Стратегічні орієнтири » Ефективність податкової системи України » Мотиваційний потенціал податкової системи України
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
13-10-2011, 15:37

Мотиваційний потенціал податкової системи України

Категорія: Ефективність податкової системи України

УДК 336
© Василюк Ю.А., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкдМ-51с

Мотиваційний потенціал податкової системи України

Розвиток вітчизняної податкової системи розпочався з найбільш складних кроків становлення – формування структури податків, притаманних ринковій економіці, та побудови цілісної податкової системи. Одним із основних протиріч стало неузгодженість потреби у податкових надходженнях та можливих шляхів їхнього отримання. Податкова система країни має функціонувати таким чином, щоб податкові платежі надходили до бюджету у достатньому обсязі і разом з тим, щоб податкове навантаження на економічних суб’єктів було поміркованим.
Питанням податкового навантаження займалися такі відомі економісти-класики економічної науки, як Адам Сміт, А.Вагнер, Дж. Кейнс. Згідно з принципами Сміта, оподаткування не повинно бути надмірним, оскільки породжує приховування прибутків та зменшення податкової бази внаслідок звуження обсягів виробництва.
Метою нашого дослідження є встановлення зв’язку між податковим навантаженням в Україні та корупційними податками, а також визначення мотиваційних аспектів національної податкової системи.
У рейтингу сприятливості податкових систем Paying Taxes 2010, підготовленому Світовим банком спільно з PricewaterhouseCoopers, Україна посіла 181-ше місце серед 183 досліджуваних країн. Однією з основних проблем української податкової системи з часу її становлення є високе податкове навантаження на прибуток і оплату праці. За неофіційними даними, рівень податкового навантаження в Україні становить приблизно 70% (за офіційними матеріалами Рахункової палати України, 50%).
На сучасному етапі розвитку ринкової економіки держави гостро постає проблема «корупційного оподаткування», яке є однією із складових податкового навантаження. Корупційний податок – це податок, який сплачує фізична особа – підприємець чи юридична особа для здійснення своєї діяльності, задля «існування». Згідно з даними «Урядового кур’єра», Держбюджет України щорічно втрачає від корупційних податків 20 млрд. грн. Це кошти, які могли б стати інвестиціями в економіку держави, у розбудову доріг і житла, освіту і медицину. З 1 липня 2011 року вступив у дію Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні», де у статті №5 зазначається, що податкова міліція є одним із спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції. Щодо здійснення фінансування податкового контролю і податкової міліції зокрема, то у Проекті Держбюджету України на 2012 рік зазначені витрати на «Керівництво та управління у сфері контролю за дотриманням та виконанням податкового законодавства» - 3, 745 8491 млрд грн. І хоча це (на 108 238 тис грн.) менше, ніж у минулому році, оскільки багато статей видатків підпали під скорочення (для прикладу витрати на Міністерство охорони здоров’я, заплановані на 2012 рік, становлять 5, 232 9697 млрд грн. , що (на 151 276,1 тис грн.) менше, ніж попереднього року), зрештою сума є значною.
Податкова міліція має слідкувати за корупційним оподаткуванням, але ні в якому разі не збільшувати своїми неправомірними діями податкове навантаження, не створювати додатковий тиск на платників податків, тому видатки на проведення контролю за виконанням податкового законодавства, і зокрема на утримання податкової міліції можна зменшити. Це також вплине на скорочення перевірок на підприємствах і зменшить податковий тиск.
Подолання «корупційного оподаткування» допоможе зменшити податкове навантаження, яке в свою чергу приведе до цілої низки позитивних зрушень в економіці: збільшенню заощаджень, інвестицій, розвиткові виробництва та збільшенню реальних доходів платників податків і , як наслідок, зростання податкової бази.


Список використаних джерел:
1. Стаття «Українська правда» , інтернет ресурс: http://www.pravda.com.ua/news/2011/07/1/6349374/
2. Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні».
3. Прогноз Державного Бюджету України на 2012-2013 роки.
4. Проект Держбюджету , додаток «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2011 рік».
5. Проект Держбюджету , додаток «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2012 рік».
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^