Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Бариляк Ю.І. Секторальна оцінка ризиків у сфері небанківських фінансових установ
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
13-05-2020, 20:51

Бариляк Ю.І. Секторальна оцінка ризиків у сфері небанківських фінансових установ

Категорія: Державні фінанси 2020

Згідно з Міжнародними Стандартами Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмивання грошей FATF та Конвенції Ради Європи про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та про фінансування тероризму у кожній країні повинен функціонувати підрозділ фінансової розвідки (ПФР). Відповідно до Закону України таким органом у нашій країні є Державна служба фінансового моніторингу України (Держфінмоніторинг). Основним завданням даного органу є виявлення та запобігання виникненню фінансових злочинів, а також оцінка ризиків їх виникнення.
Держфінмоніторинг здійснює національну та секторальну оцінку ризиків для виявлення можливостей здійснення суб’єктами неправомірних дій, а також подальшого зниження наявних ризиків. Секторальна оцінка ризиків здійснюється в певних секторах економіки, серед яких одну з важливих позицій займає сектор небанківських фінансових послуг. У даному секторі надаються такі фінансові послуги:
• страхування;
• надання гарантій та поручительства;
• довірче управління фінансовими активами;
• фінансовий лізинг;
• факторинг;
• послуги у системі накопичувального пенсійного забезпечення;
• надання коштів у позику (у тому числі на умовах фінансового кредиту);
• залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення.
Усі послуги підлягають ліцензуванню відповідно до Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Протягом останніх років існує тенденція зменшення кількості страхових компаній на ринку фінансових послуг, проте кількість інформації, що взята на облік Держфінмоніторингом, з кожним роком зростає. Основними ризиками, пов’язаними з використанням страхування для відмивання коштів та фінансування тероризму (ВК та ФТ) є ті, що страхування може безпосередньо використовуватись для ВК, може бути частиною схеми для ВК, а також страхування можуть використовувати для оптимізації оподаткування. Страхування є важливим елементом сучасної економіки, оскільки за допомогою страхування здійснюються виплати при настанні нещасного випадку, що зняття тягарю здійснення таких виплат з бюджету країни. Виявлення, оцінка та зменшення ризиків можливості скоєння неправомірних дій з використання страхування є надзвичайно важливим, оскільки високий рівень злочинності у цій сфері зменшує рівень довіри населення до страхування та у свою чергу обтяжує державний бюджет додатковими витратами. На основі дослідженої інформації Держфінмоніторинг визначає ризик використання суб’єктів, які надають страхові послуги, з метою ВК як середній, а з метою ФТ – як низький.
Для інших видів фінансових послуг, які надають фінансові компанії, вагомою проблемою є відсутність спеціальних вимог для надання такого роду послуг. Хоча надання фінансових послуг підлягає ліцензуванню, проте вимоги до фінансових установ, що надають послуги, є базовими.
Держфінмоніторинг оцінює ризики, пов‘язані з даними фінансовими послугами та установами, що їх надають, так:
• Ризик використання фінансових компаній, які надають послуги з надання гарантій та поручительств:
1. З метою ВК – середній;
2. З метою ФТ – низький.
• Ризик використання фінансових компаній, які надають послуги з управління майном для фінансування об‘єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю:
1. З метою ВК – середній;
2. З метою ФТ – низький.
• Ризик використання фінансових компаній, які надають послуги з фінансового лізингу:
1. З метою ВК – середній;
2. З метою ФТ – низький.
• Ризик використання фінансових компаній, які надають послуги факторингу:
1. З метою ВК – середній;
2. З метою ФТ – низький.
Важливим елементом сучасного фінансового ринку є фінансові компанії, що надають кошти у позику. З огляду на соціальну функцію, такі компанії відіграють важливу роль у суспільстві оскільки слугують альтернативою банківському сектору, особливо коли йде мова про мікрокредитування та спрощені умови для отримання кредитних коштів. Наявність факту того, що за допомогою фінансових установ, які надають такі послуги, були скоєні неправомірні дії, матиме негативний вплив на репутацію даного ринку, а також у міру своєї популярності на економіку загалом.
Держфінмоніторинг оцінює ризик використання фінансових компаній, які надають послуги з надання коштів у позику, у тому числі на умовах фінансового кредиту, з метою ВК як високий, з метою ФТ – як низький.
Найбільш регламентованою є діяльність недержавних пенсійних фондів (НПФ) та кредитних спілок. Важливим фактом є те, що дані організації є неприбутковими, а основна їх діяльність опирається на акумулювання коштів для подальшого їх надання та використання членами даних організацій.
У випадку НПФ діяльність адміністраторів фондів регулюється як спеціальним законом, так і рядом нормативно-правових актів, якими визначаються вимоги до ведення персоніфікованого обліку, обмеженість випадків проведення виплат, довгостроковий характер інвестицій у систему накопичувального пенсійного забезпечення. необхідність наявності документально підтверджених підстав для проведення пенсійних виплат, що суттєво зменшує ризик вчинення неправомірних дій за допомогою таких організацій. Тому Держфінмоніторинг оцінює ризик використання суб‘єктів, які надають послуги у системі накопичувального пенсійного забезпечення в частині адміністрування недержавних пенсійних фондів з метою ВК як низький, з метою ФТ також як низький.
У випадку кредитних спілок, особливістю таких організацій є те, що сама організація передбачає об‘єднання фізичних осіб за певною ознакою (до прикладу територія села чи міста) з метою отримання кредитування для споживчих цілей або ведення певного роду діяльності. Учасниками та вкладниками кредитної спілки можуть бути тільки учасники спілки, тому такі організації не є привабливими для відмивання грошей та фінансування тероризму відповідно. Держфінмоніторинг оцінює ризик використання суб‘єктів, які надають послуги у системі накопичувального пенсійного забезпечення в частині адміністрування недержавних пенсійних фондів з метою ВК як низький, з метою ФТ також як низький.
Список використаної літератури:
1. Звіт про проведення національної оцінки ризиків у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму [Електронний ресурс]. – 2019. – Режим доступу до ресурсу: https://fiu.gov.ua/assets/userfiles/310/%D0%9D%D0%9E%D0%A0/%D0%94%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/Zvit.pdf.pdf.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^