Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Козенний Е.С. Оцінка ризиків відмивання коштів в Кіпрі
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
9-05-2020, 11:23

Козенний Е.С. Оцінка ризиків відмивання коштів в Кіпрі

Категорія: Державні фінанси 2020

УДК 336
© Козенний Е. С., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, ЕКе-31с

Оцінка ризиків відмивання коштів в Кіпрі


Хоча Кіпр є країною з відносно низьким рівнем злочинності, злочинні дії, що породжують незаконні доходи, неминуче присутні. Однією з основних галузей економіки Кіпру є надання послуг в сфері ведення міжнародного бізнесу. Розширення сектору міжнародного бізнесу на Кіпрі значною мірою пояснюється стратегічним географічним розташуванням країни на перехресті Європи, Африки та Азії та її передовим сектором професійних послуг, що пропонує юридичні, трастові, бухгалтерські та аудиторські послуги - її законодавча база, тісно заснована на загальному законодавстві Англії, а також на існуванні широкої мережі договорів з іншими країнами про уникнення подвійного оподаткування. Важливість таких послуг для кіпрської економіки значно зросла за останні десятиліття та разом із туризмом є одним із головних джерел доходу в кіпрській економіці.
З одного боку, розмір сектору фінансових та професійних послуг відкритої кіпрської економіки зробив Кіпр привабливим місцем для законної фінансової діяльності для бізнесу по всьому світу. З іншого боку, ця діяльність збільшила небезпеку та ризики можливих зловживань кіпрською фінансовою системою та секторами допоміжних послуг для злочинної діяльності, зокрема, з метою відмивання доходів.
Аналізуючи ризики, головним чином необхідно брати до уваги таке:
- Характер та ступінь відповідних внутрішніх предикатних злочинів, їх тип та незаконні доходи, породжені на національному рівні.
- Зовнішні ризики, доходи від злочинів, що формуються за кордоном та відмиваються на внутрішньому ринку.
На основі результатів статистичної інформації велику загрозу відмивання грошей становлять такі кримінальні злочини, вчинені в межах внутрішньої юрисдикції:
• шахрайство та суміжні злочини
• злочини, пов’язані з поширенням наркотичних речовин
• корупція
• ухилення від сплати податків (прямі та непрямі податки)
• крадіжки та супутні правопорушення
• контрабанда тютюну
• торгівля людьми (сексуальна та трудова експлуатація).
Незважаючи на те, що на Кіпрі порівняно низький рівень внутрішньої злочинності з точки зору відмивання доходів, країна все-таки є фінансовим центром, що піддається зовнішній загрозі, а саме відмиванню грошей, отриманих від вчинення предикатних злочинів за межами юрисдикції. Кіпр наражається на зовнішню загрозу відмивання грошей, оскільки іноземні злочинці можуть намагатися перевести незаконні доходи через Кіпр, головним чином через банківську систему Кіпру, або можуть намагатися використовувати професійні послуги, пропоновані на Кіпрі, для досягнення своїх злочинних цілей. Також виявлено випадки, коли злочинці не лише прагнуть перевести свої незаконні доходи через Кіпр, але й відмити їх у межах країни, наприклад, на ринку нерухомості. До того ж, в межах кіпрської інвестиційної програми це дозволяє в майбутньому набути місцеве громадянство.
Також було виявлено загрозу стосовно передачі злочинних доходів, одержаних на Кіпрі, до інших країн, з метою приховати кримінальний характер цих доходів, полегшити подальшу злочинну діяльність або ухилитися від заходів щодо заморожування чи конфіскації грошових коштів.
Наявні статистичні дані показують, що Кіпр не входить до юрисдикцій з високим ризиком, оскільки майже вся фінансова взаємодія відбувається з юрисдикціями, сумісними з FATF. Зокрема, Кіпр в основному взаємодіє з країнами, з якими підписав договори щодо уникнення подвійного оподаткування, або з якими традиційно є тісні зв’язки та посилена торгова активність.
Увага і акцент на міжнародній діловій активності повинні залишатися пріоритетом для фінансової системи Кіпру, але лише за умов ефективного застосування превентивних заходів в межах місцевого законодавства про протидію відмиванню коштів. Варто зазначити, що пріоритетом в кіпрській системі в боротьбі з відмиванням доходів завжди було повернення коштів, одержаних злочинним шляхом, і правоохоронні органи надають великого значення міжнародному співробітництву в міжнародних справах по боротьбі з відмиванням грошей, щоб допомогти у виявленні, заморожуванні і конфіскації незаконних активів, що відслідковуються або передаються через Кіпр.
Незважаючи на те, що кіпрські правоохоронні органи зробили значні кроки для поліпшення свого потенціалу в сфері відстеження та повернення активів з-за кордону, тим не менш, у цій області слід зосередити більше зусиль і ресурсів. У зв'язку з цим, правоохоронним органам необхідно в подальшому поліпшувати алгоритми взаємодії з Офісами ЄС щодо повернення активів, у випадках відстеження коштів в межах юрисдикції ЄС.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. CYPRUS - National Assessment of Money Laundering and Terrorist Financing Risks, October 2018 [Electronic resource]: URL: http://mof.gov.cy/en/press-office/announcements/national-risk-assessment-of-money-laundering-and-terrorist-financing-risks-cyprus
2. Anti-money laundering and counter-terrorist financing measures - Cyprus Fifth Round Mutual Evaluation Report: Moneyval, December 2019 [Electronic resource]: URL: http://www.fatf-gafi.org/publications/mutualevaluations/documents/mer-cyprus-2019.html
3. FATF (2013-2019), Methodology for Assessing Compliance with the FATF Recommendations and the Effectiveness of AML/CFT Systems, updated October 2019, FATF, Paris, France [Electronic resource]: URL: http://www.fatf-gafi.org/publications/mutualevaluations/documents/fatf-methodology.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^