Стратегічні орієнтири » Державні фінанси України 2011 » Місько У.Ю. Роль Державного казначейства України в управлінні державним боргом
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2761
  • Автор: ylljna
  • Дата: 12-12-2011, 21:57
 (голосов: 0)
12-12-2011, 21:57

Місько У.Ю. Роль Державного казначейства України в управлінні державним боргом

Категорія: Державні фінанси України 2011

УДК 336
© Місько У.Ю., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, ЕкфМ-53с, 12.12.2011

Роль Державного казначейства України в управлінні державним боргом

Під управлінням державним боргом слід розуміти сукупність заходів, що приймаються державою в особі її уповноважених органів щодо визначення місць і умов розміщення та погашення державних позик, а також забезпечення гармонізації інтересів позичальників, інвесторів і кредиторів.
Управління державним боргом здійснює Міністерство фінансів України, або за його дорученням та від його імені інші організації та установи.
Ефективне управління державним боргом передбачає розв'язання проблеми зниження боргового навантаження та ризику невиконання боргових зобов'язань держави.
Погашення та обслуговування державного боргу здійснюється шляхом проведення платежів з виконання боргових зобов'язань перед кредитором, щодо погашення основної суми боргу, сплати відсотків за ним та оплати супутніх витрат, передбачених умовами випуску державних цінних паперів, угодами про позику, державними гарантіями та іншими документами.
Погашення та обслуговування державного боргу, а також виконання гарантійних зобов'язань здійснюються в межах витрат державного бюджету.
Основними джерелами погашення та обслуговування боргу можуть бути:
- кошти, передбачені у державному бюджеті на погашення та обслуговування державного боргу відповідно до закону про Державний бюджет України на поточний рік;
- кошти, які надійшли від приватизації державного майна;
- внутрішні та зовнішні державні запозичення;
- золотовалютні резерви держави тощо.
Саме платежі з погашення й обслуговування державного боргу здійснюються Державним казначейством України в межах обсягів, передбачених розписом фінансування і розписом асигнувань державного бюджету, затвердженого на поточний рік. Головним розпорядником вказаних коштів є Міністерство фінансів України, якому надано право розпоряджатися бюджетними асигнуваннями, виділеними на погашення та обслуговування державного боргу.
Також Державне казначейство України здійснює бухгалтерський облік заборгованості перед державою за позиками, наданими за рахунок кредитів, залучених державою або під державні гарантії.
Основним документом, який визначає загальний обсяг, цільовий напрямок, поквартальний та помісячний обсяг асигнувань на погашення та обслуговування державного боргу є розпис фінансування державного бюджету та розпис доходів та видатків державного бюджету.
Державне казначейство України щомісячно (із щотижневим уточненням) отримує від Міністерства фінансів України графіки платежів за державним боргом, на підставі яких складаються графіки проведення платежів з обслуговування державного боргу для відображення їх у ресурсному балансі та графіки закупівлі й конвертації валютних коштів для проведення зазначених платежів.
Платежі з погашення та обслуговування державного боргу здійснюються Державним казначейством України в національній та іноземній валютах. Платежі про¬водяться шляхом перерахування коштів з єдиного казначейського рахунку або валютних рахунків Державного казначейства України на рахунки кредиторів, Національного та комерційних банків, а також на реєстраційні рахунки Міністерства фінансів України у порядку, визначеному чинним законодавством.
Державне казначейство України самостійно визначає джерела фінансування витрат з погашення та обслуговування державного боргу, напрями використання державних запозичень та здійснює контроль за повнотою проведення платежів з єдиного казначейського та валютного рахунків згідно з банківськими виписками.
Державне казначейство України, в межах своєї компетенції, здійснює заходи щодо стабілізації державних фінансів, своєчасного та в повному обсязі фінансування видатків загального та спеціального фондів державного бюджету України, місцевих бюджетів. Окрім того, забезпечує виконання контрольних повноважень за дотриманням бюджетного законодавства та недопущенням нецільового використання бюджетних коштів.
Прикладом ефективної діяльності Державного казначейства України може бути той факт, що за 2011 рік (станом на 1 липня) Державне казначейство України попередило 8523 порушення на загальну суму 1 млрд 568 млн 500 тис. гривень щодо недотримання норм бюджетного законодавства, в розрізі надання для реєстрації зобов’язань/фінансових зобов’язань та оплати платіжних доручень.
Отже в сучасних умовах Державне казначейство України відіграє важливу роль в управлінні державним боргом і покращує його ефективність.
Література:

1. С.І Юрій, В.І Стоян, М.Й Мац Казначейська система: підручник / С.І Юрій, В.І Стоян, М.Й Мац. – Тернопіль, 2002. – 412 с.;
2. Лондор С. Л., Тимошенко О. В. Фінанси. Навчальний посібник. - Вінниця: Нова Книга, 2009 - 384 с.

Посилання: Роль Державного казначейства України в управлінні державним боргом

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^