Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2014 » Комаревцева Н.В. Типи систем електронних грошей
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
13-05-2014, 11:44

Комаревцева Н.В. Типи систем електронних грошей

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2014

Комаревцева Н.В., 2014
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-52с

Типи систем електронних грошей

За останні десять років більшість комерційних операцій, зокрема у сфері роздрібної торгівлі, перемістилися у віртуальний простір. Відповідні зміни в економічних відносинах призвели, на думку багатьох учених, до формування нової сфери суспільних відносин – електронної комерції, з якою фахівці пов’язують появу у віртуальному просторі, зокрема в мережі Інтернет, електронних магазинів та запровадження нової форми розрахунку – електронних грошей.
У сучасних умовах системи електронних грошей розглядаються як елемент комплексу електронних платіжних систем: системи – аналоги готівки і системи – аналоги чеків.
Серед найбільш поширених систем електронних грошей виділяють BidPay, BillPoint, Q-Pass, iEscrow, CyberCash, EDI Messages, OpeningBuyingon Internet (OBI), Internet OpenTradingProtocol, Java ЄС Framework. В Україні найбільш поширеними є E-gold, WebMoneyTransfer, „Яндекс.Деньги”, „Інтернет. Гроші”, MoneXy, „Максі” тощо [1].
У сучасних умовах в Україні налічується більше десяти видів систем електронних грошей, проте найбільш активно використовують WebMoneyTransfer, „Інтернет.Гроші”, MoneXy тощо.
Щодо особливостей організації системи електронних грошей WebMoney в Україні, то зазначимо, що гарантом за гаманцями у гривнях (WMU) є ВАТ „Українське Гарантійне Агентство” та „Український Професіональний Банк”. Українські гаранти забезпечують можливість поповнення U-гаманців та зняття з них готівкових та безготівкових коштів у гривнях, укладають договори з українськими торговими підприємствами тощо [2].
Наступна система електронних грошей, що широко використовується в електронній комерції, –„Інтернет.Гроші”. Для того, щоб отримати можливість здійснення розрахунків у системі, необхідно встановити на персональний комп’ютер клієнтську програму „Інтернет.Гаманець”, поповнити рахунок у системі та вибрати тарифний пакет. При відкритті рахунка він автоматично отримує тарифний пакет iMoney-Classic. Користувач може змінити пакет, обравши iMoney Professional. Залежно від обраного пакета змінюються тарифи на обслуговування в системі. Головною умовою здійснення розрахунків у сис-темі є обов’язковість онлайн-режиму програми „Інтернет.Гаманець”. Власники системи гарантують захищеність даних, що зберігаються в її процесинговому центрі. Дані про користувача використовуються системою виключно для ідентифікації користувача і не передаються третім особам для інших цілей. Функціонування системи електронних грошей „Інтернет.Гроші” засноване на технології інтернет-розрахунківPayCash [3].
Ще одна система, задіяна в Україні при здійсненні розрахунків у сфері електронної комерції, –MoneXy.
MoneXy – міжнародна платіжна система, універсальний платіжний інструмент для розрахунків за товари та послуги як у мережі Інтернет, так і в реальному секторі (ресторани, кінотеатри, торгові центри). Користувачі мережі отримують можливість здійснювати платежі за допомогою персонального комп’ютера, КПК мобільного телефону, або ваучеру MoneXy тощо [4].
Особливістю цієї системи є те, що всі операції, пов’язані з авторизацією або „виведенням” коштів, підтвержуються SMS-паролем, який відправляється на номер телефону користувача. На думку засновників системи MoneXy, відповідний механізм забезпечує максимальний захист електронного гаманця [4].
На сьогодні в Україні сформовані та діють системи електронних грошей на зразок міжнародних стандартів. Більшість з тих, що активно використовуються у процесі здійснення електронної комерції, належать іноземним компаніям, у свою чергу, вітчизняні засновані на базі технологій іноземних платіжних систем та систем електронних грошей. При цьому, незважаючи на обсяги ринку електронних грошей, що зростають кожен рік, більшість експертів та дослідників висловлюють думку про існування в суспільстві недовіри до відповідних способів розрахунку, що пов’язана з новизною згаданих технологій та недостатнім рівнем інформатизації суспільства. Крім того, додатковими факторами, що знижують потенціал та перспективи розвитку систем електронних грошей, є недосконалість правової регламентації відповідних відносин і низький рівень правосвідомості та правової культури суб’єктів електронної комерції. Щодо першого, то, на нашу думку, необхідне жорстке імперативне втручання не тільки на рівні центральних органів виконавчої влади, але і на законодавчому рівні. Відсутність чіткої регламентації підстав та розміру відповідальності спричиняє невиконання суб’єктами відносин електронної комерції, що здійснюють емісію електронних грошей, положень чинного законодавства у сфері обігу електронних грошей.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Про діяльність платіжних систем і систем розрахунків в Україні : прес-реліз Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.bank.gov.ua/Publication/pres_service/2010/ platij_sustemu_121010.pdf
2. Веб-сайт міжнародної платіжної системи WebMoney. – Режим доступу : http://webmoney.ua/russian/about
3. Веб-сайт міжнародної платіжної системи „Інтернет.Гроші”. – Режим доступу : http://imoney.ua/system/index.ua.htm
4. Веб-сайт міжнародної платіжної системи MoneXy. – Режим доступу : https://www.monexy.com/
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^