Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2019 » Думарецька Х.О. Місце муніципальних облігацій на фінансовому ринку України
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 129
  • Автор: Hrystyna
  • Дата: 29-10-2019, 19:51
 (голосов: 0)
29-10-2019, 19:51

Думарецька Х.О. Місце муніципальних облігацій на фінансовому ринку України

Категорія: Фінансовий ринок 2019

Думарецька Х.О.
ЛНУ ім. І. Франка Екф-42с

Місце муніципальних облігацій на фінансовому ринку України

В умовах децентралізації місцеві бюджети отримали широкі повноваження у багатьох сферах, в тому числі, пов’язаних зі здійсненням капітальних видатків. Значним потенціалом мобілізації доходів, який практично не використовують органи місцевої влади, володіють місцеві запозичення. Тому дослідження цього інституту є надзвичайно важливим напрямком обґрунтування аспектів подальшого удосконалення бюджетної системи України.
Муніципа́льні обліга́ції — облігації, що випускаються місцевою владою, як засіб залучення фінансових ресурсів для реалізації власних інвестиційних проектів, а також у випадку дефіциту місцевого бюджету.
Ринок муніципальних облігацій є цікавим і перспективним сегментом українського фондового ринку. Муніципальні запозичення є важливим джерелом фінансового забезпечення розвитку місцевого самоврядування і потужним фінансовим інструментом, який допомагає ефективно вирішувати поточні й довгострокові проблеми, пов`язані з фінансуванням бюджетних видатків. Втім, у 2016 році частка обсягу торгів облігаціями місцевих позик на біржовому ринку сягнула нульової позначки , при тому, що у 2014 р. вона становила 14,11 %.
Впродовж 2014–2018 рр. НКЦПФР зареєструвала лише 6 випусків облігацій внутрішньої місцевої позики, які здійснювалися трьома органами місцевого самоврядування . Загальна сума випущених облігацій становила 3,115 млрд грн, з яких 2,375 млрд грн припало на облігації міської ради Києва. Крім цього, випускали облігації Львівська (2 випуски загальною вартістю 440 млн грн) та Івано-Франківська (3 випуски на суму 300 млн грн) міські ради. Емісія облігацій Київської міської ради була здійснена з метою рефінансування заборгованості за попередніми випусками, що свідчить, насамперед, про неефективне планування таких запозичень і про відсутність вагомого ефекту запозичення на фінансування капітальних проектів.
Існують суттєві недоліки як в законодавстві, так і в практиці здійснення місцевих запозичень. Найменш розвинутим в Україні є сегмент муніципальних облігацій, частота випуску таких позик є низькою, здійснюються вони нерегулярно.
Той факт, що ринок муніципальних облігацій є найактивнішим сегментом на ринку муніципальних запозичень розвинутих країн, дає підстави стверджувати про його значний невикористаний потенціал в Україні. Реформування бюджетної системи країни та підвищення фінансової самостійності місцевої влади може стати поштовхом для його розвитку. Для того, щоб це стало можливим, необхідно стимулювати розвиток інститутів фінансового ринку, особливо фондового.
Для підвищення привабливості муніципальних цінних паперів для інституційних інвесторів, страховиків тощо, доцільним буде надання державних гарантій за певними видами муніципальних цінних паперів, зокрема таких, які випускають з метою здійснення загальнодержавних інвестиційних проектів, у яких присутня участь ресурсу місцевих бюджетів, надання поруки муніципального банку, або консолідованої поруки кількох місцевих рад у випадку реалізації інвестиційних проектів, що є спільними для кількох громад.
Місцеві органи влади надають перевагу запозиченням у формі укладення прямих кредитних договорів з банками та іншими фінансовими установами та зосереджуються на наданні гарантій під зовнішні кредитні зобов’язання підприємств комунальної сфери. Разом з тим, слід визнати значний потенціал, який містить залучення коштів місцевими органами влади саме за рахунок облігацій місцевих позик. Безумовно, можливість активізації їх обігу цього фінансового інструменту залучення фінансових ресурсів пов’язано необхідністю оздоровлення фінансового ринку України та відновленням довіри інвесторів до національних боргових інструментів.

Посилання: муніципальні облігації

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^