Стратегічні орієнтири » Фінансовий ринок 2020 » Васильків Р.В. Сучасні схеми відмивання злочинних коштів в Україні
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
29-10-2020, 22:32

Васильків Р.В. Сучасні схеми відмивання злочинних коштів в Україні

Категорія: Фінансовий ринок 2020

УДК 336
© Васильків Р.В., 2020
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-44с

Сучасні схеми відмивання злочинних коштів в Україні


Протидія відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму потребує вдосконалення класифікації типових та неординарних схем та методів їх виявлення і попередження. Злочинці постійно удосконалюють свою майстерність у відмиванні грошей, продовжується глобалізація таких процесів. Поряд з банками, що традиційно використовуються для відмивання грошей (як жертви або як організатори-співучасники), набувають популярності системи електронних грошей. Виникають нові для України злочинні схеми, пов’язані з фінансуванням тероризму та приховуванням доходів, отриманих від корупційних схем. Відзначається низька ефективність розкриття та покарання таких злочинів, незважаючи на те, що Національний банк підвищив вимогливість до банків щодо функціонування служби фінансового моніторингу.
Легалізація доходів, набутих злочинними способами, представляє загрозу економічній безпеці будь-якої країни, вона набуває глобального характеру, оскільки різні схеми відмивання грошей мають транснаціональний характер та мають зв’язок з організованою злочинністю (наркобізнесом, фінансовими шахраями, работорговцями і фінансуванням тероризму) [2].
У вітчизняній літературі закріпилася класифікація злочинів з відмивання грошей на типи за використанням цінних паперів та нерухомості, створення підставних фірм для конвертації безготівкових грошей у безготівкові. Використання цінних паперів як інструменту для здійснення фіктивних за своєю метою фінансових операцій, як правило відбувається в межах чинного законодавства. Наприклад, одна особа придбає цінні папери за номіналом або з дисконтом, а потім продає іншій особі такі цінні папери за завищеною ціною. Для створення штучного враження високої ціни на ринку сторони залучають біржових торговців, які проводять 1-2 угоди на місяць між собою з купівлі-продажу конкретного цінного паперу (інвестиційного сертифікату, облігації, акцій).
У більшості схем легалізації тіньових доходів беруть участь фірми, що створюються лише на короткий період для реалізації конкретних схем, і часто використовуються для відмивання доходів від злочинної діяльності банки малорозвинених країн (кошти, що пройшли через їхні рахунки чи цінні папери, придбані в цих чи через ці установи, простежити майже неможливо). Популярною схемою легалізації тіньового капіталу є ввезення на територію України в якості транзиту певних товарів та переміщення їх на кордоні до іншого транспорту і подальший продаж вже на самій території держави товарів, не сплачуючи мита і офіційно не декларуючи товар [1]. Варто звернути увагу на те, що банки виступають у ролі помічників, консультантів шахраїв, як правило, це дрібні банки кептивного типу. У зв’язку з проведенням військових дій на сході України активізувалися шахраї, що використовують волонтерський рух для збирання внесків [4].
Зокрема, широко рекламуються номери рахунків платіжних карток для перерахування благодійних внесків. Ще одним новим видом злочину, що потребує відмивання доходів, є привласнення коштів, що використовуються на оборону країни. При цьому злочинці отримують доходи готівкою від нелегального продажу палива, зброї та іншого майна. З початку 2014 року у Збройних Силах України зареєстровано 113 злочинів з ознаками корупції, що на 26 відсотків більше, ніж у минулому році. Збільшилась їх питома вага у загальній кількості зареєстрованих злочинів – з 18 до 20 відсотків [3].
Відмивання грошей також відбувається в Україні шляхом надання різноманітних подарунків посадовим особам, а дуже часто – їх родичам або довіреним особам. Такі подарунки дуже складно прослідити, чому також сприяє відсутність контролю джерел доходів у придбанні коштовних речей та послуг.
М. Д. Осипчук окремо виділяє зовнішньоекономічні операції, що виступають одним із важливих механізмів виведення злочинних доходів за кордон [3]. Незважаючи на досить високий рівень державного регулювання, сфера міжнародної торгівлі залишається привабливою для використання з метою виведення коштів за кордон для ускладнення пошуку та конфіскації злочинних доходів або зворотного інвестування засобів у легальну економіку.
Найчастіше використання сфери міжнародної торгівлі з метою відмивання злочинних доходів здійснюється через: експортні операції (неповернення експортної валютної виручки, заниження/завищення ціни на експортні товари, псевдоекспорт, експорт за фальшивими документами); імпортні операції (псевдоімпорт, завищені ціни на товари, що імпортуються, імпорт за фальшивими документами); експортно-імпортні та транзитні операції (карусельні схеми, транзитні платежі по фіктивному імпорту й фіктивному експорту, транзит товарів через митну територію країни).
Одна з найбільш розповсюджених сучасних схем відмивання – «карусельна товарна схема», що супроводжуються незаконним відшкодуванням з бюджету ПДВ. Остання характеризується циклічністю однотипних операцій між учасниками у максимально короткі терміни проведення розрахунків (часто протягом одного дня). Економічну основу схеми складає можливість отримати відшкодування ПДВ з бюджету за експортований товар. При цьому активно використовуються фальсифікація інформації стосовно фінансово-господарської діяльності підприємств, оцінки його вартості, наявності заставного майна тощо. Загалом схема «карусельного» типу включає одержання експортером «брудних» грошей від імпортера-нерезидента (зазвичай він знаходиться в офшорній зоні); розрив «ланцюга» операцій у схемі на етапі передачі грошей імпортерові; виведення коштів нерезиденту для подальшого «прокручування».
Історично в Україні не було розповсюджено відмивання грошей, пов’язаних з фінансуванням тероризму (за винятком окремих випадків за участю нерезидентів). Останні події в Україні актуалізували цю проблему. Так, з метою виявлення активів так званих високопосадовців «ДНР» та «ЛНР», Держфінмоніторингом здійснено ідентифікацію зазначених осіб та направлено запити до всіх банківських установ України. За результатом аналізу отриманої інформації встановлено рахунки т.з. високопосадовців «ДНР», «ЛНР». На рахунках зазначених осіб виявлено та заблоковано кошти на загальну суму в еквіваленті 28,54 млн. грн., а саме: на рахунках семи т.з. високопосадовців «ДНР» - 39, 2 тис. грн., 15,2 тис. дол. США та 10, 6 тис. євро; на рахунках шести т.з. високопосадовців «ЛНР» - 2,63 млн. грн. та 1,07 млн. дол. США.
Розширюється відмивання грошей через системи електронних грошей, наприклад Bitcoins. У системі не залишається достатня інформація про користувача, операції проводяться практично анонімно.
Банки виступають традиційно установами, що використовуються для відмивання грошей, проте набувають популярності системи електронних грошей. На підставі викладеного, пропонується запровадити в Україні порядок оприлюднення інформації про розкриті схеми відмивання грошей (основні параметри), а також розробити інструментарії контрзаходів, спрямованих, з одного боку, на попередження таких схем, а з іншого – на їх своєчасне виявлення на рівні фінансових установ. Доцільно створити єдину базу даних про учасників таких схем, доступну для зацікавлених державних органів, а також типові параметри підозрілості осіб та операцій з відмивання грошей.


Список використаних джерел
1. Бабій Л.М. Відмивання «брудних» коштів: історія виникнення поняття, нормативне визначення, його сутність і суспільна небезпека / Л.М. Бабій. – Фінансовий моніторинг 2012 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://libfor.com/index.php?newsid=1251.
2. Ващенко О.М. Фінансово-економічний механізм національної системи протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом / О.М. Ващенко // Дисертація ДВНК «УАБС НБУ» Суми. – 2011. – 195 с.
3. Корупція в армійських погонах/ Юридичний вісник України. - 2014-10-25. - http:// yurincom.com/ru/yuridichnyi_visnyk_ukrainy/overview/?id=489
4. Офіційний сайт Міністерства внутрішніх справ. - [Електронний ресурс]. – Режим доступу : www.mvs.gov.ua

Посилання: відмивання грошей, злочинні доходи, схеми відмивання

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^