Стратегічні орієнтири » Вплив фінансової довіри на ефективність та ризик » Сідорська О.З. Довіра як фактор впливу на стійкість та надійність банку
Информація до матеріалу
 (голосов: 0)
5-12-2011, 22:47

Сідорська О.З. Довіра як фактор впливу на стійкість та надійність банку

Категорія: Вплив фінансової довіри на ефективність та ризик

УДК 336
© Сідорська О.З., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-49с

Довіра як фактор впливу на стійкість та надійність банку

Ефективний розвиток економіки будь-якої країни залежить від стану її банківської системи. А стабільність банківської системи в цілому залежить від фінансової стійкості та надійності окремих комерційних банків.
Сутність поняття «стійкість» відображає постійність стану, сталість певних параметрів руху. Стійкість комерційного банку – це здатність банку виконувати свої функції всупереч ендо- та екзогенних чинників[4]. Вона залежить від багатьох складових діяльності банку і має складну структуру:
1.капітальна стійкість банку, тобто обсяг власного капіталу, достатнього для повернення депозитів, погашення неочікуваних збитків і боргів;
2.комерційна стійкість банку – міцність відносин банку з державою, кредиторами, дебіторами, клієнтами і вкладниками;
3.організаційна стійкість банку – визначається рівнем і якістю функціонально-технологічної документації, що регулює всі аспекти діяльності банківських установ;
4. функціональна стійкість банку – рівень спеціалізації банку на певному виді послуг чи універсалізації, тобто розширення кола його операцій;
5.фінансова стійкість банку – охоплює всі попередні складові і відображає узагальнюючу результативність всіх складових банківської стійкості[7].
У сучасних вітчизняних реаліях комерційна стійкість банку є однією з найважливіших складових, адже саме вона виражає інтегрованість відносин банку з державою та показує рівень довіри до банку з боку суспільства.
Надійність банку виражає те, як його сприймають різні соціальні групи, з якими банк співпрацює. Науковці виділяють зовнішні та внутрішні фактори, які визначають надійність банку, проте на даному етапі розвитку України все таки важливішими є саме зовнішні, адже внутрішні фактори впливають на стабільність та надійність банку лише тоді, коли дія зовнішнього середовища відносно стабільна[2]. Основною складовою зовнішніх факторів є фінансова поведінка людей, що є змінною та непередбачуваною характеристикою.
Поняття «надійність» дає досить суб’єктивну характеристику банку і може коливатися в залежності від позиції щодо банку тієї чи іншої суспільної групи, її специфічних інтересів у ньому[1].
Отже, надійний банк – це такий банк, якому довіряють клієнти, який забезпечує інтереси клієнтів і інвесторів, який сприяє реалізації як інтересів вкладників, так і бізнесу, керується принципами партнерських, взаємовигідних відносин, проводить політику в інтересах розвитку суспільства[1].
На основі щорічного рейтингу надійності українських банківських установ[5] лідерами ринку за підсумками 2010 року були Укрексімбанк, Ощадбанк та "ОТП банк". За підсумками ж першого півріччя 2011 року, два державних банка втримали лідируючи позиції, в той час як "ОТП банк" значно втратив. Його місце в групі "А" посів "Райффайзен банк Аваль", повернувши собі 3 місце, яке він посідав за підсумками першого півріччя 2010 року. Варто відзначити, що Укрексімбанк очолює даний рейтинг за надійністю банківських вкладів четвертий раз поспіль[6].
Всі ці банки належать до групи "А" та відзначаються достатнім рівнем підтримки акціонерів, високими показниками ліквідності, прибутковості та суттєвими приростами власного капіталу. Поєднання таких факторів сприяє росту фінансової надійності установ. Проте цього недостатньо. Крім позитивного фінансового профілю, варто потурбуватися про вищий рівень обслуговування вкладників, якого дещо бракує у громіздких системних банках [5].
Отже, забезпечення довіри суспільства до окремих банків та до банківської системи в цілому є основним завданням для кожного банку. Рівень довіри впливає на комерційну стійкість банку, а отже і на загальну стійкість та стабільність його діяльності. Враховуючи те, що протягом першої половини 2011 року обсяг депозитів українських вкладників зростав, можна сказати, що українські банки займаються формуванням свого позитивного іміджу та намагаються підвищувати рівень своєї надійності в очах клієнтів та вкладників.

Список використаних джерел
1. Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / В.М. Коваль; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2001. — 17 с. — укp.
2. Ґенеза ринкової економіки (політекономія, мікроекономіка, макроекономіка, економічний аналіз, менеджмент, маркетинг, фінанси, банки, інвестиції, біржова діяльність): терміни, поняття, персоналії. Укладачі: В.С. Іфтемічук та інші. – К.: «Магнолія плюс», 2004. – 688с.
3. Мирошниченко А. Как выбрать надежный банк. //"Банковское обозрение".- 2004.- №7.
4. Плиса В.Й., Приймак І.І. Стратегія забезпечення фінансової стійкості суб’єктів господарювання в економіці України: Монографія. – Львів: Видавництво ННВК «АТБ», 2009. – 144с.
5. Рейтинг надійності банківських вкладів.//Економічна правда. – 2010. – Електронний ресурс [Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/publications/2010/08/4/243854/]
6. Рейтинг надійності банківських вкладів.//Економічна правда. – 2011. – Електронний ресурс [Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/publications/2011/08/4/293845/]
7. Шіллер, Р.І. Фінансова стійкість комерційного банку та шляхи її зміцнення. - К. : Наукова думка, 1998. - 156 с.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^