Стратегічні орієнтири » Фінанси підприємств 2011 » Булій Н.О. Аудит у банківських установах за умов фінансової кризи
Информація до матеріалу
  • Переглядів: 2083
  • Автор: buliy
  • Дата: 28-12-2011, 21:45
 (голосов: 0)
28-12-2011, 21:45

Булій Н.О. Аудит у банківських установах за умов фінансової кризи

Категорія: Фінанси підприємств 2011

УДК 336
© Булій Н.О., 2011
ЛНУ імені Івана Франка, Екф-41с

Аудит у банківських установах за умов фінансової кризи

На відміну від держав світу, що функціонують в умовах ринкової економіки вже тривалий час, в Україні становлення аудиту в банківських установах на сьогодні ще перебуває на стадії розвитку та характеризується певними недоліками, помилками та суперечностями.
На мою думку, важливо розуміти, що світова фінансова криза дала можливість Україні усвідомити недосконалість наявної бази аудиту банків, виявила необхідність розробки нових адаптивних методик оцінювання кредитоспроможності та методик оцінювання ймовірності дефолту. Саме тому, вивчення та ґрунтовний аналіз даної проблеми є доцільним та актуальним у наш час.
Багато українських дослідників аналізують проблеми аудиту в банківських установах. Ці питання фігурують у дослідженнях таких вчених, як Грудзевич У. [1], Дзюблюк О.В. [2], Донченко Л. [3], Дубілет О. [4], Заїка А. [5], Колодізєв О. [6], Смовженко Т. [7], Шелудько Н.М. [8] та багатьох інших.
Метою даного дослідження є аналіз основних аспектів аудиту в банках України в період фінансової кризи.
Найпоширенішим недоліком у діяльності банків за оцінюванням кредитоспроможності є відсутність достатньої інформації про фінансовий стан позичальників і часто невміння виявити помилкову інформацію про них (не можна ігнорувати випадки умисного спотворення позичальниками офіційної бухгалтерської звітності, як правило, або за рахунок завищення одержуваних доходів, або заниження здійснених витрат) [2].
Однією з серйозних проблем є не тільки відсутність у більшості українських банків власних ефективних методик оцінювання ймовірності дефолту, а й просте нерозуміння керівництвом банку необхідності такої оцінки, зумовленої недостатністю інформації, одержуваної від позичальників [5].
У зв'язку з цим вкрай важливими для української банківської системи є аудит та розробка адаптованих методик оцінювання кредитоспроможності та ймовірності дефолту позичальників, розрахунку мінімальних вимог до розміру резервованого капіталу з використанням сучасних міжнародних підходів [8].
Контроль та аудит банківської діяльності повинен мати комплексний характер; бути кількісним і якісним; будуватися, виходячи з необхідності з'ясування всіх зовнішніх і внутрішніх факторів, що впливають на той чи інший результативний показник; поєднувати в процесі його проведення принципи оперативності та безперервності; відображати динаміку змін за всіма складовими господарсько-фінансової діяльності комерційного банку; давати змогу порівнювати результативність діяльності цього банку з показниками роботи інших комерційних банків; базуватися на сучасних інформаційному, методичному, технічному і програмному забезпеченні й формах організації аналітичної роботи в банку; узагальнювати отримані результати; бути спрямованим на прийняття зважених управлінських рішень [4].
Отже, лише створивши надійну систему аудиту функціонування конкретного комерційного банку, можна підвищити рівень його безпеки.
Список використаних джерел:
1. Грудзевич У. Проблеми розвитку комерційних банків на регіональному рівні / У. Грудзевич // Регіональна економіка. – 2008. – № 2. – С. 59-66.
2. Дзюблюк О.В. Структурні аспекти вдосконалення банківської системи України / О.В. Дзюблюк // Фінанси України. – 1999. – № 1. – С. 11-18.
3. Донченко Л. Проблемні банки – головний біль банківської системи країни / Л. Донченко // Вісник НБУ. – 2009. –№ 10. – С. 6-7.
4. Дубілет О. Основні критерії ефективності українських банків / О. Дубілет // Вісник НБУ. – 1998. – № 3. – С. 52-54.
5. Заїка А. Проблеми взаємовідносин банку і позичальника / А. Заїка // Економіка України. – 1999. – № 6. – С. 33-37.
6. Колодізєв О. Становлення банківської системи України: минуле, світовий досвід, проблеми реформування / О. Колодізєв // Банківська справа. – 2000. – № 2. – С. 28-29.
7. Смовженко Т. Проблеми вдосконалення діяльності комерційних банків в економіці України / Т. Смовженко, Л. Хміль // Регіональна економіка. – 2001. – № 1. – С.163-169.
8. Шелудько Н.М. Проблемні кредити і фінансова стійкість банківської сфери / Н.М. Шелудько // Фінанси України. – 2000. – №1. – С. 25-28.
Дорогий відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач.
Рекомендуємо Вам зареєструватися або ввійти на сайт під своїм ім'ям.

Архів новин

Май 2021 (4)
Апрель 2021 (8)
Декабрь 2020 (17)
Ноябрь 2020 (16)
Октябрь 2020 (83)
Сентябрь 2020 (15)
^