Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Газун Г.В. Ухилення від сплати податків та зловживання посадовими обов’язками
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-05-2020, 13:58

Газун Г.В. Ухилення від сплати податків та зловживання посадовими обов’язками

Категорія: Державні фінанси 2020

Податкова система є одним із найважливіших елементів економіки України. Як відомо, не всі суб’єкти господарювання сплачують податки і збори своєчасно і в повному обсязі.
Згідно з пп. 14.1.156 ст. 14 ПКУ, «податкове зобов’язання — це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (в тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена у встановлений законом строк)».
Кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів, встановлена ст. 212 Кримінального кодексу України, прийнятого Верховною Радою України 5 квітня 2001 року, передбачає покарання за умисне ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, що входять до системи оподаткування, таких осіб:
службових осіб підприємств незалежно від форми власності;
осіб, що займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи;
будь-яких інших осіб, які зобов’язані сплачувати податки, збори та інші обов’язкові платежі.
За ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів повинні притягуватися до відповідальності лише ті працівники управлінської сфери юридичних осіб, які, здійснюючи організаційно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції, виконують обов’язки з ведення та оформлення звітної документації про фінансово-господарську діяльність підприємств і подання цієї документації до податкових та інших фіскальних органів (керівники підприємств, заступники керівників підприємств, головні (старші) бухгалтери, заступники головних (старших) бухгалтерів, інші працівники бухгалтерій, які виконують функції головного (старшого) бухгалтера).
Під час встановлення об’єктивної сторони злочину за ст. 212 КК України, відбувається дослідження саме дій, направлених на ухилення від сплати податків у визначені терміни, а не дій, пов’язаних із визначенням та стягненням грошового зобов’язання платнику податків.
Дії, що пов’язані з прийняттям рішення контролюючого органу про визначення грошового зобов’язання та його стягнення, так само як і дії, що пов’язанні з оскарженням такого рішення, жодним чином не можуть виступати предметом об’єктивної сторони ухилення від сплати податків та жодним чином не можуть впливати на дослідження об’єктивних обставин ухилення від сплати податків у рамках кримінального процесу.
Також необхідно зазначити, що кваліфікуючою ознакою кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів є саме сума ухилення, а не сума грошового зобов’язання, що визначена рішенням контролюючого органу та яка, окрім розміру несплачених податків, також містить суми штрафних (фінансових) санкцій, розрахунок яких міститься в рішенні контролюючого органу про визначення такого грошового зобов’язання.
Сам акт податкової перевірки, яким встановлено податкове правопорушення, яке допущене платником податків, лише фіксує податкове порушення, визначає способи та механізми його вчинення тощо, однак в адміністративному плані не несе для такого платника жодних наслідків.
Приклади порушення працівників та ухилення від сплати податку:
Головним бухгалтером підприємства допущено помилку при складанні податкової звітності, що призвело до ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах. Оскільки в ст. 212 ККУ передбачена така форма вини, як умисел, то такі дії, як помилка головного (старшого) бухгалтера або посадової особи, що виконує його обов’язки, не підпадають під вказану статтю. Неналежне ведення податкового обліку можна розглядати лише як неналежне виконання службовою особою службових обов’язків через несумлінне ставлення до них. У цьому випадку дії головного бухгалтера підпадатимуть під дію ст. 367 (службова недбалість) ККУ.
Бухгалтерія підприємства умисно ухилилася від сплати зборів.
Доказами, що свідчать про умисний характер дій, можуть бути:
1. підроблені документи;
2. документи, які свідчать про ведення "подвійного" (офіційного та неофіційного) обліку товарно-матеріальних цінностей;
3. наявність у місцях реалізації документально не оформленої продукції;
4. не оприбуткована готівка;
5. фіктивні угоди тощо.
Для зменшення масштабів ухилення від сплати податків доцільно вдосконалити податкове законодавство, підвищити рівень податкової культури та податкової дисципліни, ефективно використовувати податкові надходження.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^