Стратегічні орієнтири » Сучасні тенденції фінансового ринку 2011 » Баб’як І. Розвиток ринку опціонів в Україні
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 3102
  • Автор: jerunka
  • Дата: 22-12-2011, 16:05
 (голосов: 0)
22-12-2011, 16:05

Баб’як І. Розвиток ринку опціонів в Україні

Категорія: Сучасні тенденції фінансового ринку 2011

УДК 336
© Баб’як І., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-46с

Розвиток ринку опціонів в Україні

Опціони вважаються одними з найефективніших і найуспішніших фінансових інструментів у зарубіжних країнах. Ринки опціонів у високорозвинених країнах дуже успішні. Інвестори високо оцінюють портфельні стратегії, які виникають завдяки торгівлі опціонами, що відбивається у великому обсязі торгових операцій і їхньому величезному успіху. Успіх викликає бажання винаходити все нові й нові варіанти, і за останні роки відбулось багато інновацій у ряді опціонних інструментів, пропонованих інвесторам.
Опціон, опціонний контракт — стандартний документ, який засвідчує право придбати або продати цінні папери (товари, кошти) на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладення такого опціону або на час такого придбання за рішенням сторін контракту.
На території Україні початок торгівлі опціонами можна вважати 1967 рік. Тільки на початку 90-х років розпочалося динамічне зростання оборотів опціонами та поява нових, більш складних їх форм. На сьогоднішній день частка цього сегменту в загальному обсязі операцій на ринку деривативів становить 5-10%.
Новим поштовхом для розкриття інвестиційного потенціалу опціону як унікального похідного цінного паперу, який отримав популярність у різних сегментах економіки, стало Рішення ДКЦПФР № 572 від 16 червня 2009 р., яке набрало чинності 9 жовтня 2009 р. Тепер у зацікавлених осіб з'явилися прозорі правила реєстрації випуску опціонів і, відповідно, чіткіше розуміння часових і фінансових витрат, пов’язаних із випуском опціонів.
Український фондовий ринок лише тестує перші деривативи, у тому числі
ф’ючерси та опціони. Хоч їх частка, як ми бачимо, ще незначна , однак у довшій перспективі часу вони мають велике майбутнє, оскільки їх розвиток призводить до підвищення ефективності та ліквідності фінансового ринку, зростання кількості можливих інвестиційних стратегій на ринку, зниження коштів фінансових трансакцій, а також розсіяння ризику.[3]
В Україні використання опціонів довгий час перебувало під грифом таємності та заангажованості. Багато компаній, які зареєстрували і використовували опціони, не мали бажання ні ділитися наявним досвідом ні отриманим комерційним результатом.
Під опціоном розуміють умовне зобов`язання, яке є потенційним активом для однієї сторони та потенційним зобов`язанням – для іншої.
Виділяють два найбільші класи опціонів: ванільні та екзотичні . Ванільні опціони можна легко продавати у зв’язку з їх високою ліквідністю. Основні види ванільних опціонів поділяються на «кол» та «пут». Екзотичні опціони – опціони зі складнішою структурою, тобто гарантують іншу структуру доходу, ніж стандартні американські чи європейські опціони купівлі та продажу, вони містять спеціальні елементи або обмеження. Більшість екзотичних опціонів обертається на позабіржовому строковому ринку. Вони краще, ніж стандартні опціони, відповідають потребам інвесторів. [1]
Аналізуючи нинішню ситуацію на ринку, можна відзначити, що опціонами зараз цікавляться: (а) оператори оренди торгової нерухомості, які хочуть подолати обмеження рентабельності; (б) речові і продуктові ринки; (в) металотрейдери, для яких опціон є як інструментом податкової оптимізації, так і способом вирішення проблеми відкладеного попиту; (г) фармацевти, для яких методи оптимізації податкових наслідків є також досить актуальними.[5]
Список використаної літератури:
1. Толмачова О., Мазур Ю. Зарубіжний досвід розвитку опціонного ринку та його значення в Україні// Буковинська державна фінансова академія.-2009 р.:[ режим доступу: http://www.rusnauka.com/7_NMIW_2009/Economics/42114.doc.htm].
2. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480 –ІV від 23 лютого 2006 року.
3. Гоффе В. Ванільні та екзотичні опціони: досвід використання у розвинених країнах // Ринок цінних паперів. – 2004. - №3-4. – С. 17-21.
4. Шаповалов Є. А. Сучасні тенденції розвитку ринків опціонів у країнах Центральної та Східної Європи // Збірник наукових праць. Вип. 29. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2001. – С. 203-209.
5. Василь Кісіль . Опціони: нові можливості для товарного і фондового ринків//Адвокати і працівники,-2010 р.: [режим доступу: http://www.kisilandpartners.com/ukr/press_room/news/454/].
Babjak Iryna
Opcioni is considered one of the most effective and most successful financial instruments in foreign countries. The markets of opcioniv in highly developed countries are very successful.

Посилання: опціони, ринок опціонів, диревативи

Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
Июнь 2020 (3)
^