Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Мельник М.С. Використання акцій в схемах легалізації злочинних доходів
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 101
  • Автор: Max Melnyk
  • Дата: 25-05-2020, 18:37
 (голосов: 0)
25-05-2020, 18:37

Мельник М.С. Використання акцій в схемах легалізації злочинних доходів

Категорія: Фінансовий ринок 2020

Мельник М.С., 2020
ЛНУ ім.Івана Франка, ЕКФ-33С

Використання акцій в схемах легалізації злочинних доходів

Найбільш розповсюдженим варіантом використання акцій в тіньових схемах є – використання їх з метою незаконного виведення капіталу за кордон.Так, особа-нерезидент України купує акції за дуже низькою ціною і продає їх своїм довіреним особам за ціною в декілька сотень або тисяч разів вищою від реальної.
Типова схема 1. Торговець наркотичними засобами використовуючи компанію, що належить або підконтрольна йому, здійснює операції з цінними паперами, в результаті яких отримує кошти, які фактично є оплатою за наркотики. Операції здійснюється за наступною схемою. Покупець, в якості оплати за наркотики, купує у продавця (або підконтрольній наркоторговцеві акціонерній компанії) фіктивні акції. Вартість цих акцій значно вища за їх номінальну вартість. Таким чином, покупець фактично сплачує продавцю визначену суму грошей за наркотики. Тим самим, продавець, під видом продажу акцій, фактично, отримує відмиті кошти від продажу наркотиків, Один із варіантів описаної схеми 1 – здійснення “спеціальної” емісії акцій. У цьому випадку реєстрація та випуск на ринок таких акцій пов'язані із створенням так званого „технічного" інструменту для діяльності учасників фондового ринку для використання у схемах відмивання коштів, одержаних від інших незаконних операції, виведення коштів за кордон та мінімізації податків. Враховуючи наведене, одним з суттєвих заходів попередження використання акцій як засобу відмивання реалізації є саме скасування емісії акцій акціонерних товариств з ознаками фіктивності в судовому порядку. Окрім цього, характерними елементами більшості схем відмивання (особливо великих схем) на ринку цінних паперів є використання в них:
юридичних осіб з ознаками фіктивності;
фіктивних документацій на здійснення операцій, втрачених/ підроблених документів;
підставних фізичних осіб.
Як підставні особи для проведення фінансових операцій використовуються молоді люди, що не мають достатніх коштів до існування, що нерідко раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі за незначні злочини, а також пов'язані з незаконним оборотом наркотиків; особи без певного місця проживання; особи, що страждають алкоголізмом; малозабезпечені особи; особи похилого віку.
Типова схема 2. При створенні підприємства, його засновниками виступають підставні фізичні особи, які за матеріальну винагороду та на прохання маловідомих їм людей погоджуються підписати реєстраційні документи, в подальшому такі особи не приймають участі у здійсненні підприємницької діяльності, передбаченої статутними документами. Фактично вони не вносять активи до статутного фонду підприємства та не займаються реєстрацією емісії і безпосереднім розміщенням випущених акцій. Жодної діяльності вони не здійснюють, не звітують до органів державної податкової служби та Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Основних засобів та реальних активів на балансі підприємства не мають, їх акції використовуються фінансовими установами, як засоби незаконного переведення грошових коштів у готівку, створення штучного статутного фонду та виведення валютних коштів за кордон.
Типова схема 3. Для формування статутних фондів підприємств використовуються неліквідні акції, оцінені в багато разів більше за ціну придбання, а зареєстрований випуск нових акцій може бути використаний для різних операцій, у т. ч. формування статутних фондів інших суб’єктів підприємницької діяльності за ціною номіналу або вищою. Зазначена схема, насамперед, може бути використана для мінімізації видатків для створення фіктивного підприємства, яке можна використовувати в схемах фіктивної або незаконної господарської діяльності. Також, можливе безпосереднє відмивання коштів при розповсюдженні випуску акцій серед необізнаних інвесторів.

Список використаної літератури
1. Звіт про типологію способів відмивання грошей у 2002-2003 рр., Група розробки фінансових засобів боротьби з відмиванням грошей (FATF . GAFI), http://www.fatf-gafi.org/dataoecd/12/63/34328318.PDF
2. За матеріалами Держфінмоніторингу України
3. http://news.com.com/2100-1012_3-5967691.html
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^