Стратегічні орієнтири » Податкова система 2012 » Глова Х.П. Акцизний збір та його роль в системі оподаткування України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2160
  • Автор: Глова Х.П.
  • Дата: 26-11-2012, 18:04
 (голосов: 0)
26-11-2012, 18:04

Глова Х.П. Акцизний збір та його роль в системі оподаткування України

Категорія: Податкова система 2012

УДК 336
Глова Х.П.,2012
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-43с

Акцизний збір та його роль в системі оподаткування України

Оподаткування акцизним збором займає особливе місце в сфері як оподаткування, так і бюджету, оскільки через непрямі податки держава може реалізовувати перерозподіл фінансових ресурсів між різними категоріями споживачів - широкими верствами населення, підприємствами, бюджетом, між резидентами та нерезидентами.
Акцизний збір - це непрямий податок на окремі товари (продукцію), визначені законом як підакцизні, який включається до ціни цих товарів (продукції) і оплачується покупцем. Як і інші непрямі податки, акцизний збір в кінцевому підсумку збирається зі споживачів продукції, проте сплачують його виробники підакцизних товарів або їх імпортери.
У роботах В.Л.Андрущенка, О.Д.Василика, В.П.Вишневського, О.Д.Данілова, П.В.Мельника, В.М.Опаріна, В.М.Федосова та інших висвітлюються різні аспекти системи акцизного оподаткування, що мають велике теоретичне та практичне значення.
Акцизним збором оподатковуються товари, які, як правило, не належать до речей першої потреби і рівень рентабельності при виробництві яких досить високий. Товари, які обкладаються акцизним збором носять назву підакцизних товарів. Сьогодні в Україні підакцизними товарами виступають:
1) алкогольні напої, пиво;
2) спирт етиловий та інші спиртові дистиляти;
3) тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
4) нафтопродукти;
5) легкові автомобілі, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.
Перелік підакцизних товарів і ставки акцизного збору встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Склад підакцизної продукції поряд з іншою складовою – податковою ставкою, визначає потенціал акцизу як фіскального інструменту. У цій ролі акциз виконує роль функції наповнення державного бюджету грошовими засобами, займаючи одне із важливих місць у системі державних податкових доходів.
Поряд з фіскальною функцією акциз, як і будь-який інший податок, має і регулююче значення. Регулююча функція акцизу проявляється у декількох напрямках, серед яких можна виділити:
– вплив на обсяги виробництва і споживання підакцизних товарів;
– вплив на структуру виробництва, стимулювання зростання його ефективності, підвищення якості виробленої продукції, покращення споживчих характеристик продукту;
– регулювання рентабельності виробництва підакцизних товарів.
Крім виробників підакцизних товарів, акцизний збір сплачують:
– будь-які суб'єкти підприємницької діяльності, що імпортують на митну територію України підакцизні товари;
– фізичні особи – резиденти або нерезиденти, які ввозять підакцизні речі або предмети на митну територію України у вигляді супроводжувального або несупроводжувального багажу;
– юридичні або фізичні особи, які купують (орендують в інші форми володіння, користування або розпорядження) підакцизні товари у податкових агентів.
Суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно відповідно до чинного законодавства і сплачуються до бюджету.
Контроль за сплатою акцизного збору на території України здійснюється державними податковими інспекціями, які організовують роботу щодо виготовлення марок акцизного збору, їх зберігання і продажу, контролюють своєчасність подання платниками розрахунків акцизного збору, ведуть облік та складають звіти про його надходження до відповідного бюджету, здійснюють реєстрацію імпортерів, видають посвідчення за встановленою формою на право ввезення в Україну підакцизних товарів.
Отже дослідивши економічну сутність акцизного збору та його роль в системі оподаткування , можна зробити наступні висновки:
1) акцизний збір дозволяє через цінові механізми непрямо впливати на обсяги виробництва та реалізації окремих підакцизних товарів як на митній території України, так і в сфері зовнішньоекономічної діяльності.
2) основним документом, який забезпечить врегулювання акцизного збору має стати Податковий кодекс України .

Література:
1. Про ставки акцизного збору та ввізного мита на деякі товари: Закон України від 11 червня 1996 року № 313-96
2. Декрет КМУ “Про акцизний збір” від 26 грудня 1992 року N 18-92//ВВР, 1993, N10, ст.82.
3. Бандурка О. М., Понікаров В. Д., Попова С. М. Податкове право. Навч. посіб. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 312 с.
4. Замасло О.Т. Податкова система: навч.посібник / О.Т. Замасло, І.І.Приймак, О.В.Грін. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2011. – 378с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^