Стратегічні орієнтири » Державні фінанси 2020 » Антосюк В.І. Динаміка, структура та моделі негласного розслідування незаконного обігу наркотиків в Україні з урахуванням міжнародного досвіду
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
15-05-2020, 22:45

Антосюк В.І. Динаміка, структура та моделі негласного розслідування незаконного обігу наркотиків в Україні з урахуванням міжнародного досвіду

Категорія: Державні фінанси 2020

Наркоманія і наркобізнес утворюють одну з основних транснаціональних проблем сучасного суспільства. Нелегальний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів в Україні і в світі набуває дедалі значних масштабів. Кошти отримані в сфері наркобізнесу складають величезні суми, які злочинці намагаються легалізувати, що негативно впливає на економічний стан держави. Злочини вказаної категорії є високо латентними, тому кількість порушених справ досить низька. Така ситуація складається зокрема через те, що ці злочини вчиняються організованими злочинними групами, які намагаються здійснювати ефективний супротив правоохоронним органам, їх діяльності направленій на виявлення, розкриття та розслідування злочинів, зокрема таких видів.
Короткостроковий прогноз на основі кількості зареєстрованих кримінальних правопорушень у державі [2] свідчить про стрімке зниження злочинності у державі, що видно на графіку нижче.

[img]https://drive.google.com/file/d/10mdI7Wpr5AT1KgzsrC8tgDlk6LyP-jL8/view?usp=sharing[/img]

Рис.1. Прогноз зареєстрованих кримінальних правопорушень в Україні [1].


Проте така ситуація не відображає реальної картини злочинності у державі і не задовольняє суспільство, яке вимагає від правоохоронних органів ефективну протидію такому явищу. Загалом у загальній структурі злочинності протягом останніх двох років наркозлочини посідають третє за поширеністю місце (після злочинів проти життя та здоров’я та проти власності) серед усіх облікованих злочинів, їх частка становить близько 10%. Кожен шостий із притягнутих у державі до кримінальної відповідальності відбуває покарання за наркозлочини.
Нині географічно лідером наркозлочинності за кількістю вчинених злочинів є Дніпропетровська область; м. Київ; Донецька область; Запорізька область; Харківська область; Київська область.
Щодо міжнародного наркотрафіку то саме географічне положення і розвинена транспортна інфраструктура роблять Україну привабливою для міжнародних наркоугруповань, адже, окрім значної наявної наркотичної сировинної бази, наша держава є транзитною щодо постачання наркотиків у Західну Європу, а також новим ринком збуту. Про це свідчать сталі канали транзиту і ввозу в Україну наркотиків: Афганістан – Таджикистан – Киргизію – Казахстан – Росія – Україна – країни ЄС («Північний потік» – раніше даний канал пролягав через Донецьку область, а нині, щоб убезпечитись від ризиків, викликаних війною, змістився до Дніпропетровської та Сумської областей); Афганістан – Пакистан – Центральна Азія – Росія – Україна – Західна Європа («Південний маршрут»); Афганістан – Іран – Туреччина – 187 Болгарія – Україна – Західна Європа («Балканський маршрут»); Колумбія – Бразилія – Україна ; Регіон Андських країн – Європа; Еквадор – Латвія – Росія – Україна – Західна Європа ; Китай – Росія – Україна – країни ЄС; Індія – Афганістан – Грузія – Україна – країни ЄС [2].
Досвід зарубіжних країн вказує на те, що окремі країни розробили операційні моделі, які найбільш ефективним чином використовують систему взаємодії у сфері боротьби з економічними злочинами такого типу та дозволяють правоохоронним органам здійснювати спільну роботу для реалізації взаємних інтересів, зокрема розглянемо наступні методи [3]:
1. «Поліцейський» підхід, коли ці функції інтегровані в діяльність поліцейських органів як один з напрямків діяльності. Ця модель застосовується у Бельгії, Чехії, Данії, Фінляндії, Франції, Японії, Люксембурзі, Мексиці, Норвегії, Словаччині і Словенії. У всіх зазначених країнах поліція здійснює функції фінансової розвідки.
2. «Служба фінансових розслідувань» підпорядкована Міністерству фінансів, має вигляд інституціональної інтеграції і полягає в обʼєднанні «фіскальних органів» в якості правоохоронних в рамках однієї адміністративної структури. Таку модель мають Австрія, Великобританія, Ірландія, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Іспанія, а за межами Європи – Південна Африка.
3. Проведення фінансових розслідувань спеціалізованим органом, що не підпорядкований Міністерству фінансів. Ця модель застосовується у Великій Британії, Греції, Грузії, Ісландії, Литві, Казахстані, Туреччині. Практично до цієї моделі можна віднести і Італію. Фінансова гвардія (Guardia di Finanza) Італії адміністративно підпорядкована Міністерству економіки і фінансів (у цьому ж міністерству підпорядкований орган фінансової розвідки, але він не входить до структури Фінансової гвардії), її основними функціями є попередження, виявлення і розслідування економічних злочинів. Хоча підрозділи Фінансової гвардії певною мірою діють автономно, однак координують свої розслідування з відповідними структурами поліції в рамках здійснення оперативних і слідчих заходів. Органи «фінансових розслідувань» становлять спеціалізовані поліцейські служби, що виконують негласне спостереження, опитування свідків із оточення підозрюваної особи, перлюстрація поштових відправлень і прослуховування телефонних розмов, залучення платних інформаторів тощо.
Проаналізувавши все вище написане, можна зробити висновок, що аспекти кримінологічної характеристики наркозлочинності підкреслюють не тільки соціальну значимість проблеми запобігання незаконного поширення наркотиків, але й необхідність пошуку оптимальних заходів протидії їх незаконному обігу.

Список використаних джерел:
1. Відомості про кримінальні правопорушення минулих років за 2018 рік. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/statinfo.html.
2. Расюк Е. В. Динаміка, структура та географія незаконного обігу наркотиків в Україні, 2018.
3. Особливості розслідування злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотичних засобів чи психотропних речовин із використанням сучасних телекомунікаційних та інших технологій: науково-методичні рекомендації. О. О. Юхно, Т. П. Матюшкова, В. А. Коршенко, Ю. В. Гнусов, В. В. Носов, Лисенко А. М., Мітрухов П. М., Фоміна Т. Г.: Харківський національний університет внутрішніх справ. 2019. URL: file:///C:/Users/admin/Downloads/GMmaGZlOyo8BeJDZw6z0ZMou2A7NHMCE.pdf.

Посилання: наркоманія, наркобізнес, кримінальні правопорушення, фінансові розслідування, моделі негласного розслідування, злочинність

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^