Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Кирилейза І. Єврооблігації як інструмент залучення фінансових ресурсів вітчизняними банками
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3289
  • Автор: Admin
  • Дата: 13-10-2011, 12:29
 (голосов: 0)
13-10-2011, 12:29

Кирилейза І. Єврооблігації як інструмент залучення фінансових ресурсів вітчизняними банками

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Кирилейза І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с

Єврооблігації як інструмент залучення фінансових ресурсів вітчизняними банками

Розвиток банківської системи України в умовах посткризового періоду та значної конкуренції з боку західних банківських установ вимагає активної політики вітчизняних банків на ринку позичкового капіталу.
Складовою міжнародного ринку позичкового капіталу є ринок єврооблігацій, або євробондів. Під єврооблігаціями розуміють боргові цінні папери, що випускаються компанією, державою або муніципалітетом з метою залучення позикових коштів на міжнародному ринку капіталу. Номінал єврооблігацій виражається у валюті, яка є іноземною для позичальника, як правило, в доларах чи євро. Більшість угод з ними проводять через фінансові центри Лондона, Гонконгу, Сінгапуру, а також Нью-Йорка та Токіо [1].
Обіг єврооблігацій на європейському ринку визначає Директива Комісії європейських співтовариств від 18 березня 1998 р. № 89/297/ЕЕС.
Випуск єврооблігацій в Україні набрав чинності після прийняття змін до Закону «Про цінні папери і фондову біржу» у червні 1999 р. Завдяки затвердженим поправкам з'явився новий вид фінансових інструментів – облігації зовнішніх державних позик України, які в подальшому конвертувалися в українські єврооблігації [1].
На ринку українських єврооблігацій домінуючу роль відіграють банківські установи, які мають високі показники у своїй діяльності. Вітчизняні банки виходять на даний ринок з метою адекватного нарощення капіталу, що зумовлено недостатністю ресурсів залучених на внутрішньому ринку.
Проаналізуємо обсяги емісії єврооблігацій українських банків в табл.1
За даними табл.1 можна зробити висновок, що серед вітчизняних банків провідними емітентами єврооблігацій є Приватбанк, УкрСиббанк, Укрексімбанк та Альфа-Банк України. Проаналізуємо деякі з них детальніше.
Що стосується єврооблігацій Альфа-Банку України, то у серпні 2009 року Банк провів обмін усіх єврооблігацій в загальній сумі 1045 млн. дол. США (з термінами погашення в 2009, 2010 і 2011 рр.) на нові папери, деноміновані в дол.США, з купоном, що виплачуються щокварталу, щоквартальної амортизацією і терміном погашення в 2012 року. Такий обмін був схвалений більшістю власників облігацій. Загальна сума нового випуску склала 840 633 000 дол. США. Починаючи з 30 жовтня 2010 року погашення здійснюється 8-ма рівними траншами щоквартально в дату виплати відсотків і повністю амортизуються 30 липня 2012 [3].
28 квітня 2011 Альфа-Банк (Україна) виплатив третій транш за Єврооблігаціям 2012 року. Дана виплата включає в себе сплати процентного доходу в розмірі 20,5 млн. дол. США, а також погашення частини тіла кредиту обсягом 105,1 млн. дол. США. На даний момент Банк погасив близько 40% від заборгованості за всіма єврооблігаціями після обміну [3].

Кирилейза І. Єврооблігації як інструмент залучення фінансових ресурсів вітчизняними банками


Державний Укрексімбанк 28 січня 2011 року здійснив випуск трирічних облігацій у гривні на суму 2 млрд. 385 050 млн. грн. і ставкою купону 11%, розрахунки за якими відбуватимуться в системі «Euroclear» в доларах США [4]. За даними експертів, випуск мав досить значний попит – загальний обсяг замовлень перевищував еквівалент 400 млн. дол. при обсязі трансакції, еквівалентному 300 млн. дол. Більше 90% обсягу трансакції було розміщено серед міжнародних інвесторів, насамперед серед інвесторів з Лондону, американських офшорних інвесторів та за додаткової участі приватних інвесторів зі Швейцарії та інших країн Європи. Відзначається, що дана трансакція є знаковою, оскільки вперше в історії український позичальник вийшов на міжнародні фінансові ринки безпосередньо для отримання фінансування в гривні в рамках публічної трансакції. Важливо, що остаточний термін погашення трансакції наступає через три роки. Це є суттєвим кроком у напрямку формування кривої доходності українських облігацій і задоволення потреб корпоративного сектора України в довгостроковому фінансуванні в гривні. Сума трансакції та призначення трьох провідних інвестиційних банків в якості букранерів (Credit Suisse, Citi і Deutsche Bank) для забезпечення ліквідності на вторинному ринку окреслюють прагнення Укрексімбанку створити облігацію-орієнтир для українських позичальників на міжнародному фінансовому ринку, сприяючи іншим першокласним українським позичальникам в отриманні доступу до міжнародних ринків за довгостроковими фінансовими ресурсами в гривні [4].
За даними міжнародного рейтингового агентства Moody’s єврооблігації Ощадбанку мають довгостроковий рейтинг боргу в іноземній валюті В2 зі стабільним прогнозом, також рейтинг. В присвоєно міжнародним рейтинговим агентством Fitch. Даний випуск вважають успішним виходом Держбанку на ринок єврооблігацій [5].
До групи високо ризикових емітентів належить VAB Банк, якість активів якого внаслідок фінансової кризи, суттєво погіршилася. Дана емісія єврооблігацій дозволить Банку підвищити показники адекватності капіталу та збільшити обсяги кредитного портфелю.
Отже, можна зробити висновок, що ринок вітчизняних банківських єврооблігацій розвивається досить динамічно, збільшуються обсяги та дохідність цих фінансових інструментів. Дані випуски євробондів, свідчать про істотне покращення економічної ситуації в Україні після світової фінансової кризи та схвалення міжнародними інвесторами економічних перспектив України, реформ, які здійснюються урядом України.

Список використаних джерел:
1. Белік А. Б. Ринок цінних паперів: Підручник // А. Б. Белік. – К.: Заповіт. – 2004. – 418 с.
2. Офійний сайт інформаційного агентсва CBRONDS : [Електронний ресурс]. – Pежим доступу: http://www.cbonds.info.
3. Альфа-Банк (Україна) виплатив третій транш за Єврооблігаціям 2012 : [Електронний ресурс] // FINCOMPASS. – Pежим доступу: http://fincompass.org.ua/banks/2999.
4. Укрексімбанк розмістив єврооблігації на $250 млн. : [Електронний ресурс] // Дзеркало тижня. – Pежим доступу: http: //news.dt.ua/articles/7444.
5. Ощадбанк здійснив успішне розміщення єврооблігацій : [Електронний ресурс] // Український банківський портал. – Pежим доступу: http://banker.ua/bank_offers/2011/03/09/ 1180447956/.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^