувати на дії проявів корупції. Група держав проти корупції (GRECO) була створена більш ніж десять років тому на Раді Європи. Ця структура допомагає ідентифікувати недоліки національної антикорупційної політики. Вона також забезпечує форум для обміну досвідом роботи у сфері профілактики та виявлення корупції.
Досліджуючи різні аспекти суспільних відносин через призму корумпованості владних структур, М.І. Мельник виділив низку показників, в яких проявляється корелятивний зв'язок між певними процесами, явищами тощо
та рівнем, структурою і динамікою корупції. Це, зокрема: рівень тінізації економіки; обсяг неофіційних доходів населення; частка готівки, яка перебуває у позабанковому обігу; існуючі "ножиці" між обсягом та характером господарської діяльності та її офіційними результатами; масштаби та динаміка ведення іноземного бізнесу в країні, іноземного інвестування, надання їй іншої фінансової допомоги; стан із дотриманням прав і свобод людини і громадянина; рівень довіри громадян до влади; їх психологічне ставлення до корупції як явища [2, с. 28].
Головна проблема полягає в тому, що "злочинці брудних грошей" пов сякчас винаходять нові способи перетворення злочинних грошей в цілком легальні. Сучасні злочинці за розвитком ідей і технологій завжди йдуть на крок уперед правоохоронних структур, покликаних з ними боротися. Шахраї регулярно змінюють і валюту, і способи легалізації грошей, а також використовують міжнародні фінансові організації для відмивання нелегальних коштів.
Зазвичай, для здійснення махінацій застосовується підроблена та сфальсифікована документація (бухгалтерська звітність, паспорти тощо).
А головною загрозою економічній безпеці є те, що ми створили відкриту економіку, яка значною мірою є тіньовою. Відкрита модель тіньової економіки провокує низку похідних загроз у сфері фінансової безпеки:
● деградація легальної економіки;
● вивезення за кордон тіньових капіталів, заощаджень і нагромаджень;
● іноземний сектор не робить інвестицій в економіку країни, а заощаджує отриманий тіньовий капітал під відсотки [3, с. 85].
Виходячи з цього пропоновані заходи з "детінізації" економіки умовно
потрібно поділити таким чином:
● удосконалення системи оподаткування, зменшення податкового тиску;
● посилення контролю держави за фінансовими та товарними потоками суб'єктів господарської діяльності, зробивши його дієвішим, – це дало б можливість збільшити обсяги податкових надходжень;
● посилення адміністративної, фінансової та кримінальної відповідальності за
несплату податків, або навпаки – амністувати "тіньові" доходи з одночасним поліпшенням умов оподаткування [3, с. 84].
Отже, без докорінного реформування у протидії фінансовим злочинам, яке єодним з найактуальніших соціальних проблем сучасності системи державного управління, подолати цей опір буде не можливо. Україні необхідно знайти власний шлях для повернення не тільки до швидкого економічного відновлення, але й до більш безпечного і сталого зростання.

Використана література:
1. Global Risks Report 2011 Sixth Edition. An initiative of the Risk Response Network.
World Economic Forum in collaboration with: Marsh & McLennan Companies, Swiss Reinsurance Company, Wharton Center for Risk Management, University of Pennsylvania, Zurich Financial Services. World Economic Forum, January 2011.
2. Протидія корупційній злочинності в Україні : навч. посібн. / Ю.І. Дмитрик,
Д.І. Йосифович, І.В. Красницький, С.І. Мельник, Є.В. Пряхін, С.В. Якимова / за заг. ред.
І.В. Красницького. – Львів : Вид-во Львів. ДУВС, 2010. – 308 с.
3. Сухоруков А.І. Фінансова безпека держави : навч. посібн. / А.І. Сухоруков, О.Д. Ла-
дюк. – К. : Центр навч. літ-ри, 2007. – 192 с.
4. Економічна безпека : навч. посібн. / за ред. З.С. Варналія. – К. : Вид-во "Знання",
2009. – 647 с.
5. [Електронний ресурс]. – Доступний з http://www.interfax.com.ua/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^