Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Овчаренко А.О. Методи дослідження відмивання злочинних доходів на страховому ринку
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
26-03-2020, 14:01

Овчаренко А.О. Методи дослідження відмивання злочинних доходів на страховому ринку

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК 336
© Овчаренко А.О., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, Екм-31с

Методи дослідження відмивання злочинних доходів на страховому ринку

Можливості страхового ринку активно використовуються для проведення схемних операцій, які спрямовуються на мінімізацію оподаткування суб’єктів господарювання, виведення грошових коштів з обороту та перерахування за кордон або одержання інших економічних переваг як страховиками, так і третіми особами.
Згідно з Законом України «Про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», система фінансового моніторингу в Україні складається з двох рівнів: первинного та державного. За чинним законодавством, суб’єктами первинного фінансового моніторингу є банки, страховики, страхові брокери, кредитні спілки, ломбарди та інші фінансові установи.
Як суб’єкт первинного фінансового моніторингу, страховик зобов’язаний дотримуватись обов’язків, встановлених статтею 2 Закону, а також виконувати вимоги Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого розпорядженням Держфінмоніторингом України.
Статистика свідчить, що із загальної кількості повідомлень, які надходять на облік щорічно Держфінмоніторингом України від небанківських фінансових установ, на страхові компанії припадає близько 80%.
Основні етапи здійснення внутрішнього фінансового моніторингу страховою компанією:
•Виявлення фінансових операцій, які підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, із застосуванням підходу, що ґрунтується на проведенні оцінки ризиків легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму;
•Ідентифікація, верифікація клієнтів. Ведення обліку сумнівних операцій та відомостей про їх учасників;
•Обов’язкове звітування до Держфінмоніторингу Укараїни про фінансові операції, щодо яких виникає підозра, а також подання додаткової та іншої інформації у випадках, передбачених законодавством.
Пріоритетними функціями держави на ринку страхових послуг є створення оптимальних умов для діяльності страхових компаній з одночасною мінімізацією ризиків використання страхових компаній для легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, та фінансування тероризму.
Основними інструментами на страховому ринку, в схемах відмивання злочинних доходів, є:
• укладання договорів страхування за малоймовірними ризиками;
• фіктивні документи щодо настання страхового випадку;
• укладання агентських договорів із завищеною комісією;
• перестрахування компаній з незадовільним фінансовим станом;
• цінні папери;
• конвертування коштів у готівку.
Найпоширеніші способи відмивання кримінальних доходів через страховий ринок:
• отримання страховою компанією грошових коштів за малоймовірними страховими ризиками з подальшим перерахуванням на користь підприємств з ознаками фіктивності;
• проведення значної кількості фінансових операцій з перестрахування з страховими компаніями, які мають незадовільний фінансовий стан;
• зарахування страховою компанією значних сум коштів на користь фізичних осіб, в якості виплати за агентськими угодами;
• виплата страховою компанією значній кількості фізичних осіб страхового відшкодування протягом короткого проміжку часу.
Отже, створення ефективного механізму фінансового моніторингу в страхових організаціях залежить як від якості роботи працівника, відповідального за проведення фінансового моніторингу, так і від злагодженої роботи системи державного фінансового моніторингу України загалом. Вважаючи, що виконання поточних і стратегічних цілей здійснення фінансового моніторингу зі застосуванням відповідних методів і засобів контролю за відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, спроможне забезпечити їх ефективну та результативну діяльність страхових компаній.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^