Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2011 » Двірник М.Б. Розвиток франчайзингу в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 4465
  • Автор: Марічка
  • Дата: 31-05-2011, 13:54
 (голосов: 0)
31-05-2011, 13:54

Двірник М.Б. Розвиток франчайзингу в Україні

Категорія: Фінанси підприємств 2011

УДК 334
© Двірник М.Б., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-37с

Розвиток франчайзингу в Україні

В сучасних умовах посилення конкуренції на внутрішніх ринках та обмеженості фінансових можливостей для підприємств важливим та ефективним кроком є використання франчайзингових відносин. Це пояснюється тим, що основою ринкової економіки, з одного боку, є великі підприємства, які надають їй стабільності й керованості, визначають рівень науково-технічного і виробничого потенціалу, з другого — малий бізнес, який формує конкурентне середовище, характеризується високою мобільністю і забезпечує самостійність підприємницької ініціативи. Актуальність цієї теми на сьогодні пов'язана з тим, що процес становлення і розвитку малого бізнесу відбувається в умовах різкого обмеження фінансових ресурсів Державного та місцевого бюджетів, а також відсутності дієвої системи фінансування, кредитування і страхування підприємницької діяльності. Одним з напрямків покращення ринкового становища малих підприємств є робота за договором франчайзингу.
Багато вітчизняних та зарубіжних вчених займалися дослідженням проблеми використання франчайзингу, а саме: Легенда Цірат Г. В., Цимбал Л. Л., Андрощук Г.О., Суховатий О.В., Городова О.А. Але не всі питання були розкриті повністю, що і викликало зацікавленість у подальших дослідженнях у цьому напрямі.
Метою дослідження є вивчення теоретико-методологічних основ розвитку відносин франчайзингу та дослідження їх стану в Україні.
Франчайзинг – це надання однією компанією (франчайзером) права на використання своєї торгової марки, технології, ноу-хау, системи ведення бізнесу іншій компанії чи незалежному підприємцю (франчайзі) на визначених умовах. Зазвичай франчайзинг охоплює такі галузі, як громадське харчування, торгівля (супермаркети, спеціалізовані магазини, бутики) і сферу послуг (послуги зв’язку, фотодрук, авто ремонт, салони краси). Проте франчайзинг набуває поширення і у інших галузях економіки: виробництво та складання комп’ютерів, продаж комплектуючих до комп’ютерів, відеопрокат, програмне забезпечення бізнесу, готельний бізнес та багато чого іншого.
Важливим моментом є вибір типу франчайзингу. Найефективнішим, на нашу думку, для підприємств України є діловий франчайзинг, що передбачає надання дозволу франчайзі не тільки реалізовувати, але й виробляти продукцію материнської компанії, використовуючи при цьому її торговельну марку. Хоча поширенішим є виробничий франчайзинг - передбачає дозвіл лише на виробництво продукції франчайзера (особливо у виробництві безалкогольних напоїв - "Coca cola", "Pepsi Cola"). Яскравим прикладом використання регіонального франчайзингу є українська компанія "Арго Трейдинг", яка стала франчайзі італійської фірмі „Benetton".
Найбільші франчайзори в Україні - Мак Дональдс, "Кодак", "Фуджі", "Білла", "Баскин & Робіне", "Альянс", "Швидко", "Ростикс", "XXI століття", "Uno momento" та ряд ін. Франчайзинг дедалі ширше використовується при створенні технічних станцій обслуговування автомобілів, наприклад: ЗАЗ-Деу, автозаправних станцій, наприклад: "ТНК-Україна", "Лукойл-Україна", магазинів автомобільних товарів та аксесуарів, мережа магазинів АТЛ, салонів краси, які іноді працюють не лише під торговою маркою, що створена для салонів краси, а й під торговою маркою, відомою споживачу. Як приклад можна навести торговельну марку "Тіко", що використовується для автозаправок, супермар­кетів та салонів краси, продажу товарів за каталогами. На сьогодні цей вид підприємницької діяльності використовується при розповсюдженні товарів з відомих каталогів "Отто", "Квеллі" та ін. Успішно розвивають франчайзингову мережу в Україні також фірма "SPAR", російська фірма "1С" і українські підприємства ТОВ "Торгова марка Піцца Челентано" та Асоціація "МакСмак".
Значне поширення франчайзингу та активне його використання обумовлює необхідність його застосування з метою подолання інвестиційної кризи і створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього підприємництва в Україні. Для розв'язання проблем розвитку договору франчайзингу в Україні необхідно на наш погляд зміцнити законодавчу базу шляхом прийняття Закону України "Про франчайзинг", де передбачити переддоговірне регулювання відносин між франчайзером і франчайзі, особливості правового регулювання товарного, виробничого, ділового франчайзингів, доречно передбачити існування регіонального франчайзингу і франчайзингу, що розвивається. Комплексне вирішення економічних, організаційно-правових, та соціально-психологічних та проблем створить умови для вільного розвитку франчайзингу на теренах України.
Франчайзинг в Україні є перспективним напрямком економічної діяльності та в найближчі роки прогнозується зростання цього сегменту бізнесу. Адже за умови, коли більшість бізнес-проектів почали бути збитковими, франчайзинг залишається прибутковим бізнесом, як для франчайзера так і для франчайзі. Загалом, система франчайзингу має ряд переваг, які дозволяють більш ефективніше організувати бізнес з меншими затратами, що підвищує конкурентоспроможність вітчизняної економіки.
Примітки:
1. Газета спецвипуск к выставке «Франчайзинг 2011» «Мир Франчайзинга» //Информационное ревю Ассоциации фрачнайзинга Украины - 2011. - № 49. – 8 с.
2. Довгань В. Франчайзинг – шлях до розширення бізнесу. - М., 2005.
3. Сайт Ассоциации франчайзинга // Режим доступу: http://www.franchising.org.ua/.
4. Суховатий О.В. Особливості реалізації франчайзингу в Україні // Проблеми науки. – 2007. - № 2. – С. 62-64


Maria Dvirnuk
Ivan Franko National University of Lviv
The development of franchising in Ukraine
This article examines features of franchising in Ukraine and analysis of its actual condition.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^