Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Овчаренко А.О. Страховий сектор та приклади його використання у злочинних цілях
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
19-05-2020, 16:20

Овчаренко А.О. Страховий сектор та приклади його використання у злочинних цілях

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК 336
© Овчаренко А.О., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, Екм-31с

Страховий сектор та приклади його використання у злочинних цілях

Експерти FATF розглядають страховий сектор як потенційно уразливий з точки зору відмивання злочинних доходів із-за його розмірів, широкої доступності й різноманіття страхових продуктів, а також структури бізнесу. На стадії розміщення капіталу в циклі відмивання злочинних доходів страховий сектор використовувався для неприкритого придбання страхових продуктів за рахунок готівкових коштів, отриманих від злочинної діяльності. У цих випадках особи, які відмивали злочинні доходи, скористалися тим, що страхові продукти часто продаються брокерами (тобто агентами, діяльність яких безпосередньо не контролюється й не регулюється компанією — емітентом страхового продукту).
Приклад 1: Поліс страхування, що використовувався для відмивання злочинних доходів. Певна особа, що відмивала злочинні доходи, придбала поліс морського майнового страхування і страхування від нещасних випадків для неіснуючого океанського лайнера. Вона заплатила великі страхові внески за полісом і підкупила посередників, з тим, щоб забезпечити регулярне подання і задоволення заяв про виплату страхового відшкодування. Проте особа була дуже обережною, розраховуючи, щоб суми вимог про виплату страхового відшкодування були меншими страхової премії, тобто, щоб страховик отримував помірний прибуток від цього страхового поліса. Таким чином, особа, що відмивала злочинні доходи, змогла отримувати чеки на суму страхових відшкодувань за своїми заявами. Оскільки грошові кошти надходили від страхової компанії з надійною репутацією, мало хто ставив запитання про їх джерела, бачити на чеку або в електронному переказі назву цієї компанії. Отримання страхових премій з офшорних юрисдикцій та/або від слабо чи зовсім нерегульованих фінансових посередників може також служити ознакою потенційного використання страхових продуктів для цілей відмивання злочинних доходів. Інший метод, що застосовується для цього з використанням страхових полісів, особливо тих, які виступають інвестиційними інструментами, полягає у тому, що особа, яка легалізує злочинні доходи, здійснює одну або кілька переплат страхових премій, а потім звертається з проханням про виплату будь-яких відшкодувань третій стороні. Тим самим особа продовжує володіти страховим полісом як інвестиційним продуктом, одночасно легалізуючи злочинні доходи за допомогою додаткових внесків / погашень, пов’язаних з цим полісом.
Приклад 2: Організоване злочинне угрупування відмиває злочинні доходи шляхом полісів страхування життя. Співробітники митниці у країні «Х» ініціювали розслідування, у ході якого була виявлена організація, що займалася торгівлею нар' котиками і використовувала страховий сектор для легалізації злочинних доходів. Було встановлено, що торговці наркотиками відмивали кошти через страхову компанію «Z», розташовану в офшорній юрисдикції. Страхова компанія пропонувала інвестиційні продукти, аналогічні пайовим інвестиційним фондам. Норма прибутку була прив’язана до індексів провідних фондових бірж світу, з тим, щоб страхові поліси могли виступати і як інвестиційні продукти. Власники рахунків, як правило, переплачували за полісом, переміщаючи гроші в фонд й з фонду ціною виплати штрафу за кожне передчасне вилучення. Потім ці кошти перераховувалися електронним переказом або чеком зі страхової компанії і були, безсумнівно, «чистими». Слідством встановлено, що за цією схемою було відмито понад 29 млн. дол. США, з яких більше 9 млн. дол. було конфісковано.
У сфері страхової діяльності Держфінмоніторингом було встановлено використання виплат страхового відшкодування за договорами страхування майна з «фіктивним» страховим актом та відповідною експертною оцінкою про настання страхового випадку. Підприємством «N» було перераховано страховій компанії «О» 210,7 млн грн. як страхова премія, із загальної суми якої страховою компанією «О» перераховано підприємству «Р» 93,0 млн грн. в якості оплати за цінні папери. При цьому встановлено, що цінні папери мають ознаки фіктивності. Підприємством «Р» було перераховано 40,0 млн грн. підприємству «Т» як фінансову допомогу, які в подальшому зняті готівкою. Одночасно з вказаним ланцюгом операцій, підприємством «N» перераховано 126,1 млн грн. страховій компанії «Х». З загальної суми грошових коштів, перехованої страховій компанії, 2,0 млн грн. виплачено як страхове відшкодування підприємству «U», за договором страхування, який був укладений за 5 днів до виникнення страхового випадку та грошову суму в розмірі 5,9 млн грн. виплачено як страхове відшкодування підприємству «Z» за договором страхування, який був укладений за 7 днів до виникнення страхового випадку.
Підприємства «U» та «Z» входять до складу «конвертаційного центру». Страхові премії за укладеними договорами страхування підприємствами «U» та «Z» не сплачувались.

Посилання: FATF

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^