Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Непіп І.М. Національна оцінка ризиків Німеччини: заходи профілактика та нагляду
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 137
  • Автор: Непіп І.М.
  • Дата: 13-05-2020, 12:30
 (голосов: 0)
13-05-2020, 12:30

Непіп І.М. Національна оцінка ризиків Німеччини: заходи профілактика та нагляду

Категорія: Державні фінанси 2020

Екр – 33с ЛНУ ім. І. Франка, Економічний факультет

Валовий внутрішній продукт Федеративної Республіки Німеччини у 2017 році становив 3263,4 млрд. євро, що робить її економікою найбільшою економікою в Європейському союзі. Німеччина – відкрита та дуже стабільна країна і Центральній Європі. Яка має багато міжнародних зв’язків та один із найбільших фінансових центрів не тільки Європи, але й усього світу.
Національний аналіз ризиків класифікує загрозу відмивання грошей для Німеччини як середню з урахуванням високої економічної привабливості, високої інтенсивності економічного циклу, а також економічної складності .
Наскільки часто в Німеччині вчиняються злочини, пов'язані з відмиванням грошей, і які суми, про які йде мова, не піддаються достовірній оцінці, оскільки офіційні дані про кількість осіб, які скоюють злочини такого роду не публікуються. Остання оцінка, яка була опублікована від імені Федерального міністерства фінансів зазначає суму у 100 млрд. євро. Проте власні оцінки ризиків не проводились, тому що наявні поліцейські та судові дані не можуть описати загальну ситуацію в Німеччині. Однак факт, що відмивання коштів викликає серйозні економічні диспропорції та порушує економічні цикли в Федеративній Республіці, є безсумнівним.
Робоча група з національної оцінки ризику дійшли висновку, що серед усіх їхніх запитів до Генеральної прокуратури, поліції та судових органів, 2/3 справ пов’язана з відмиванням коштів. У зв'язку з цим слід зазначити, що Федеральне управління кримінальних розслідувань (ФУК) в своїй доповіді про організовану злочинність 2017 року від 1 серпня 2018 року перераховує в цілому 213 порушених у 2017 році кримінальних справ за звинуваченням у відмиванні грошей (2017 рік: 213 - 37, 2%; 2016 рік: 212 -37,7%). Крім того, в 21,0% справ, порушених прокуратурою, були проведені розслідування за фактом відмивання грошей відповідно до розділу 261 Кримінального кодексу (2017 р.- 20; 2016 р.-130).
Крім процедур, пов'язаних з чистим відмиванням грошей, розслідування випадків відмивання грошей були пов’язані з незаконним обігом та контрабандою наркотиків (36), злочинами, пов'язаними з комерційною діяльністю (23) та майновими злочинами (15).
У зв'язку з цим слід зазначити, що боротьба з відмиванням грошей в Німеччині може вестися на основі комплексних і незалежних в процедурному відношенні фінансових розслідувань. За даними Федерального управління кримінальної поліції, за останні десять років частка порушених кримінальних справ, за якими були проведені фінансові розслідування, склала в середньому близько 90%.
Метою комплексних фінансових розслідувань є виявлення активів, пов'язаних з відомим злочином, і виявлення операцій з відмивання грошей в рамках кримінального розслідування. В ході незалежних фінансових розслідувань підозрілі фінансові операції розслідуються на основі оцінки і розслідування незалежно від конкретного основного злочину. В даному випадку мета полягає у виявленні діяння, що є джерелом активів, і в разі потреби.
В рамках національного аналізу ризиків був зроблений висновок про те, що ризик відмивання грошей зростає в результаті анонімних операцій, таких, як операції з готівкою. На цьому тлі слід зазначити, що готівка в Німеччині дуже популярна, і переважна більшість німців регулярно її використовують .
Згідно з дослідженням Дойче Бундесбанку про платіжну поведінку в Німеччині в 2017 році, готівкові кошти використовувалися для 48% транзакцій. Готівкові, як правило, придатні для відмивання грошей, оскільки вони уникають слідів через свою анонімності.
У той же час, цілком ймовірно, злочинцям, які займаються відмиванням грошей, часто доводиться переводити готівкові кошти безготівкові для різних платіжних операцій, приховуючи при цьому незаконне походження. У минулому перевезення інкримінованих грошових коштів міжнародної організованої злочинності з країни в країну з-за кордону здійснювалося з використанням кур'єрів. Злочинні організації спеціально вербують людей, які регулярно перевозять їх інкриміновані їм грошові кошти через міжнародний кордон з використанням повітряного, морського, автомобільного і залізничного транспорту. Таким чином, митні органи регулярно здійснюють контроль за готівкою.
Німеччина надає великого значення запобіганню відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. Раннє виявлення ризиків та впровадження надійних механізмів захисту є головним орієнтиром німецьких наглядових органів: Федеральний орган фінансового нагляду (ФОФН) є наглядовим органом для тих, хто зобов’язаний це робити у фінансовому секторі. З цією метою ФОФН створив відділ «Запобігання відмиванню грошей». ФОФН здійснює постійний нагляд за банками, страховими компаніями, компаніями з управління капіталом та агентами у сфері фінансового трансферту. У рамках постійного нагляду ФОФН аналізує аудиторські звіти зобов’язаних сторін та проводить регулярні дискусії з відповідальними за компанії. Він також проводить власні аудити, як звичайно, засновані на оцінці ризику ФОФН зобов'язаної сторони, так і в міру необхідності.
У сфері нефінансового сектору нагляд по суті ведеться за наглядовими органами федеральних держав та палат (палат професій). Для того, щоб можна було адекватно протистояти особливостям нефінансового сектору, також буде посилено використання ресурсів у сфері нефінансового сектору.
У цьому контексті протистояння відмивання коштів центральним результатом Національного аналізу ризиків є те, що обмін інформацією між владою та з приватним сектором в цілому повинен бути розширений, а в деяких випадках інституціоналізований, щоб мати змогу ще краще протистояти ризикам у сфері відмивання грошей та фінансування тероризму. Наглядові органи мають особливу роль в організації такого діалогу з Центральним офісом розслідувань фінансових операцій. Крім органів нагляду, по суті, повинні бути залучені держава, поліція та спецслужби.
Список використаних джерел
1. Erste Nationale Risikoanalyse 2018/2019 [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Downloads/Broschueren_Bestellservice/2019-10-19-erste-nationale-risikoanalyse_2018-2019.pdf;jsessionid=704CC206053ACDF983EA2A1FB620BB21.delivery1-replication?__blob=publicationFile&v=14.
2.
The world factbook:Germany [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gm.html.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^