Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Овчаренко А.О. Оцінка ризику використання суб’єктів, які надають страхові послуги
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
11-04-2020, 12:24

Овчаренко А.О. Оцінка ризику використання суб’єктів, які надають страхові послуги

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК 336
© Овчаренко А.О., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, Екм-31с

Оцінка ризику використання суб’єктів, які надають страхові послуги

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання і нагляд у сфері ПВК/ФТ щодо платіжних організацій платіжних систем та учасників чи членів платіжних систем, страховиків (перестраховиків), страхових (перестрахових) брокерів, ломбардів та інших фінансових установ.
Протягом 2016-2018 років спостерігається тенденція до зменшення кількості страхових компаній. Перевищення кількості суб’єктів, які надають страхові послуги, що перебувають на обліку в Держфінмоніторингу над фактичною кількістю зареєстрованих у Державному реєстрі фінансових установ пов’язано насамперед з недотриманням зазначеними суб’єктами вимог законодавства щодо зняття з обліку в Держфінмоніторингу у разі припинення діяльності.
При цьому, при зменшенні протягом 2016-2018 років кількості суб’єктів, які надають страхові послуги, рівень подання до Держфінмоніторингу інформації з ознаками фінансового моніторингу має тенденцію до зростання.
На рівень ймовірності настання ризику використання суб’єктів, які надають страхові послуги, з метою ВК/ФТ впливають такі фактори:
•страхування може використовуватись як механізм безпосереднього ВК;
•страхування може бути проміжною ланкою у ланцюгу ВК;
•страхування може використовуватись для оптимізації оподаткування.
Страхування широко використовує іноземних контрагентів і надає можливості для здійснення транскордонних операцій, в першу чергу – перестрахування. Відповідно, високий рівень злочинності на цьому ринку зменшує рівень довіри до нього, негативно впливає на його розвиток, і таким чином зменшує питому вагу його позитивної ролі в економіці країни, що також може призвести до додаткових витрат з державного бюджету. Зважаючи на використання іноземних контрагентів у своїй діяльності, злочинні прояви можуть також негативно впливати як на репутацію окремої компанії за кордоном, так і ринку та держави в цілому на міжнародній арені. Серед усіх небанківських фінансових установ законодавство зі страхування є найбільш розгалуженим. Ризик використання суб’єктів, які надають страхові послуги: X з метою ВК оцінено як середній X з метою ФТ оцінено як низький.
Страхування може використовуватись як механізм безпосереднього ВК, може бути проміжною ланкою у ланцюгу ВК, може використовуватись для опти- мізації оподаткування.
Наслідками прояву ризику ВК на ринку цінних паперів (фондовому ринку), можуть бути:
•створення фіктивних учасників фондового ринку, акціонерних товариств, які не здійснюють господарську діяльності та емітують ЦП та, як наслідок: виникає фіктивний капітал, який функціонує відірвано від реального капіталу;
•приховування реальної фінансово-господарської діяльність суб’єктів господарювання з метою ухилення від оподаткування;
•завищення/заниження реальної вартості активів фінансових установ, що не дозволяє виконувати свої зобов’язання перед клієнтами або відшкодовувати кошти в разі банкрутства або ліквідації, в тому числі і учасникам фонду гарантування вкладів;
•переведення безготівкових коштів у готівкові;
•відмивання коштів;
•виведення капіталу за межі України та його подальше інвестування в Україну.
Високий рівень злочинності на ринку страхування зменшує рівень довіри до нього, негативно впливає на його розвиток, і таким чином зменшує питому вагу його позитивної ролі в економіці країни, що також може призвести до додаткових витрат з державного бюджету. Зважаючи на відсутність обмежень щодо допустимих обсягів гарантованих зобов’язань на ринку гарантій та поручительств, є висока ймовірність дефолту таких компаній, що може спричинити втрати для економіки, зокрема за договорами, за якими виконання зобов’язань було забезпечено таким інструментом.
Закони і підзаконні зобов’язання, які встановлюють попереджувальні вимоги щодо ПВК/ФТ в секторі страхування, повинні виконуватись та реалізовуватись шляхом здійснення нагляду. У цьому секторі слід також дотримуватись основних принципів нагляду, розроблених Базельським комітетом, Міжнародною асоціацією наглядових органів в секторі страхування (IAIS), і Міжнародною організацією комісій з цінних паперів (IOSCO). Стосовно деяких питань ці принципи нагляду будуть охоплювати або будуть доповнювати вимоги, зазначені в Стандартах FATF. Експерти з оцінки повинні знати і враховувати будь-які оцінки чи висновки, зроблені щодо основних принципів, або інших відповідних принципів або стандартів, виданих наглядовими органами, що встановлюють стандарти.
Експерти FATF розглядають страховий сектор як потенційно уразливий з точки зору відмивання злочинних доходів через його розмір, широку доступність й різноманіття страхових продуктів, а також структури бізнесу. На стадії розміщення капіталу в циклі відмивання злочинних доходів страховий сектор використовувався для неприкритого придбання страхових продуктів за рахунок готівкових коштів, отриманих від злочинної діяльності.

Посилання: FATF, ВК, FT

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^