Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Карпа І.Ю. Розслідування розкрадання та відмивання коштів у державному секторі економіки
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
13-05-2020, 12:36

Карпа І.Ю. Розслідування розкрадання та відмивання коштів у державному секторі економіки

Категорія: Державні фінанси 2020

УДК 336
© Карпа І. Ю., 2020
ЛНУ ім. Івана Франка, Екк-32с

Розслідування розкрадання та відмивання коштів у державному секторі економіки

Сфера державного управління залишається досить привабливою для розкрадання, враховуючи значні обсяги коштів, що виділяються для закупівлі товарів, робіт і послуг з урахуванням потреб підприємств, установ та організацій державної власності та підприємств з державною часткою.
Останнім часом, злочини у бюджетній сфері набували особливої актуальності та є об’єктом постійної уваги з боку міжнародних організацій та урядів країн світу.
Чутливим місцем сфери державного управління є кошти суб’єктів господарювання державного сектору економіки. Непоодинокими випадками стали закупівлі товарів, робіт та послуг у підприємств з сумнівною або відсутньою бізнес-репутацією, які не мають ні виробничих потужностей, ні складських приміщень, ні відповідного персоналу. Присутність таких посередників призводить до завищення витрат на придбання товарів, робіт та послуг за кошти підприємств державної власності та підприємств з державною часткою.
Для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, з державного та місцевих бюджетів, державних підприємств, суб’єктів господарювання з державною часткою у статутному капіталі, використовувались типові для даного злочину інструменти:
• залучення підставних осіб та фіктивних підприємств;
• укладення фіктивних торгівельних угод, підроблення документів;
• використання «сміттєвих» цінних паперів та безповоротної фінансової допомоги;
• обготівковування через рахунки юридичних та фізичних осіб.
Приклади незаконних операцій
Приклад 1.
Виявлено схему незаконного привласнення державних коштів, за сприяння посадової особи державного підприємства, з їх подальшою легалізацією шляхом «конвертації» у готівку.
Банківською установою, в якій відкрито рахунок державному підприємству, повідомлено Держфінмоніторинг про численні списання коштів з рахунку при тому, що відносно ДП «О» порушено провадження у справі про банкрутство.
ДП «О», за сприянням посадової особи, перераховано кошти на рахунок ТОВ «А» у сумі 16,2 млн. грн. за роботи, послуги, сіль та на рахунок ТОВ «З» кошти у сумі 6,0 млн. грн. за труби.
ТОВ «З» частину отриманих державних коштів направлено трьома рівними платежами по 160,0 тис. грн. в якості фінансової допомоги на карткові рахунки фізичних осіб, одна з яких належала Голові правління державного підприємства «О», якими знято готівкою через банкомати та банківські каси.
ТОВ «А» отримані кошти частинами перераховано на рахунки групи підприємств у сумі 9,9 млн. грн. в оплату за рибу, сіль, побутову хімію та на користь нерезидента – ООО «У» (Російська Федерація) у сумі еквівалентній 0,8 млн. грн. в оплату за труби.
Крім того, кошти у загальній сумі 5,7 млн. грн. ТОВ «А» перераховано на рахунок Громадянина Ф (1,8 млн. грн.) та додаткові платіжні карти до його рахунку відкриті на ім’я Громадянина К (3,2 млн. грн.) та Голови правління ДП «О» (0,7 млн. грн.).
В подальшому кошти з платіжних карт знято готівкою через мережу банкоматів.
ДП «О» та ТОВ «А» мають спільну адресу реєстрації.
ТОВ «А» та ТОВ «З», що задіяні у схемі розкрадання державних коштів з подальшою їх конвертацією в готівку, мають ознаки фіктивності (одноособовий засновницький склад, не декларують валових доходів, не сплачують податків, мають податковий борг та незначний статутний капітал).
За даними фактами правоохоронним органом здійснюється розслідування.
Приклад 2.
Виявлено схему незаконного привласнення державних коштів, за сприяння посадової особи державного підприємства, з їх подальшою легалізацією шляхом «конвертації» у готівку.
Державне підприємство перерахувало кошти переможцям тендерів у загальній сумі 30,3 млн. грн. на рахунок відкритий у Банку «У», а саме: на користь ТОВ «С» – 28,9 млн. грн. в оплату за комплектуючі та ТОВ «П» – 1,6 млн. грн., за запчастини.
В подальшому, з рахунків ТОВ «С» і ТОВ «П» кошти у складі суми 30,3 млн. грн. були перераховані на рахунок ТОВ «Ф», відкритий у Банку «У», в якості оплати за послуги.
У свою чергу, отримані державні кошти з рахунку ТОВ «Ф» (власник Громадянин Д) спрямовано частково для здійснення розрахунків з групою юридичних осіб у сумі 16,1 млн. грн. та частково в сумі 14,2 млн. грн. на карткові рахунки фізичних осіб (група Б) у якості фінансової допомоги з подальшим обготівковуванням ними, та їх довіреними особами (група А, до складу якої входив Громадянин Д).
Громадянин Д та фізичні особи групи А входили до керівного/засновницького складу підприємств, більшість з яких набули ознак фіктивності, а також, були довіреними особами фізичних осіб групи Б.
Задіяні у схемі підприємства та фізичні особи, використовували рахунки, відкриті у одному Банку «У».
За даними фактами правоохоронним органом здійснюється розслідування.
Приклад 3.
Виявлено схему заволодіння та/або привласнення коштів державного підприємства внаслідок укладення угод з купівлі-продажу неліквідних цінних паперів з їх подальшим конвертуванням у готівку.
Державним підприємством, укладено угоди з купівлі-продажу цінних паперів, емітованих підприємствами з ознаками фіктивності, та перераховано кошти на рахунок ТОВ «М» (вид діяльності: біржові операції з фондовими цінностями) на загальну суму 49,6 млн. грн. за інвестиційні сертифікати.
В подальшому ТОВ «М» основну частину коштів у сумі 45,1 млн. грн. з рахунку знято готівкою через касу Банку.
Іншу частину коштів, одержаних від Державного підприємства, ТОВ «М» перераховано на рахунки ТОВ «А» – 0,9 млн. грн. з призначенням платежу: «за іменні сертифікати» та ТОВ «Е» – 3,6 млн. грн. за сертифікати на пред’явника.
ТОВ «А» у подальшому кошти з рахунку знято готівкою через касу того ж Банку «Д».
ТОВ «Е», одержані від ТОВ «М» кошти, перераховано на рахунок ТОВ «Д» в якості оплати за «сертифікати на пред’явника», яке у подальшому отримало кошти з рахунку готівкою через касу Банку.
Задіяні у схемі підприємства мають ознаки фіктивності.
За даними фактами правоохоронним органом здійснюється розслідування.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^