Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Бач І.Р. Особливості ринку єврооблігацій
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2666
  • Автор: Бач Ірина
  • Дата: 15-11-2011, 00:10
 (голосов: 0)
15-11-2011, 00:10

Бач І.Р. Особливості ринку єврооблігацій

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Бач І.Р., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-45с

Особливості ринку єврооблігацій

Найбільшим за обсягом сегмента ринку європаперів є ринок єврооблігацій. На сьогоднішній день його обсяг становить близько 2/3 обсягу ринку позикових капіталів.
Єврооблігації - міжнародні облігації, що перебувають в обігу на світовому ринку цінних паперів. Це середньо- і довготермінові облігації, випущені корпоративними емітентами або федеральними урядами, та розміщені за допомогою міжнародних андеррайтерів (найчастіше, синдикату міжнародних банків), які беруть перед емітентом зобов’язання розмістити цінні папери на міжнародних ринках за межами країни емісії, а також країни, у валюті якої єврооблігації були номіновані.
Єврооблігації, випущені в доларах, мають назву євродоларових облігацій, а випущені в ієнах - євроієнових. Якщо порівняти іноземні облігації, які розміщуються на ринку окремо взятої країни, єврооблігації розміщуються на ринках кількох держав. Їхня валюта для кредиторів є іноземною, крім банків США. Єврооблігації, будучи інструментом боргового зобов’язання, випускаються без забезпечення, проте для них є необхідна певна гарантія. Саме міжнародні андеррайтингові синдикати проводять гарантування і розміщення єврооблігацій, строк випуску яких в основному становить 10-15 років. Єврооблігації випускаються від імені агентів урядів міжнародних фінансових інститутів, транснаціональних банків (ТНБ), основною клієнтурою яких є промислові транснаціональні корпорації (ТНК), які мають високий кредитний рейтинг [3].
Більшість єврооблігацій емітуються саме в доларах США. Оскільки такі облігації поширюються в різних країнах, важливе значення має їх номінованість у конвертованій валюті. Вид валюти не має принципового значення (євро, долари, інша валюта), як і публічність емісії [1]. Однак на практиці єврооблігації номіновані переважно в євро - 58 %, доларах США - 25 %, фунтах - 10 %, ієнах - 5 %. Частка інших валют невелика [2].
Щоб вийти на ринок єврооблігацій, емітентам необхідно мати відповідний рейтинг. Без нього жоден професійний учасник не буде братися за розміщення єврооблігацій, відповідно інвестори їх не купуватимуть. Вищий рейтинг дозволяє емітенту встановити нижчу процентну ставку і здешевити позику. Серед найвідоміших рейтингових агентств є: Standard & Poor’s Corporation, Fitch і Moody’s Investor Service.
Єврооблігації входять до лістингу двох європейських фондових бірж:
- Люксембурзької фондової біржі;
- Лондонської фондової біржі.
Єврооблігації використовують переважно в економічно розвинених країнах. Серед інвесторів, що є власниками єврооблігацій, переважають фінансові інститути (59%), державні установи (20%), корпорації (15%), міжнародні інститути (6%). Основними центрами операцій з єврооблігаціями є Лондон (до 75% вторинного ринку єврооблігацій), Люксембург, Гонконг, Сінгапур, а також Нью-Йорк і Токіо. Депонуються єврооблігації переважно в депозитарних системах Euroclear і Clearstream, які обслуговують більше 75 % всіх операцій з єврооблігаціями. Euroclear Group складається з Euroclear Bank та Euroclear France. Систему Clearstream International було створено внаслідок злиття Cedel International та Deutsche Boerse Clearing.
Єврооблігації вільні від правових обмежень національних законодавств - їх обіг не регулюється законами окремих держав. Однак, оскільки емітенти та інвестори, серед яких розміщується емісія, перебувають у певних державах, вони мають дотримуватися законів цих держав. Ці закони можуть суттєво обмежувати доступ до ринку єврооблігацій. Наприклад, у США заборонено проведення підписки на єврооблігації та їх продаж резидентам протягом трьох місяців після емісії, після чого резиденти набувають право купувати єврооблігації. У Франції резидентам дозволяється купувати міжнародні цінні папери, але заборонено їх рекламувати.
Динамічний розвиток ринку єврооблігацій протягом декількох десятиріч пояснюється його численними перевагами порівняно з ринками внутрішніх облігацій:
- значна ємність ринку: обсяг угод на ньому за всіма видами боргових зобов'язань складає більш ніж 1,2 трлн. доларів на квартал - це в декілька разів вище, ніж на внутрішньому ринку будь-якої країни;
- велика кількість учасників, що забезпечує велику мобільність капіталу на ринку єврооблігацій;
- євроринок не підпадає під державне регулювання, а отже, і під оподаткування, тому єврооблігації приносять інвесторам більш високий прибуток, ніж внутрішні облігації;
- низький рівень ставок, що є наслідком великого обсягу операцій і учасників, а також відсутності податку з доходу по єврооблігаціях;
- єврооблігації надають право вибору валюти та мають високу міру валютної еластичності;
- існує тісний взаємозв’язок між міжнародним євровалютним ринком та ринком єврооблігацій, отже дилери та андеррайтери можуть отримувати позики у євровалютах для рефінансування своїх операцій;
- єврооблігації забезпечують інвесторам більші можливості з диверсифікації фінансових портфелів;
- ринок єврооблігацій не пред’являє жорстких вимог до розкриття інформацій.
Основна перевага єврооблігацій в тому, що (завдяки відсутності потреби офіційної реєстрації) додаткові витрати на розміщення є нижчими, ніж в разі розміщення на національному ринку. Наприклад, розміщення облігацій на японському ринку потребує додаткових витрат в середньому 0,78 % від суми емісії, а розміщення єврооблігацій, номінованих в ієнах - 0,28 % [4].
Виходячи із вище сказаного можна зробити висновок, що сьогодні єврооблігації є прибутковим інноваційним фінансовим інструментом, який сприяє виходу національних емітентів на міжнародні ринки цінних паперів. Ринок єврооблігацій є важливим джерелом фінансування середньострокових та довгострокових інвестицій ТНК. Держави використовують єврооблігаційні позики для покриття дефіциту державного бюджету і рефінансування старих позик.

Список використаних джерел
1. Фабоцци Ф.Д. Рынок облигаций: Анализ и стратегии. - М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. - 876 с.
2. International Capital Market Association (ICMA) [ електронний ресурс ] . -
Режим доступу: http: / / www . icmagroup . org / .
3. Івасів Б.С., Комар В.В. Міжнародні ринки грошей і капіталів. Навчально-методичний посібник. - Тернопіль: ТНЕУ, 2008. - 120 с.
4. Мошенський С.З.Ринок єврооблігацій: стан та особливості функціонування / / Міжнародний збірник наукових праць. - 2009. - Випуск 1 (16). - с. 153-154.

Посилання: Бач І.Р.Особливості ринку єврооблігацій

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^