Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2018 » Гнатик І.І. Перспективи розвитку ринку опціонів в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 1157
  • Автор: гнатик
  • Дата: 31-10-2018, 12:17
 (голосов: 0)
31-10-2018, 12:17

Гнатик І.І. Перспективи розвитку ринку опціонів в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2018

Одним з найбільш ефективних інструментів фінансового ринку у розвинених країнах вважається опціон. Опціонні ринки дуже успішні. Інвестори високо оцінюють портфельні стратегії, які виникають завдяки торгівлі опціонами, що відбивається у великому обсязі торгових операцій і їхньому величезному успіху. Успіх викликає бажання винаходити все нові й нові варіанти, і за останні роки ми стали свідками значних інновацій у ряді опціонних інструментів, пропонованих інвесторам.
Порівняно недавно на українському ринку похідних цінних паперів було впроваджено обіг опціонів – контрактів, які дають його власнику право купити або продати базовий актив за зафіксованою ціною. Такого вибору немає, скажімо, у власника ф’ючерсу. Предметом купівлі-продажу при цьому можуть бути різноманітні фінансові активи, такі як: валюта, акції, боргові зобов’язання, ф’ючерсні контракти, індекси і т. ін..
Саме опціони можуть вдихнути нове життя в діяльність на вітчизняному фінансовому ринку. Український фондовий ринок ще дуже молодий, але тим не менше розвивається дуже швидкими темпами. 5 квітня 2011 Українська біржа анонсувала дослідну експлуатацію по торгівлі опціоном, базовим активом якого є ф’ючерс на індекс Української біржі (UX). Таке впроваджування похідних інструментів зумовлене необхідністю сьогодення, однак пройде не один рік, коли вони стануть по-справжньому ліквідними. Стримувати ліквідність при торгівлі опціонами буде не стільки відсутність капіталів на українському ринку, скільки глибокі знання, які необхідні для торгівлі похідними інструментами [1].
Опціони в Україні поки обертаються тільки на одній біржі і тільки з одним базовим активом. Як і ф’ючерс, опціон має свій термін обігу, який встановлюється біржею. Однак тут є свої нюанси. Існують два різновиди (стилі) опціонів «американський», який можна реалізувати протягом всього терміну контракту, і (європейський), котрий реалізовується на певну дату. Стиль опціону визначається біржею при запуску цінного паперу в обіг [ 3, c. 454].
Для гравця на ринку опціонів краще купувати, а не продавати опціони. З економічної точки зору, покупка опціону "колл" не відрізняється від продажу опціону "пут". Однак у першому випадку з’являється тільки право купити базовий актив, яким можна користуватися на свій розсуд, а в другому – зобов’язання купити інструмент, якщо покупець опціону захоче його продати. Крім того, купуючи опціон, можна отримати обмежені ризики і потенційно необмежений прибуток [4, c. 360].
Одна з головних переваг купівлі опціонів полягає в тому, що інвестор має необмежений потенціал прибутку. Якщо інвестор купує опціон CALL, то він може отримувати прибуток, поки ціна на базовий актив продовжує підніматися. Другою перевагою є те, що ризик інвестора обмежений і визначений. Все, що він може втратити, коли купує опціон - це величина премії плюс комісія брокера. При цьому, природно, необмежений потенціал не є гарантією прибутку. На відміну від ф’ючерса, при торгівлі опціонами потрібно буде заплатити всю її вартість (премію) [3, c. 454].
Важливою функцією опціону, завдяки якій він заслужив свою популярність на світових фондових ринках – це зниження ризиків інвестиційного портфеля. Опціон корисний як інструмент, що дозволяє захиститися від коливань вартості інструментів, що входять у портфель. Отже, опціон для інвестора виступає свого роду страховим полісом.
Нормативно – правовими актами у системі законодавства України про опціони є: Цивільний кодекс України та Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.
Особливостями функціонування ринку опціонів в Україні є:
1. Обсяг емісії опціонних сертифікатів поки що законодавчо не обмежений, на відміну від облігаційних випусків, сумарний обсяг яких не може перевищувати трикратний розмір власного капіталу або забезпечення, наданого третіми особами.
2. Розміщення та обіг опціонів здійснюється тільки на фондових біржах. Відповідно, придбання опціонних сертифікатів зацікавленими особами можливе винятково через торговців цінними паперами, акредитованих на відповідній фондовій біржі.
3. Опціонні сертифікати можуть бути випущені в документарній і бездокументарній формі. При цьому продовжує діяти Постанова КМУ від 19 квітня 1999 р. №632, якою закріплюються обов’язкові реквізити опціонів, у тому числі підписи посадових осіб емітента, що йде в розріз з можливістю використання бездокументарної форми існування.
4. Розміщення опціонних сертифікатів не може перевищувати одного року.
5. Використання опціонів має особливості свого податкового планування.
6. Премія, яку отримує емітент, відчужуючи опціон, не є об’єктом для нарахування ПДВ і включається в дохід від цінних паперів. Тому опціон може розглядатися як метод оптимізації податкових зобов’язань з ПДВ.
7. Опціон – це право, а не зобов’язання придбати в майбутньому базовий актив. Відповідно існує можливість відмовитися від цього права. [6, c. 336].
В сучасних економічних умовах продовжується процес екстенсивного ( збільшення масштабу) та інтенсивного ( збільшення кількості опціонів) розвитку опціонного ринку. Тому потрібно впроваджувати нові фінансові інструменти для подолання негативних та несприятливих явищ в економіці. Одним з таких інструментів є опціон, значення якого потрібно популяризувати в Україні і, використання якого, з часом обов’язково призведе до покращення економічних показників багатьох галузей вітчизняної економіки. Зокрема, їх використання буде корисним для: операторів оренди торгової нерухомості, які хочуть подолати обмеження рентабельності; речові і продуктові ринки; металотрейдерів, для яких опціон є як інструментом податкової оптимізації, так і способом вирішення проблеми відкладеного попиту; фармацевтів, для яких методи оптимізації податкових наслідків є також досить актуальними. Економічна вигода використання опціонів підтверджується також тим, що основна стаття витрат, які несе емітент, – це державний збір у вигляді 0,1% від обсягу емісії. При цьому відсутні витрати на обов’язкове рейтингування цих цінних паперів.
Використання опціонів позитивно відзначається як на діяльності корпорацій (опціони слугують джерелом додаткового залучення капіталу), так і на розвитку фондового ринку України (оскільки випуск опціонів сприяє розширенню фондового ринку України та його клієнтської бази).
Перспектива розвитку ринку опціону в Україні показує, що без ринку немає ефективної економіки. Немає ринку без головного його атрибуту – фондового ринку, який не може існувати без опціонного ринку, на якому знаходять своє логічне завершення більшість функцій фондового ринку.

Список використаних джерел:
1. Оперативна інформація щодо стану фондового ринку та ринку ціннних паперів. [Електронний ресурс]. – Режим доступ до ресурсу: http://www.ssmsc.gov.ua/
2. Солодкий М. О. Біржовий ринок / М. О. Солодкий. К.: Джерела М.: - 2009. - 336 с.
3. Сохацька О. М. Міжнародні ф’ючерсні ринки: теоретико – методологічні аспекти: монографія / О. М. Сохацька. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 454 с.
4. Томсет М. С. Торгівля опціонами: спекулятивні стратегії, хеджування, управління ризиками: пер. с англ. / М.С. Томсет. – 2001. – 360 с.

Посилання: Екф-45с

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^